Červenec – měsíc, kdy se digitalizace prožene polovinou republiky

digitalizace-logo1První prázdninové týdny přinášejí do procesu digitalizace českého éteru mnoho novinek. Přinášíme jejich shrnutí. Pozemní digitální signál (DVB-T) se v průběhu léta dostává k novým divákům a to nejen zahájením provozu na vysílačích velkého výkonu, ale i spouštěním lokálním dokrývačů malého dosahu. Daní za příchod technologické novinky je vypínání analogového signálu ČT2 v některých oblastech.

Programovou nabídku pozemního digitálního vysílání v severozápadních Čechách obohatilo pět komerčních stanic, které vysílají v druhém tuzemském multiplexu. TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema a Prima Cool jsou již týden k naladění v digitální formě z vysílače Klínovec. „Bude využívat dočasný kanál 66, po uvolnění kmitočtu přejde na konečný kanál 35,“ uvedla mluvčí operátora této vysílací sítě – Českých Radiokomunikací (ČRa) Marie Fianová. Klínovec se letos stal čtvrtým stanovištěm, které zahájilo šíření signálu druhého multiplexu. „K definitivnímu vypnutí analogového vysílání z této lokality by mělo dojít v září 2009 s výjimkou vysílače malého výkonu TV Nova, který má možnost vysílat až do listopadu 2011,“ upřesnil vedoucí útvaru rozvoje a investic ČRa Jiří Vykydal.

V minulém týdnu Česká televize spustila první ze šesti sekundárních digitálních vysílačů v západních Čechách. Mají nízký výkon a jen velmi omezený dosah. Jejich posláním je co nejlépe pokrýt problémové oblasti digitálním signálem před tím, než bude koncem září definitivně ukončeno v této oblasti analogové vysílání. Opakovače zahájily svůj provoz v Aši, Kraslicích, Mariánských Lázních a Rotavě.

V průběhu července k nim přibudou převaděče v Holoubkově a Strašicích. „Opakovače budou vysílat na kanálech shodných vždy s nejdostupnějšími primárními vysílači digitální sítě 1, s nimiž vytvoří lokální jednofrekvenční síť,“ vysvětlil v tiskové zprávě Štěpán Janda z České televize a přidal radu pro obyvatele nejzápadnějšího cípu Čech: „Divákům z Ašska doporučujeme, aby pro zlepšení příjmových podmínek digitálního zemského vysílání České televize z digitálního opakovače v Aši pootočili své antény o 90° kolem směru příjmu, tzn. položili je na bok. Není to vždy nezbytný krok, ale může vyřešit případné problémy způsobené horizontálně polarizovanou anténou.“ Jen opakovač v Aši má nastavenu vertikální polarizaci, ostatní zmíněné opakovače vyžadují polarizaci horizontální. Veřejnoprávní multiplex je v Karlovarském kraji k naladění na jednofrekvenční síti na 36.kanálu z vysílačů Jáchymov-Klínovec a Cheb-Zelená hora a ze čtyř výše zmíněných opakovačů.

Nové kmitočty pro vysílání České televize jsou k dispozici v těchto dnech i na Vysočině. V souvislosti se spuštěním multiplexu 1 z vysílače Jihlava-Javořice na 33.kanálu docházelo k vzájemnému rušení s analogovým signálem ČT1 z převaděčů v Jihlavě a Pelhřimově, které vysílaly na stejném kmitočtu. Český telekomunikační úřad proto těmto stanivištím přidělil náhradní kmitočty. Nově se objeví na 37.kanálu. Jihlavský převaděč byl přeladěn v pátek 3.července, stejný krok na tom pelhřimovském proběhne nejpozději zítra ve středu 8.července.

Změny v oblasti příjmu pozemního televizního signálu zaznamenávají v těchto dnech i obyvatelé ze severních Čech. Pokud do svých televizorů získávají analogový signál ČT2 z vysílače Ještěd, mohou v jejím programu objevit od včerejška speciální spot, který informuje, že se nezadržitelně blíží definitivní ukončení analogového vysílání ČT2 v jejich regionu. K piktogramu v pravém dolním rohu obrazovky (čtyři malé čtverečky) bude také průběžně vkládána textová lišta s bližšími informacemi. Ta zůstane na obrazovce od 27. července trvale. Samotné analogové vysílání ČT2 z Ještědu skončí k 31.červenci. Vzápětí bude odtud zahájen provoz digitálního multiplexu 1. V poslední den prvního prázdninového měsíce se veřejnoprávní digitální síť nově objeví i na středočeském vysílači Votice-Mezivrata (53.kanál).

Velké změny čekají v průběhu července i jihočeský vysílač Kleť. V souvislosti s přípravami na spuštění dalších multiplexů z tohoto stanoviště zde bude v polovině tohoto měsíce osazena nová anténa. Náročnému technickému kroku předchází dočasný přesun vysílání analogové ČT1 i digitální sítě 1 na provizorní antény. To bude mít za následek snížení dosahu analogového vysílání ČT1 (39. kanál) i digitálního vysílání veřejnoprávní digitální sítě (49. kanál). Provizorium potrvá do 26. srpna. Aktuálnímu dění na vysílači České Budějovice – Kleť se budeme věnovat v samostatném článku. Samotná výměna anténního systému by měla proběhnout v pátek 17. či sobotu 18. července.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .