Ředitel nemá tak docela pravdu

radiotv22Kauza Aleše Rozehnala s televizí Nova souvisí minimálně v tom, že se právní zástupce Vladimíra Železného aktivně zapojil do sporu o tuto stanici a je jednatelem společnosti, která vlastní její licenci.

Ne zcela přesně vysvětlil ředitel TV Nova Vladimír Železný divákům sobotního pořadu Volejte řediteli problém, do kterého se dostal jeho právní zástupce Aleš Rozehnal. Podle Železného jde o jeho soukromou věc, která s Novou nemá nic společného, a do které Rozehnal „spadnul“ díky spolupráci s ním. Podobné prohlášení minulý týden vydal i tiskový mluvčí Novy Martin Chalupský.

Kauza Aleše Rozehnala však ve skutečnosti je kauzou TV Nova. Právník Vladimíra Železného vlastní jednu ze společností, která drží podíl v CET 21, držiteli licence TV Nova. Dokonce je jedním ze tří jednatelů CET 21. Také je spolumajitelem řady firem, na které nechal Železný přepsat rozsáhlý majetek poté, co se dozvěděl o plánech CME vést proti němu mezinárodní arbitráž.

Rozehnal figuroval u „objevení“ několika zajímavých smluv mezi CET 21 a bývalou servisní organizací TV Nova, Českou nezávislou televizní společností, a které převádějí na CET 21 autorská práva k pořadům, které vyrobila ČNTS. O těch neměla CME, většinový vlastník ČNTS, do rozchodu s CET 21 ani tušení. Rozehnalovo jméno se rovněž objevuje u smlouvy mezi Železným a lichtenštejnskou nadací Astrona, kterou se šéf  Novy snaží vyhnout platbě miliardy korun CME, ke které ho zavázala amsterodamská arbitráž.

Železný vlastní v CET 21 zhruba 12 procent, Rozehnal společně s programovou ředitelkou TV Nova Libuší Šmuclerovou prostřednictvím firmy Edikon dalších 24 procent. Pravda, dohromady jde o minoritu, její případnou konfiskací a odprodejem by ale lidé okolo Vladimíra Železného ztratili poslední zbytek vlivu na chod televize. Nova by se stala výlučným majetkem firem okolo podnikatele Jiřího Šmejce, který Železnému pomohl před dvěma lety sehnal peníze na rozjezd vysílání z Barrandova.

Aktuální vlastnická struktura CET 21, s.r.o.:

Edikon, a.s. – 24,51%
MEF Media, a.s. – 24,02%
Peter Kršák – 16,61%
Vladimír Železný – 11,78%
Vlastimil Venclík – 8,71%
Josef Alán – 8,42%
Peter Hunčík – 4,33%
CEDC Management Services GmbH – 1,42%
Česká spořitelna, a.s. – 0,2%

Jednatelé společnosti:
Vladimír Železný
Aleš Rozehnal
Libuše Šmuclerová

Pozn.: Podíly společnosti Edikon a Vladimíra Železného jsou soudním příkazem z letošního dubna zablokovány.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .