Nova a Markíza mají novou soutěž – Jste chytřejší než páťák?

„Myslíte si, že vědomosti třeťáka máte v malíčku a že jste chytřejší než páťák? Dokažte to! Přihlaste se do naší letní vědomostní show – a vyhrajte milion korun,“ takto láká TV Markíza na nový letní formát, který uvede i TV Nova. Jedná se o licencovaný formát americké společnosti FOX (Are You Smarter Than A 5th Grader?), jejímž producentem je autor reality-show Survivor Mark Burnett.

Markíza již spustila kampaň pro tuto soutěž a její konání oznámila i Nova, vyrábět se má v Praze – obě televize jej tak budou natáčet ve stejných prostorách a dekoracích. O náklady se logicky podělí obě televize, navíc nevylučují v budoucnosti další spolupráci. Jestli se jim spolupráce vyplatí, se časem uvidí. Prozatím je jisté, že „Test národa“ vyšel a jak se bude dařit formátu „Člověče, nezlob se“, se dozvíme již v sobotu. Jaké jsou požadavky na soutěžící? Na webu zveřejnila Markíza formulář, podmínky tedy zní: „rodič žáka základní školy se středoškolským vzděláním, věk 35-45 let, komunikativní, vtipný, zábavný“. Dospělí, kteří budou vybráni ještě budou muset absolvovat vědomostní test.


Pravidla hry
Zdá se to příliš jednoduché? „Soutěžící si bude muset vzpomenout na vědomosti, které už možná dávno zapomněl, protože se s nimi setkal naposledy na základní škole,“ uvádí TV Nova. V každé hře je soutěžící (dospělý) tázán na sérii 11 otázek, jež byly vybrány z učebnic základních škol. Před startem samotné hry je soutěžícímu nabídnuto deset školních předmětů (například: dějepis, matematika a další) – každému předmětu je přiřazen stupeň obtížnosti (dvě otázky pro každý ročník – od 1. do 5.).


Soutěžící může odpovídat na otázky v jakémkoli pořadí, pokud odpoví správně na pět otázek, má zajištěnou první garantovanou hranici (25.000 USD v americké verzi). Odpoví-li správně na deset, dostává šanci na bonusovou otázku v hodnotě jednoho milionu. V průběhu hry může použít jednoho ze tří nápověd – „peek“ (ukáže Vám, co odpověděl pomocník, sami se pak rozhodnete, jestli se jeho radou budete řídit), „copy“ (použijete odpověď pomocníka, aniž byste viděli jeho odpověď), „save“ (dovolíte svému pomocníkovi, aby Vás zachránil ve chvíli, kdy odpovíte špatně). Po přečtení otázky se může soutěžící kdykoliv rozhodnout, zda odejde nebo bude pokračovat.


Ale nesmíme zapomenout ani na samotné děti. Pět páťáků (některé z nich hrají profesionální dětští herci) se objevují v každém vydání, jejich složení je vždy stejné. Děti jsou „vyzbrojeni“ učebnicemi s rozličnými materiály. Soutěžící si může zvolit, které z dětí bude jeho „spolužákem“/pomocníkem (podle jeho oblíbených předmětů), každé dítě může být pomocníkem jen pro dvě otázky. V případě, že odpoví soutěžící špatně a není zachráněn žolíkem „save“, ztratí vše (nebo padne na garantovanou sumu) a navíc přichází velmi zajímavý prvek – soutěžící se musí dívat do kamery a říct: „Nejsem chytřejší než žák páté třídy.“  Pokud umíte anglicky, tak si hru můžete vyzkoušet na webu televizní stanice FOX.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .