Vladimír Železný: Jde o moji soukromou kauzu

radiotv22Na televizi Nova nemá stíhání Aleše Rozehnala žádný vliv. Tak ředitel Novy Vladimír Železný ve svém sobotním pořadu Volejte řediteli komentoval postup vyšetřovatelů vůči svému právníkovi. Přečtěte si doslovný přepis.

První rozsáhlejší reakci na zatčení právního zástupce Aleše Rozehnala a převezení do vazební věznice v Praze na Pankráci poskytnul generální ředitel televize Nova Vladimír Železný divákům sobotního pořadu Volejte řediteli. Přinášíme přepis části pořadu, která se týká kauzy Rozehnal.

Volejte řediteli, TV Nova, sobota 10. listopadu 2001 – 12:04 hod.

Vladimír Železný, generální ředitel TV Nova: „A teď ke kauze, která byla tento týden zahájena proti panu doktoru Rozehnalovi. Doktor Rozehnal je jednatelem společnosti CET 21, tedy společnosti, která je provozovatelem vysílání televize Nova.

Chtěl bych k tomu říci, a my jsme to vydali v prohlášení, takže neříkám nic nového, že po více než šest měsíců vyšetřování různých kauz, a zejména té kauzy o poškozování věřitele, jsme spolupracovali – já i doktor Rozehnal – velmi pečlivě a ukázněně s vyšetřovateli. Byly vyslechnuty desítky svědků, byl vykonán neuvěřitelný počet úkonů, které s tím souvisejí. Bylo vedeno vyšetřování tady i v zahraničí, jak víte. A nyní, po šesti měsících, náhle z důvodu možnosti ovlivňování svědků – po šesti měsících – je doktor Rozehnal vzat do vazby.

Připadá nám to neadekvátní, nestandardní, neobvyklé a konáme kroky – právní kroky – k tomu, aby se tato situace vyřešila. Právní kroky mohou být stížnost vyššímu soudu než ten, který uvalil vazbu, a některé další právní kroky.  O průběhu tohoto vyšetřování, nebo o jeho obsahu, nebudu – ptáte se, ale já nebudu – odpovídat. Nebudu o tom hovořit. Víte, že jsme o tom nikdy nehovořili. Zasahovali bychom tak do vyšetřování, a prosím, pochopte to.

Nicméně chci říct, že doktora Rozehnala znám velmi dlouho. Je to mladý člověk, je to neobyčejně erudovaný, chytrý člověk, je to mimořádně dobrý právník, je to mimořádně dobrý právní teoretik, také. Víte, on má vědeckou hodnost v oboru práva. On vydal velmi závažné teoretické práce, které byly publikovány. Není to právní nýmand, přesto, že vypadá tak mladě. Já myslím, že mu je jedenatřicet. Je to mimořádně kvalitní právník a mimořádně kvalitní právní vědec, také. Je to také velmi jemný znalec literatury a také stejně jemný znalec vína.

Máme ho rádi. Máme ho rádi, a já nevím, jestli ve vazebních věznicích je možnost se dívat na tento pořad. Nevím, jaké jsou regule. Pokud se dívá, tak mu držíme palce, aby byl pevný, aby byl statečný, aby přestál tuto zkoušku, o které jsme přesvědčeni, že není, není standardní, a aby ji přestál v dobré mysli, pokud to v těch místech, kde je, v dobré mysli přestát lze. Tak to je vše, co asi k tomu říci. Nicméně, chci říci, že je to moje soukromá kauza. Moje soukromá kauza, do které doktor Rozehnal spadl, protože je mým spolupracovníkem. A to je mi líto. Nicméně není to kauza televize Nova. A to nás… A proto o tom zde hovořím.

Televize Nova s tím nemá žádný problém, nemá s tím žádnou souvislost, žádnou spojitost, i když by jí mnozí velmi rádi nalezli. Mnozí by velmi rádi použili, zneužili soukromých kauz k tomu, že je spojují s televizí Nova. Televize Nova je trnem v oku mnohem lidem. Je. Přiznejme to. Ale my se tím nenecháme nijak vychýlit, a znovu zdůrazňuji, se soukromými kauzami spojovat televizi Nova není adekvátní. Víte, já jsem viděl… Vzpomeňte si na tu první reportáž na České televizi, kdy reportérka stojí, dramatickým hlasem říká závěr své reportáže „V kauze – myšleno doktora Rozehnala – v kauze televize Nova“, a teď řekla své jméno. No, oni dobře vědí, že tomu tak není. Velmi dobře to vědí. A velmi dobře také ví, proč to takto odehrávají.

Stejně tak se chci ohradit ještě rezolutněji proti tomu, co udělal Blesk. Víte, Blesk pod velkým titulkem „Ponížený magnát“ – jako já – otiskl reportáž o tom, co všechno je kolem těch kauz, otiskli tam samozřejmě zase fotky ze soukromí, však to znáte. Nahoru dali moji zmasakrovanou fotografii, rozostřenou, naschvál rozostřili fotografii, aby to vypadalo, ten obličej, takový máznutý. Mně to nevadí. Mně to opravdu nevadí. Nešť. Také se říká, že nejsem Železný, ale teflonový. Ale co mi vadí, že takto vedle mě, se najednou objevila postavička našeho Zazy, který s tím byl spojen. A Zazu budeme bránit. A to se nedělá.

Oni nemají právo, stejně jako nemají právo na otiskování… Česká televize nemá právo například na vysílání záběrů z těch našich pořadů. Obcházejí to tím, že jakoby se dívají na televizní obrazovku, ale je to stejný zásah do autorských práv. No, Zazo… (na obrazovce se objevuje animovaná postavička zajíce Zazy). Ano, to by ti šlo, ten mikrofon. Stálo by za to se jich zeptat, proč to dělají. Ano.

Stejně tak v některých denících, v některém tisku, se objevují fotografie, které nemají autora a které se objevují z našeho archivu, nebo dokonce soukromého archivu. To se také vracíme někam jinam. Ale na postavičku Zazy nemají nárok. To je náš výtvarný design, a nesmí ho žádné noviny otisknout bez našeho svolení, a zejména ne na titulní straně, a už vůbec ne ho spojovat s kauzami. Takže budeme bránit doktora Rozehnala a budeme stejně vehementně bránit našeho Zazu.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .