Seriály: Kvůli Kobře 11 si filmaři postavili vlastní dálnici

Kilometr dlouhý úsek dálnice si postavili filmaři pro natáčení seriálu Alarm für Cobra 11 – Die Autobahnpolizei, který se u nás uvádí pod jednoduchým jménem Kobra 11. Seriál se začal vysílat už před deseti lety 12. března 1996.Kilometr dlouhý úsek dálnice si postavili filmaři pro natáčení seriálu Alarm für Cobra 11 – Die Autobahnpolizei, který se u nás uvádí pod jednoduchým jménem Kobra 11. Seriál se začal vysílat už před deseti lety 12. března 1996. Původně lákal diváky RTL k obrazovkám v úterý, nyní je jeho časem čtvrtek 20.15. Společnost action concept už natočila přes 150 dílů.

Už pilotní film sledovalo 10, 06 milionu diváků, což byla na vlastní produkci úplná senzace. Kobra 11 byla prvním akčním seriálem z vlastní dílny, který do té doby německé televize neměly. Už od začátku kladli tvůrci velký důraz na efekty. Asi největším majstrštykem je přeskok řeky autem. Díky úspěchu seriálu si mohli tvůrci dovolit další a další výstřednosti a aby diváka neomrzely, musí stále přicházet s novými efekty. V jednom díle je potřeba jen na efekty 250 tisíc euro. Na natočení 150 dílů se už spotřebovalo okolo tisícovky aut, které skončily ve šrotu. V oblasti akčních scén s auty překonala Kobra 11 všechny německé rekordy v délce skoku, síle výbuchu atd.


Seriál natáčí paralelně dva týmy. Jeden (tzv. drama-unit) je v Kolíně nad Rýnem a točí scény s herci, kde je nějaký děj a dialogy. Druhý tým (tzv. action-unit) točí scény se speciálními efekty a kaskadéry. Ve většině případů se jim musí podařit dát záběr na první pokus. Zájem o seriál je nejen v Německu ale také v zahraničí.  V současnosti se Alarm für Cobra 11 – Die Autobahnpolizei vysílá  ve skoro třiceti zemích.


Děj se zpočátku odehrával v Berlíně. Potom byl ale přesunut do Severního Porýní Vestfálska, kde mj. sídlí action concept i RTL. Společnost action concept, která seriál pro RTL produkuje, sídlí v Düsseldorfu a zajišťuje full-service při natáčení akčních pořadů. Firma vznikla v roce 1992 a v roce 2004 se jí podařilo se 150ti stálými zaměstnanci a 250ti dalšími spolupracovníky docílit obratu 40 milionů euro.  Firma orientující se na produkci pořadů, kde vystupují kaskadéři, si udělala jméno právě Kobrou 11 a také ještě filmem Der Clown, který rovněž točila pro RTL. V roce 1996 dostal action concept Zlatého lva. V roce 2003 pak v Los Angeles cenu Taurus Award, která je obdobou Oskara pro kaskadéry. To bylo za seriál Wilde Engel v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. V dubnu 2004 dostala firma cenu ještě jednou. Tentokrát to bylo za Kobru 11. Firma provozuje i vlastní kaskadérskou školu. A mj. je partnerem oficiálního fanklubu seriálu, který se snaží v rámci možností podporovat.


Kvůli seriálu byla vybudována i největší filmová kulisa Evropy. U patnáctitisícového městečka Aldenhoven v Severním Porýní Vestfálsku si filmaři postavili vlastní dálnici. Čtyřproudá silnice s dvěma oddělenými pásy je dlouhá kilometr. Na obou koncích jsou udělané smyčky pro otočení. Projet celý úsek kolem dokola tak znamená urazit celkem 2 300 metrů. Na filmové dálnici ale nechybí krajnice, svodidla, patníky, nakreslené jízdní pruhy, nájezd a sjezd, parkoviště i záliv pro nouzové stání. Vedle dálnice je pole, louka a také protihluková bariéra takže se dá natáčet průjezd různými místy.


FTL tedy Film + Test Location se samozřejmě nepoužívá jen pro natáčení Kobry 11, ale najímají si ji i jiní filmaři. Stačí jen nasázet podél silnice dopravní značky typické pro určitou zemi a patníky odpovídajícího tvaru a silnice se může změnit v jakoukoliv silnici kdekoliv v Evropě. Jen výtluky jako na našich silnicích tady nejsou. Díky tomu se dá okruh použít i pro různé testovací jízdy a cvičení řidičů. Samozřejmě se tu konají i různé akce, protože pozvat někoho na párty na dálnici je určitě nevšední zážitek.


Alarm für Cobra 11 má stejně jako spousta dalších seriálů svůj fanklub. Členství v oficiálním fanklubu je od 1. dubna 2006 zpoplatněno. Za 5 euro ročně ale každý dostává do své emailové schránky klubový magazín ve formátu PDF a newsletter, má přednostní právo na účast na akcích pořádaných fanklubem, má více práv v diskusním fóru a může se účastnit exklusivních soutěží.


Klub pořádá dokonce i mezinárodní setkání fanoušků seriálu. Letos se bude konat už po šesté. Termín je 1. až 3. září. Setkání se účastní zhruba stovka fanoušků, pro které je připraven bohatý program. Například loni se jeho účastníci podívali na natáčení, prohlédli si výcvikové středisko pro kaskadéry a podiskutovali s představiteli některých rolí, kteří se neúnavně podepisovali všem autogramuchtivým.


Představitelem policisty Semira Gerkhana je herec Erdoğan Atalay. Ten se narodil v Hannoveru německé matce a tureckému otci. Hrát začal ve svých osmnácti v divadle v Hannoveru. Vystudoval akademii muzických umění, zahrál si v několika divadelních i televizních rolích, až nakonec skončil v Kobře 11. Na jeho turecký původ narážela i parodie Kobry 11 Alarm für Kebap 11 – Die Dönerpolizei (Kebab a Döner jsou pokrmy podávané v Německu u stánků s rychlým občerstvením provozovaných Turky), která se každý týden objevovala v show Freitag Nacht News podobné českému Tele Tele.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .