Z televize Global bude Nova Slovakia

radiotv22Vladimír Železný potvrdil zájem České produkční invest přejmenovat slovenskou televizní síť Global. Stanice by podle něj měla projít třemi fázemi vývoje, z nichž poslední vyvrcholí koncem příštího roku.

Název Nova Slovakia by mohla nést již od začátku příštího roku slovenská televizní síť Global, do které kapitálově vstoupila dceřinná firma servisní organizace TV Nova Česká produkční 2000. Ředitel Novy Vladimír Železný potvrdil, že se Global s největší pravděpodobností přejmenuje, protože současný název neodpovídá jeho zaměření na regionální vysílání.

„Já nevím, jestli to bude Nova Slovakia, ale pro jistotu jsme si to nechali zaregistrovat,“ řekl Železný ve svém pravidelném sobotním pořadu Volejte řediteli. Přerod Globalu na „slovenskou Novu“ podle něj bude trvat zhruba rok, přičemž první kroky budou na obrazovce viditelné od Nového roku. Celkově by měla změna vysílacího schématu Globalu projít třemi fázemi.

Železný chce pětinu trhu

První fáze bude ukončená na jaře příštího roku a bude spočívat v zavedení nové značky a posílení programu atraktivními pořady z knihovny TV Nova. Ta již rok nakupuje práva pro zahraniční pořady nejen pro Českou republiku, ale i pro Slovensko. Stejným způsobem postupovala i při podpisu kontraktu na vysílací práva pro český fotbal.

Druhá fáze projektu skončí v srpnu a třetí v prosinci 2002. V té chvíli by chtěl Železný ovládat již zhruba 20 procent televizního trhu na Slovensku. Ve stejné době by však měl Global vrátit lukrativní licenci v Bratislavě, kterou mu slovenská licenční rada udělila před měsícem na dočasné spravování. Bratislavská, stejně jako žilinská frekvence jsou totiž vyňaty pro spuštění projektu zkušebního digitálního vysílání.

Licenci nedáme!

Je logické, že se Železný pokusí rozhodnutí rady o mimořádně krátké platnosti licencí zvrátit. Mimo jiné už tém, že oznámil ukončení prací na změně Globalu právě na prosinec 2002. Která rada by ve chvíli, kdy stanice začne prosperovat, provozovateli odebrala licenci jenom proto, aby na uvolněné frekvenci spustila mimořádně drahý a navíc předčasný projekt digitálního vysílání?

Na podobné argumenty by se měla slovenská Rada pro vysílání a retransmisi připravit. Bitva o bratislavskou frekvenci se strhne už na podzim příštího roku, o tu žilinskou stejnou dobou o rok později. Česká produkční invest dosud neoznámila, kdo se ujme postu generálního ředitele TV Global, ani jaký podíl v programovém schématu bude tvořit regionální zpravodajství a publicistika.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .