Svatopluk Karásek: Nemohu nést za Balvína odpovědnost

radiotv22Na členství v Radě České televize okamžitě po středeční volbě Jiřího Balvína do funkce generálního ředitele ČT rezignoval farář Svatopluk Karásek. V rozhovoru pro server RadioTV vysvětluje, co ho k tomuto rozhodnutí vedlo.

Svatopluk Karásek ihned po zvolení Jiřího Balvína do funkce generálního ředitele České televize oznámil svou rezignaci na členství v Radě ČT, načež jednání rady demonstrativně opustil. Poslanecká sněmovna nyní bude muset do rady dovolit patnáctého člena, kterého musí navrhnout nezávislá sdružení a organizace. Co vedlo Karáska k tak rychlé rezignaci? Zeptali jsme se ho přímo po volbě ředitele ČT.

Co vás přimělo k rezignaci na členství v Radě České televize?

Protože jsem přesvědčen o tom, že pan Jiří Balvín není schopen vyvést televizi krize, ve které se nachází. Proto nebudu dále nést odpovědnost za někoho, pro koho jsem nehlasoval, a nebudu se nechávat nadále přehlasovávat většinou, která pana Balvína zvolila.

Co vás přesvědčilo o tom, že Jiří Balvín není vhodným kandidátem na řádného generálního ředitele ČT?

Za čtyři měsíce mého působení v radě jsem měl možnost sledovat jeho práci a mluvil jsem s mnoha lidmi z ČT. Všichni, se kterými jsem se dostal do kontaktu, byli přesvědčeni o tom, že on není ta správná osobnost.

Osobně vám na něm vadí co?

No tak, to je víc věcí. Osobně mi na něm nevadí nic, ale není schopen určitých kroků, které je potřeba, aby nový ředitel učinil. Kdo chce vyvést tento kolos z krize, musí mít svou vizi, musí mít ekonomickou, manažerskou schopnost, musí mít různé předpoklady, které jsem u pana Jiřího Balvína nenalezl.

Jste přesvědčen o tom, že rezignace je lepší řešení než dohlížet na jeho práci prostřednictvím členství v Radě ČT a kritizovat ho za ní?

Nemůžu brát peníze za něco, za co nemůžu být spoluodpovědný.

Přesvědčovali vás nějací zaměstnanci ČT o tom, že pan Balvín je špatný prozatímní ředitel a neměl by vést ČT jako řádný generální ředitel?

Ne, vyplynulo to jenom z mých osobních rozhovorů a z toho, co jsem za ty čtyři měsíce mohl sám vidět. Není to tak, že by za mnou někdo přišel s tím, že by neměl být pan Balvín ředitelem. Vyplývá to z mého vlastního přesvědčení.

Prozradíte, pro koho jste hlasoval?

Hlasoval jsem pro pana Martina Vadase.

Považujete volbu Jiřího Balvína za politickou, mohli být podle vás členové rady, kteří jej volili, ovlivněni politiky?

Nemám to nijak podložené, ale myslím si, že ano, protože došlo k veliké názorové změně. Ještě před třemi týdny všichni, i ti nejradikálnější, mluvili proti Jiřímu Balvínovi. Nebyli spokojeni s jeho prací. Rada mu dokonce dala důtku. Najednou během pár týdnů většina radních změnila svůj názor. Z toho vyplývá, že nějaký tlak musel být. Nemám k tomu ale žádné konkrétní důkazy.

Kdy jste začal uvažovat o své rezignaci na členství v Radě ČT?

Asi tak minulý týden, když jsem viděl, jak rychle mění členové rady své názory. Ti, co byli ještě před 14 dny radikální, najednou říkali, že by byli ochotní pana Balvína volit.

Myslíte, že kdyby se volilo příští týden, by byl výsledek volby jiný?

Myslím, že ne. V duchu jsem si tak počítal, kdo bude volit pana Balvína a kdo ne. Těch lidí bylo čím dál tím více. Na začátku nás, kteří nechtěli Jiřího Balvína volit, bylo daleko víc. Nakonec jsem viděl, že nás zbývá posledních pět. Takže to bylo prohrané, ať už to bylo tento týden nebo ten příští.

Během výběrového řízení se objevily různé diskreditační kampaně. Za některými z nich měl údajně stát i pan Balvín. Setkal jsem s něčím takovým?

Ne, já jsem žádný takový materiál nedostal.

A ze strany dalších kandidátů?

Ne. O žádném kandidátovi jsem nedostal diskreditační materiály.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .