Prohlášení ČT k připravované reportáži o některých rozhodnutích RRTV

radiotv22Je pravdou, že reportér redakce publicistiky České televize Petr Vrabec připravoval ve spolupráci s kolegou Janem Tobiášem reportáž vážící se k činnosti Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Není však pravdou, že došlo k zákazu odvysílání této reportáže, naopak vedení redakce publicistiky opakovaně urgovalo dokončení této reportáže a i nadále podniká kroky k dopracování tématu a odvysílání v nejbližším možném termínu.

Příprava reportáže byla zahájena přibližně před měsícem. Sami reportéři opakovaně navrhovali posunutí jejího odvysílání, neboť se vždy na poslední chvíli objevily nové skutečnosti, které reportáž nereflektovala. Takto také minulý týden, když odstoupil člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pan František Schildberger, obdrželi reportéři jednoznačný pokyn vytěžit maximum informací z jeho veřejných vyjádření, v nichž naznačoval tlaky na členy Rady. Dále měl být poskytnut prostor i některým jiným členům Rady, aby při dodržení principů novinářské etiky dostaly prostor všechny  relevantní strany.

Ve čtvrtek minulý týden měl být v souladu s redakčními postupy odevzdán definitivní scénář reportáže k rukám šéfredaktora tak, aby reportáž byla odvysílána ve Faktech dne 5. listopadu 2001. K odevzdání scénáře však ve stanovené lhůtě nedošlo, proto nezbývalo než pro nejbližší termín pořadu Fakta upřednostnit jiná témata (především rozsáhlé zpracování problematiky státního rozpočtu). Verze reportáže, kterou v rozporu s pokyny šéfredaktora jmenovaní připravovali, nebyla do tohoto okamžiku šéfredaktorovi ani odpovědnému dramaturgovi pořadu Fakta předložena, a proto ji nelze ani v tuto chvíli posuzovat. Podle dnešních informací samotných reportérů není ani dokryta obrazová složka.

Česká televize konstatuje, že doposud projevil vůli odejít závaznou formou jediný reportér pan Radan Šprongl, další čtyři reportéři ústně nabídli odchod, což doprovodili finančními požadavky, otázku vysílání reportáže při těchto jednáních vůbec nezohledňovali. Samotní autoři reportáže pak doposud neučinili jakýkoliv úkon směřující k ukončení zaměstnání v České televizi. Lidé, kteří chtějí opustit redakci publicistiky, sami nejlépe znají skutečné důvody, zvláště pak neudržitelný způsob komunikace, který zde někteří z nich několik měsíců prosazovali a který se stále více stupňoval až za hranici porušování pravidel prosté mezilidské slušnosti.

David Jirušek
pověřený vedoucí PR & Promotion ČT

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .