Dalším digitálním kanálem má být vzdělávací ČT4

radiotv-archivČeská televize se připravuje na spuštění dalších dvou digitálních kanálů. Po zpravodajském programu ČT24 půjde o vzdělávací kanál ČT4 a dokumentární stanici ČT5. Serveru RadioTV to potvrdil šéf digitální komise ČT Pavel Hanuš. O tom, že by jeden z dalších digitálních kanálů mohl odstartovat už začátkem příštího roku, se minulý týden na zasedání Filmového a televizního svazu zmínil vrchní ředitel České televize František Lambert. Neupřesnil ale, o jak zaměřenou stanici by mělo jít, ani kdy přesně a jakou formou by měla začít vysílat.
Na Kavčích horách je ale už poměrně jasno: jako další odstartuje vzdělávací kanál ČT4. „Na jeho programu se už pracuje, ale zatím o něm nemůžeme říct nic bližšího, protože existuje několik variant projektu podle toho, kolik budeme mít k dispozici finančních prostředků,“ uvedl Hanuš. Generální ředitel Jiří Janeček po svém zvolení do funkce v srpnu 2003 o vzdělávacím programu ČT4 v rozhovoru pro Reflex prohlásil, že jej považuje za svoji prioritu: „Hodně sázím na kanál ČT 4, zaměřený na mladé lidi, kteří se budou chtít vzdělávat. Věřím, že bude skvělý.“

Něco jako Spektrum nebo Discovery

Janeček se o ČT4 blíže rozepsal i ve svém kandidátském projektu. „Čtyřka“ se podle něj má zaměřit na školáky, studenty a lidi se zájmem o zvyšování své kvalifikace: „Má být kanálem ryze vzdělávacím, v němž by našly svůj prostor dokumenty a naučné pořady ze všech oblastí lidského vědění , vzdělávací pořady, kurzy apod. Šanci tu dostanou nejen díla zahraniční provenience, ale i domácí tvorba, čímž ČT de facto vytvoří další prostor uplatnění pro české tvůrce či studenty uměleckých škol. Vzdělávacím kanálem pak ČT ještě v podstatně větší míře naplní svou úlohu na mediálním trhu, tedy být institucí výchovnou a rozšiřující obzory diváků.“
Podle Nikolaje Savického, ředitele pro strategický rozvoj ČT, by se ale nový kanál měl zaměřit i na dospělé diváky, kteří mají zájem o celoživotní vzdělávání. Na loňské konferenci o digitální televizi v Českém Krumlově Savický nový program přirovnal k některým kanálům, které v současné době nabízejí kabelové společnosti: Discovery či Spektrum. Projekt vzdělávacího kanálu ovšem vznikl ještě za ředitelování Jiřího Balvína v roce 2001. Tehdy televize předpokládala, že již na podzim 2003 spustí řádné vysílání zpravodajského kanálu ČT3 a vzdělávacího programu ČT4. Uvažovala také o speciálním sportovním kanálu, který by ulehčil stanici ČT2 během velkých sportovních akcí jako jsou olympijské hry nebo hokejový šampionát.

Definitivní projekt do 15. srpna

Pavel Hanuš předpokládá, že by Lambertem zmiňovaný leden 2006 jako termín spuštění ČT4 nemusel být nereálný: „Samozřejmě čekáme na to, jak dopadne jednání o novele zákona o rozhlasovém a televizním vysílání a také jednání o televizních poplatcích. Na programovém schématu ČT4 se ale už pracuje.“ Digitální komise, která se zabývá přípravou nových programů veřejnoprávní televize, se schází jednou týdně a do 15. srpna má připravit definitivní verzi projektu obou nových kanálů. V té době by už mělo být jasné, jak se bude postupovat při zavádění řádného pozemského digitálního vysílání a zda se ČT bude moci spolehnout na vyšší příjmy z koncesionářských poplatků.
Kanály ČT4 a ČT5 a současnými třemi programy by měla Česká televize naplnit veřejnoprávní multiplex. „Více než čtyři nebo pět kanálů se do multiplexu stejně nevejde. Když si k tomu připočítáte rozhlas a doplňkové služby, jako e-Government, o kterém se sice moc nepíše, ale bude také hodně důležitý, více programů ani spustit nemůžeme,“ vysvětluje Pavel Hanuš. Pokud se nepodaří do té doby vyřešit otázku řádného digitálního vysílání a prostoru pro veřejnoprávní televizi, ČT4 se zřejmě zpočátku objeví pouze na kabelech a satelitu. Spuštění a provoz vzdělávacího a dokumentárního kanálu by neměly být příliš nákladné. Jestliže dnes Česká televize za dva plnoformátové programy a jeden zpravodajský kanál utratí zhruba 4,5 miliardy korun ročně, se čtyřmi až pěti kanály se její roční provozní náklady zvednou přibližně na 5,5 až 6 miliard korun.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .