Jiří Balvín obhájil ředitelskou funkci v České televizi

radiotv22Deset z patnácti členů Rady České televize ve středu nečekaně zvolilo novým generálním ředitelem ČT prozatímního šéfa veřejnoprávní televize Jiřího Balvína. Ten by měl ČT vést až do roku 2007.

Nečekaný spád dostalo středeční veřejné zasedání Rady České televize, na kterém se měli radní původně zabývat pouze ekonomickým blokem a stížnostmi na ředitele ČT. Po několika informacích v médiích, které naznačovaly, že k volbě nového ředitele dojde již tuto středu, a ne až 7. listopadu, jak rada původně deklarovala, radní skutečně zvolili nového generálního ředitele ČT.

Post obhájil stávající prozatímní ředitel Jiří Balvín, pro kterého hlasovalo 10 z 15 radních. To je nejnižší možný počet, při kterém mohlo dojít ke zvolení ředitele. Pro dalšího finalistu konkurzu, bývalého programového ředitele TV Nova a CME Petra Sládečka, hlasovali tři radní a pro režiséra a kameramana Martina Vadase dva členové Rady ČT.

Samotné volbě předcházela ostrá debata o tom, zda volbu skutečně provést již tento týden a ne až 7. listopadu. Proti dřívějšímu termínu se vyslovili radní Erazim Kohák, Lucie Weissová, Jana Šilerová a Svatopluk Karásek. Pro se vyslovili všichni ostatní, zejména pak předseda rady Jan Mrzena, který plamenným projevem přesvědčil zbylou většinu. Podle Mrzeny dřívější volba přinese televizi rychlejší stabilizaci.

Výběr ředitele probíhal tajně. Každý radní dostal lístek se jmény třech finalistů, na kterém zakroužkoval svého favorita a uložil ho do volební urny. Radní Svatopluk Karásek ihned po oznámení výsledku volby oznámil, že rezignuje na své členství v radě a jednání opustil. Společně s Kohákem totiž již před volbou upozornili na Balvínovu nejasnou minulost v ČT a apelovali na zbývající radní, aby jej nevolili.

Balvín označil chování těchto dvou radních za „ránu pod pás“. Výsledek volby přijal s viditelným nadšením, stejně jako jeho nejbližší spolupracovníci, kteří se jednání rady rovněž zúčastnili. „Je to dobře především pro Českou televizi. Původně se totiž mělo volit již 3. nebo 7. října,“ řekl Balvín chumlu novinářů, který kolem něj vytvořil nepropustnou hradbu. Za své nejdůležitější úkoly ve staronové funkci označil zahájení restrukturalizace ČT, reorganizaci televize a její zeštíhlení.

Televizní odbory, které dosud neodvolaly stávkovou pohotovost kvůli situaci v redakci publicistiky, na volbu nového ředitele zatím nereagovaly. Odborový předák Antonín Dekoj serveru RadioTV krátce po volbě řekl, že postup rady je pro něj osobně překvapením, protože původně bylo finále výběrového řízení ohlášeno na 7. listopadu. „Doufám, že změna prozatímního mandátu na trvalý dá panu Balvínovi šanci, aby konečně něco dělal ve prospěch ČT,“ řekl pouze.

Podle Dekoje je předčasné hovořit o tom, jaký postoj odboráři k výsledku volby zaujmou. Potvrdil však, že při této příležitosti vydají tiskové prohlášení. Také iniciativa Česká televize – věc veřejná, za níž volbu sledovala neúspěšná kandidátka na ředitele a hlavní dramaturgyně ČT Alena Mullerová, se v dohledné době k postupu Rady ČT vyjádří v podobě tiskového prohlášení.

Kromě napjaté situace mezi redaktory publicistiky ČT, kteří se s Balvínem opakovaně dostali do konfliktu, však nic nenasvědčovalo vzniku krize podobné té z prosince loňského roku. Zajímavý je fakt, že ačkoli na začátku středečního jednání nebylo jasné, zda k předčasné volbě ředitele ČT skutečně dojde, všichni radní přišli viditelně lépe oblečeni a zasedání se zúčastnily štáby televizí Nova a TV3 a větší počet novinářů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .