Americký podzim ve znamení novinek i osvědčených seriálů

big_four_usaVe Spojených státech se minulý týden naplno rozběhla nová televizní sezóna. Největší americké stanice vstoupily do boje naplno, programové sloupky vyplnily novinkové seriály. Místo se ale i přesto dostává na „ostřílené kozáky“. V dnešním článkům Vám přinášíme pohled do zahraničí a rovněž podrobnosti o novém seriálu Flash Forward.

S nástupem digitalizace se v našich zeměpisných šířkách objevila stanice Prima Cool zaměřena z větší části na populární americkou tvorbu. I z tohoto důvodu si právě dnes můžete přečíst o potenciálních nových akvizicích, jež by se v budoucnu mohly dostat na některý z tuzemských kanálů.

U každé televizní společnosti jsme kromě slovních informací připravili i kompletní programové schéma v prime-time (čas 20:00 – 23:00). Budete-li si jej chtít přečíst, stačí kliknout myší na logo příslušné stanice. Žlutá barva znázorňuje vlastní dramatickou tvorbu a sitcomy, světle zelená barva značí vlastní pořady (zábava, sport, reality-show, talk-show) a konečně modrá barva symbolizuje zpravodajské formáty. Tučně zvýrazněny jsou novinkové pořady.


Stane se Flash Forward trhákem podzimu?

flashforward

Patrně v každé televizní sezóně se z čista jasna vynoří seriálová novinka s ambicí stát se hitem a vydobít si tak nesnadnou a světlou pozici v televizním světě. V minulosti to byly hity jako Ztraceni (Lost) či 24 hodin (24), v minulé televizní sezóně jsme se dočkali překvapení jménem Fringe, mysteriónzí seriál uvede už brzy také slovenská TV Markíza. Nasadí jej ovšem až po 23.hodině.

Letos by se k těmto hitům mohl zařadit projekt ABC. Seriál Flash Forward, jehož oficiální stránky najdete zde, nabízí poměrně originální námět – v jednom okamžiku na celém světě po 2 minuty a 17 sekund upadne lidstvo do bezvědomí, aby všichni prožili šest měsíců vzdálenou budoucnost. Po probuzení se však stane mnoho havárií, pádů vrtulníků a hlavně mnoho lidí zemře (ač již při zmíněných haváriích, nebo prostým pádem ze schodů). V závěru první epizody však FBI najde na záznamu kamery ze stadionu jediného člověka, jehož tento jev nezastihnul. Všichni lidé na světě se dělí o své zážitky na webové adrese.

Diváky patrně naláká i herecké obsazení. Hlavní dvojici ztvární Joseph Fiennes (agent FBI, hrál například hlavní roli ve filmu Zamilovaný Shakespeare) a Sonya Walger (manželka a lékařka, ztvárnila roli Penny v seriálu Ztraceni). Ze Ztracených přichází i Dominic Monaghan (alias Charlie, v seriálu Flash Forward má hrát  zatím neznámou postavu). Seriál doplňují i další známá jména – John Cho (v nejnovějším filmu Star Trek ztvárnil postavu Hikara Suru) či Christine Woods (epizodní role v mnoha amerických seriálech včetně Dr. House). Také samotný název odkazuje na seriál Ztraceni, v něm se kromě „flashbacků“ (tedy pohledů do minulosti) střídaly také „flashforwardy“ (pohledy do budoucnosti), budoucnost hrála prim především v páté sérii.

Právě tento seriál by mohl být důstojnou náhradou Ztracených a už první díl naznačil, že seriál bude dynamický a zajímavým způsobem si vyhrává s časovými liniemi. Nemusíte se bát, že jej neuvidíte. Nasadit jej plánuje i AXN a to dokonce ještě v tomto roce pod názvem Vzpomínka na budoucnost, horlivě se debatuje už i o dabingu (tady). Informaci přinesl server Medialne.sk, podle tiskové zprávy se jednalo o nejúspěšnější start seriálu od ledna 2008. Zhlédlo jej 4,1% diváků ve věku 18-49 let (share 12% diváků) a s přehledem porazil Trosečníka na CBS (rating 3,7%, share 11%), Fox a Sběratelé kostí uhráli jen 2,7% (share 8%) a NBC se sportem s 1,8% (share 5%) nestačila s dechem. O hodinu později si lépe vedli jen Chirurgové, avšak na stejné stanici ABC (rating 6,6% / share 17%). Pohořel Fringe na Foxu s 2,3% (6% share).

Dynamický děj sice občas zabíhá do seriálových stereotypů a občas snad přináší i podivné spojitosti (agent FBI jako vyléčený alkoholik není typickým hrdinou a je vůbec na hraně, zda by mohl v reálném životě na svém postu setrvat). Zajímavé bude sledovat, jak si s časovou linií tvůrci vyhrají. Podíváme-li se na časové zápletky seriálu Lost či nejnovějšího filmu z řady Star Trek, vyřešeny byly poměrně netradičně. Nechme se překvapit. Kdy seriál uvídime i na celoplošné tuzemské stanici je ve hvězdách, je docela dobře možné, že za 2-3 roky na Prima Cool či Nova Cinema, na hlavní program se neproderou.


ABC přichází s nadějnou novinkou Flash Forward

abc_logo_perexS velkými ambicemi přichází do nové programové sezóny třetí nejsledovanější americká stanice. V jejím programovém schématu více-méně nezůstal kámen na kameni. Svou neotřesitelnou pozici hájí jen několik málo titulů. Podívejme se na nejzajímavější tituly.

Osud nechtěného dítěte na sebe vzal seriál Ošklivka Betty (Ugly Betty). Ze čtvrtečního slotu se přestěhovala do patrně nejhoršího možného času – na páteční devátou hodinu. Pátek a sobota patří tradičně k reprízovým a nejméně divácky atraktivním dnům.

Poměrně radikálním krokem je středeční komediální slot. Prakticky celý hlavní vysílací čas vyhradila ABC sitcomům. Například CBS dává prostor sitcomům v pondělí. Problémem ABC je fakt, že žádný ze sitcomů není známý a jedná se o samé novinky, které se budou muset probojovat obtížnými nástrahami konkurence.

Ve čtvrtek se pak mohou těšit na novinkový seriál Flash Forward, ten určitě potěší všechny milovníky sci-fi. Jediným stabilním dnes je neděle, zde se nic neměnilo, nedělní slot přináší poměrně stabilní výsledky, takže Zoufalé manželky pokračují i nadále. Novinkou je také pořad Shark Tank, jedná se o anglickou obdobu Dragon’s Den. U nás tento formát vysílá ČT1 pod názvem Den D, do vysílání se dostane v této sezóně.

Mezi zrušenými formáty jsou spíše méně známé seriály, mezi ty známější lze snad zařadit Sexy Dirty Money (vidět jste jej mohli na JOJce), Pushing Daisies, Samantha Who? či Boston Legal (Kauzy z Bostonu). V druhé části sezóny je připraven sitcom z doktorského prostředí – Scrubs, či závěrečná šestá řada seriálu Ztraceni (Lost).


CBS poskytne divákům jistotu a jen minimum změn

cbs_logo_perex

Americká dvojka nehodlá diváka překvapit zásadními obměnami programu. Sází na osvědčené sitcomy a kriminální seriály. Pondělní slot se tak sestává z pilířů jako Jak jsem potkal tvoji matku, Dva a půl chlapa a Teorie velkého třesku. Novinkou je sitcom Accidentally On Purpose, titul odkazuje na název alba Deep Purple (1988), zápletka není nijak dramatická, třicetiletá filmová kritička otěhotní s dvacetiletým kuchařem po krátkém seznámení v baru. Komplikaci přináší skončený vztah s šéfem.

V nové sezóně se však diváci nedočkají například seriálu Beze stopy (Without a Trace) či Speciální jednotka (The Unit). Zrušení hrozilo též seriálu Medium, stanice NBC neprojevila zájem a tak se seriálu chytila právě CBS. Pokračuje seriál Odložené případy (Cold Case), i této akvizici však málem hrozil konec kvůli rozpočtu.

Do programového schématu promluví rovněž spin-off (subformát) seriálu Námořní vyšetřovací služba, děj novinky se přesouvá do Los Angeles a aby přilákala stanice mladé diváky, obsadila do hlavní role rapera LL Cool J. V dominantním postavení pokračují kriminálky CSI (Miami, New York a Las Vegas) či Myšlenky zločince.

Zaujmout by mohla rovněž novinka s názvem Three Rivers, děj se totiž odehrává snad v nejpopulárnějším seriálovém prostředí – nemocnici. Tentokrát zamíříme na transplantační kliniku, v níž musí lékaři řešit dárcovstí orgánů zesnulých.


FOX servíruje animovanou neděli, v půli sezóny v ní bude první hraný seriál

fox_logo_perex

Americká média hodnotí jako překvapivým krok přesun mysteriónzího příběhu Fringe, za kterým stojí J.J.Abrams (jméno ne neneznámé – Lost, Star Trek Movie). Posouvá se do velmi náročného čtvrtečního slotu, předtím mu patřila úterní devátá, z počátku po silném Dr.Housovi, ten letos vstupuje do šesté sezóny.

Novým animovaným seriálem je The Cleveland Show, spin-off seriálu Griffinovi (Family Guy). Pokud si nemůžete vybavit tvář Clevelanda, vězte, že je to afroamerický soused Petera Griffina.V druhé polovině sezóny se mu pak dostane ještě prestižnějšího času, to po příchodu další novinky – Sons Of Tucson, jedná se o první neanimovaný seriál. Vypráví o trojici bratrů, kteří si „najmou“ nového otce poté, co jejich biologický odejde do vězení.

Přečtěte si zajímavý rozhovor o seriálu Doktor House:
V Dr. Houseovi neexistují zdravotní sestřičky

Na své debuty čekají rovněž seriály Past Life (jak už název napovídá do příběhů hlavních hrdinů budou výrazně promlouvat minulé životy), Glee (třináctidílný seriál od tvůrců Platické chirugie se změří na opravdu netradiční námět, kombinovat v sobě bude drama, komedii i muzikál, prostředí středoškolské kapely je nasnadě), no a konečně Human Target (vytvořený na základě populárního komiksu).

Z programu navždy odchází Útěk z vězení (Prison Break), který ukončil svou pouť 4. sérií nebo Termínáror: Příběh Sáry Connorové (seriál vysílala i TV Prima), neuvidíme už ani animovaný King Of The Hill.


NBC překopává vysílací čas, talk-show bude 5krát týdně

nbc_logo_perexJeště radikálnější změny než FOX a ABC provedla NBC, jen málo pořadů si udrželo svou pozici a může pokračovat i v další sezóně. Definitivní ortel byl vyřknut nad seriály Knight Rider, Crusoe, Pohotovost, Jmenuji se Earl. Posledně jmenovaný sitcom se však ještě může vrátit.

Z Prima Cool je známý také seriál Chuck, i ten bude pokračovat, dostane pondělní slot v druhé polovině sezóny. Pokračovat má i Zákon a pořádek, Hrdinové nebo sitcom Kancl. V úterním prime-time pokračuje i reality-show o hudbnutí s názvem „The Biggest Looser„. Zásadním krokem je přesun noční talk-show The Jay Leno Show, dostává se na desátou večerní.

Povězme si něco málo o nových titulech. Lékařské prostředí se ke slovu dostává v seriálu Trauma (slibuje akci a adrenalin), dále Parenthood (stejnojmenný seriál běžel v roce 1990) či Community (americká komedie z prostředí vysokoškoláků).

V druhé polovině sezóny přinese NBC například sitcom 100 Questions (o mladé ženě z New Yorku), Mercy (vypráví o třech zdravotních sestřičkách) a v neposlední řadě Day One (nový sci-fi seriál o tajemných živočiších ničících infrastrukturu)


Informace byly čerpány z oficiálních webových stránek televizních společností ABC, CBS, FOX a NBC. Podrobnější informace vychází z podrobnějšího monitoringu mediálních portálů Medialne a TV By The Numbers.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .