Všechny tři televize souhlasí s dnešním pohřbením analogu ze Žižkova

vysilaczizkov

Dnes těsně před půlnocí skončí analogové vysílání kanálů ČT1, TV Nova a TV Prima z pražského vysílače na Žižkově. Obě komerční stanice se dlouho zdráhaly potvrdit svůj souhlas s tímto zásadním krokem. Přitom Nova i Prima musely minimálně dvacet čtyři hodiny dopředu oficiálně požádat provozovatele vysílání, jímž jsou České Radiokomunikace, o odpojení starého typu pozemního signálu.

Povinnost vypnout analog ze žižkovského vysílače k 30.dubnu 2009 jim striktně nařizuje platná zákonná úprava – Technický plán přechodu (TPP). Obě stanice čekaly téměř do posledního momentu, kdy zveřejnit svůj souhlas či záporné stanovisko k vypínání analogu z hlavního pražského vysílače. Přitom s TPP vyjádřily souhlas tím, že k němu přistoupily a na tomto základě obdržely i bonusové licence, na jejichž základě mohly řádně spustit své další kanály. Pokud by se k nynější pražské analogové rošádě nepřipojily, mohly by o licence přijít.

Oficiálním důvodem k dlouhému otálení bylo zjistit skutečný stav v pražských domácnostech a prokázání připravenosti Pražanů příjímat televizní signál novým způsobem. Tyto skutečnosti měly dokladovat výsledky průzkumu renomované agentury v pražských domácnostech. Jako argument jej použila i mluvčí Primy Jana Kocová, která médiím rozeslala informaci o přistoupení své televize k analogovému vypínání ve středu v 17.30. Uvedla: „Televize Prima se tak rozhodla na základě výsledků výzkumu společnosti Mediaresearch zaměřeného na připravenost pražských domácností na tuto změnu. Výzkum ukázal, že nepřipravena jsou pouze tři procenta z celkového počtu oslovených.“

S výsledky stejného průzkumu agentury Mediaresearch spojila svůj postoj k vypínání i televize Nova. Ke svému souhlasu jedním dechem dodala ústy svého generálního ředitele Petra Dvořáka i zásadní výtku k přísunu informací k divákům: „Na nedostatky vládní informační kampaně jsme dlouhodobě upozorňovali. Dokonce jsme byli nuceni suplovat informační roli státu vysíláním vlastních spotů.“ Ty Nova zařazovala téměř čtvrt roku do svého vysílání ze Žižkova až třikrát denně. Je pravdou, že jako komerční subjekt žádnou takovou povinnost neměla a byla to jen její dobrá vůle, že se touto formou do digitalizační infokampaně vůbec zapojila.

Naproti tomu Česká televize se včasným souhlasem s vypínáním analogu ze Žižkova problém neměla. Naopak se dlouhodobě svými kroky pasovala do tahouna tuzemské digitalizace. Jako první v předstihu deklarovala připravenost přistoupit k TPP v době, kdy se o něm jednalo v parlamentu. Tématu tuzemského přechodu z analogu na digitál věnuje hodně času ve svém vysílání specializovanými pořady či informacemi ve zpravodajství, publicistických relacích a dalších magazínech. Bez okolků i a zavčasu sdělila svůj postup při dnešním loučení se se žižkovským analogem: „Česká televize ukončí analogové zemské vysílání programu ČT1 na 51. kanálu ze žižkovského vysílače ve čtvrtek 30. dubna pozdě večer, minutu před půlnocí na 1. května 2009,“ potvrdil v tiskové zprávě Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT.

Ze stanoviště Praha-Žižkov tak budou od půlnoci na zítřek divákům k dipozici už jen digitální multiplexy. Síť 1 lze naladit na 53.kanále. Její programovou náplní jsou čtyři programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu. Multiplex 2 naplnily komerční stanice Nova, Prima, Nova Cinema, Prima Cool a TV Barrandov. Naladíte jej na 41.kanálu. Další tři programy najdete ve třetím multiplexu na 59.kanálu, jsou to TV Óčko, Z1 a Public TV.

Část Prahy bude i po 1.květnu v dosahu analogového vysílání. Signálem ji pokryjí středočeský Cukrák, některé malé dokrývače a severní cíp metropole i ústecká Buková hora. Přesměrování antén na jiný analogový vysílač však není dlouhodobým řešením, neboť i na těchto místech bude tento typ vysílání zanedlouho ukončen. Cukrák vběhne do analogové cílové rovinky již v říjnu tohoto roku. Logickým řešením je příprava domácnosti na digitální způsob příjímání pozemně dostupných televizních programů. Důležitá je kontrola a případně modernizace anténního systému a kabelových rozvodů. Většina pražských domácností, které jsou závislé na pozemním příjmu televizního vysílání, již má pořízen set-top-box či novější televizor s digitálním tunerem.

Informování veřejnosti ohledně přechodu na digitální vysílání je v kompetenci Národní koordinační skupiny. Pražský den D – 30.duben 2009 byl doposud pro NKS největší zatěžkávací zkouškou. V rámci kampaně vydala dvě vydání Diginovin, které obsahovaly všechny potřebné údaje. Byly distrubuovány Českou poštou do schránek i trojčlenými dogihlídkami přímo v ulicích metropole. Skupina provozuje bezplatnou infolinku i webové stránky. Zorganizovala i pětadvacet seminářů pro Pražany, které se bohužel s větším zájmem obyvatel hlavního města nesetkaly. Informační kampaň probíhala i na internetu, v tisku i na reklamních plochách v ulicích. NKS své aktivity postupně přesune i do dalších regionů, kde se ještě letos bude analogové vysílání vypínat (střední, jižní a západní Čechy).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .