TV3 radikálně omezila program

radiotv22Martin Kindernay, jehož společnost RTV Galaxie nyní vlastní terestrické licence TV3 v Praze a Hradci Králové, varuje investora před porušením licenčních podmínek. K tomu by však nemuselo dojít, kdyby TV3 vysílala vlastní pořady v reprízách.

Drtivou většinu pořadů vlastní výroby přestala od pondělí vysílat metropolitní televize TV3. Za tímto rozhodnutím stojí vlastník servisní organizace TV3, a.s., lucemburská společnost European Media Ventures (EMV). Ta se cítí být podvedena krokem Martina Kindernaye, který nechal převést terestrické licence TV3 v Praze a Hradci Králové na společnost RTV Galaxie.

Hromadné propouštění

Rozhodnutí o omezení výroby pořadů předcházelo hromadné propouštění, které se dotklo dvou třetin zaměstnanců této stanice. Mediální zástupce EMV Jiří Hrabovský nicméně hovoří poze o „desítkách lidí“. V programové nabídce TV3 zůstalo z vlastních pořadů pouze zpravodajství a talk show Ondřeje Hejmy Bez kravaty. Moderátoři ostatních relací se s diváky prostřednictvím obrazovky rozloučili již minulý týden.

EMV, kterou většinově vlastní americký fond Argus Capital, nechce do provozu TV3 investovat do té doby, než se urovná situace s převodem licence z Kindernaye na RTV Galaxii. Argus v TV3 dosud proinvestoval přes půl miliardy korun, televize je však stále ztrátová. Loni například skončila se ztrátou 220 milionů korun. V roce 1999, kdy ještě fungovala pod názvem Galaxie, to bylo 54 milionů.

Kindernay kontroluje regiony

Naplňování programového schématu TV3 se řídí poměrně složitými pravidly. Část vysílání totiž kontroluje servisní organizace TV3, a.s. (celoplošný program), a část Kindernay (regionální zpravodajství v Praze a Hradci Králové v podobě Metropolitního a Východočeského Expresu a relací Expres Dnes). Kindernay navíc upozornil EMV, že omezením výroby pořadů může dojít k porušením licenčních podmínek, které by mohlo vést k zahájení správního řízení o odnětí licence.

Ačkoli Kindernay veřejně deklaruje snahu jednat s EMV, Hrabovský tvrdí, že jde pouze o pózu a že ke skutečným jednáním nedochází. Přerušení výroby vlastních pořadů může způsobit mezi obchodními partnery další roztržku, která by Kindernayovi dala možnost opustil EMV a poohlédnout se po jiné servisní organizaci. Deník MF Dnes již přinesl informace o jeho schůzkách s Jaroslavem Berkou, ředitelem agentury Cepra, která mediálně zastupuje televizi Nova a jejího šéfa Vladimíra Železného.

Jedná, nebo nejedná se Železným?

Kindernay přitom několikrát prohlásil, že se Železným by o případném vstupu do TV3 nejednal. Zájem ředitele Novy tu nicméně je – dokazuje jej i dříve medializovaná schůzka se zástupci investora této stanice v New Yorku, kterou zprostředkoval ministr zahraničí Jan Kavan. Sám Kindernay možnost ukončení spolupráce s EMV několikrát naznačil jak ve svých tiskových zprávách, tak v rozhovorech pro média.

TV3 může porušení licenčních podmínek lehce předejít vysíláním repríz dřívějších pořadů vlastní výroby, což už také ostatně dělá. Na stole je nyní otázka zpravodajství, neboť Kindernay několikrát deklaroval snahu vypovědět smlouvu s agenturou TVD. Televize by si podle něj měla zpravodajství zajišťovat sama. Jiného názoru je šéf TVD Daniel Konečný. „Za takovou cenu, za kterou jim připravuje zprávy TVD, by si je sami připravit nedokázali,“ vysvětluje.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .