Nominace na cenu Elsa 2009 – Ozzák, Dagmar Havlová, Jan Kraus a Soukromé pasti

ozzakvelkyI letos rozdá Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) sošky Elsa těm pořadům, které akademici označí jako nejlepší ve vypsané kategorii. I letos jich bude celkem třináct. Nabízíme vám podrobný přehled letošních nominací a zmíníme i některé vítěze z let minulých.

První ceny Elsa byly uděleny za období 2000/2001 to znamená, že veřejnost letos pozná už deváté vítěze. Elsa celý svůj život dlí ve stínu svého filmového bratra Českého lva, přesto jde stále o jedinou českou cenu, kterou neudělují diváci, ale odborná porota, respektive členové ČFTA. Těch je velké množství (kompletní seznam) a právo stát se členem akademie náleží „všem držitelům výroční ceny americké Akademie filmových umění a věd; všem držitelům výroční ceny Evropské filmové akademie; všem držitelům nominace na cenu americké Akademie filmových umění a věd; všem držitelům nominace na cenu Evropské filmové akademie; všem držitelům ceny Český lev vyjma ceny Divácky nejúspěšnější film a Zahraniční film a významným osobnostem českého filmu, které navrhne některý člen prezídií ČFTA (Miroslav Ondříček, Jiří Hubač, Ivo Mathé, Petr Vachler, Jiří Bartoška, Saša Gedeon, Jan Svěrák, Ondřej Trojan, Eva Zaoralová, Jaroslav Bouček, Václav Marhoul, Alois Fišárek, Čestmír Kopecký, Jan Mattlach a Karel Smyczek) a budou prezídiem schváleny tří pětinovou většinou“ (viz. stanovy ČFTA).

Kdo nominuje

Televizní pořady musí být nejprve nominovány (v každé kategorii tři pořady/osobnosti). Tuto nominaci obstarává odborná komise. Jejími členy jsou zástupci ČFTAPavel Borovan, Jaroslav Brabec, František Filip, Miloslav Jandera, Jan Jíra, Lubomír Lipský, Andrea Metcalfe, Halina Pawlovská, Jiří Pittermann, Petr Poš, Juraj Šajmovič, Václav Šašek, Petr Vachler a Vladimír Železný a zástupci médiíPetr Bednařík, Magdaléna Dietlová, Tomáš Chvála, Jan Jirák, Jan Kábrt, Daniel Köppl, Pavel Mandys, Jana Perglerová, Tomáš Pilát, Agáta Pilátová, Miroslava Spáčilová, Jana Soprová, Michal Šobr a Petr Závozda.

cenyelsa

Soukromé pasti posbíraly pět nominací

Nejvíce nominací na letošní Elsu posbírala série Soukromé pasti, kterou vyrobila TV Nova. Komerční jedničce se tak alespoň částečně podařilo narušit veřejnoprávní hegemonii z minulých let. Pojďme ale po pořádku.

Kategorie Elsy se postupně vyvíjely, a proto nelze vypsat chronologicky všechny laureáty, proto uvádíme pouze loňského vítěze, popřípadě obhajoby z dřívějších let.

Kategorie Publicistický a diskusní pořad je čistě v režii České televize – Na plovárně, Otázky Václava Moravce a Zašlapané projekty. Za rok 2008 si ocenění v této kategorii odnesla Historie.cs.

V kategorii Magazín jsou nominovány tyto pořady – Artmix, Retro a Třináctá komnata (vše Česká televize). Loni v této kategorii zvítězila Šumná Příbram (ze seriálu Šumná města).

Kategorie Zahraniční televizní pořad dramatický (hraný) má tyto tři kandidáty na vítěze – 6 filmů významného francouzského režiséra Francoise Truffauta, Anna Franková, Berlín, Alexandrovo náměstí (vše Česká televize). V loňském roce vyhrála třetí série seriálu Dr. House (vysílala TV Nova).

Další kategorií je Zahraniční televizní pořad nehraný. Zde jsou nominováni Komunizmus: Historie jedné iluze, Lindbergh a Metropolitní muzeum umění (vše ČT). Za rok 2008 si sošku Elsy odnesl Osmašedesátý (vysílala Česká televize).

V kategorii Zábavný pořad byly také nominovány pouze pořady České televize – StarDance III… když hvězdy tančí, Uvolněte se, prosím a Všechnopárty. Jan Kraus se svým pořadem obhajuje vítězství z let 2005, 2006 a 2008.

Kategorie Dokument má tyto nominace: Karel Čapek a jeho obyčejný svět, Proces H. a Zlatá Šedesátá (vše ČT2). V loňském roce si Elsu odnesl Triptych: Rok 1968.

Také Animovaný pořad je záležitostí České televize. Jde o Evropské pexeso, Gogo a Figi a Hajadla. Za rok 2008 získal ocenění loutkový seriál Krysáci.

Kategorie Moderátorka, moderátor je tentokrát čistě mužskou záležitostí. Nominováni jsou Jan Kraus, Václav Moravec a Karel Šíp. Všichni „kopou“ za Českou televizi. Jan Kraus již Elsu získal za rok 2005 a Václav Moravec obhajuje loňské prvenství.

Následují jednotlivé kategorie v sekci Původní televizní dramatická tvorba. V hlavní „podkategorii“ pořad jsou nominována tato díla Soukromé pasti (TV Nova), Kanadská noc, Aljona (oba ČT). Loni se nejlepším původním dramatickým pořadem stal film BrainStorm.

Za režii jsou nominováni Petr Slavík (Soukromé pasti, díl Tatínkova holčička), Jiří Strach (Ďáblova lest) a Zdeněk Zelenka (Kanadská noc). Jiří Strach již získal Elsu za roky 2007 (Operace Silver A) a 2008 (BrainStorm).

Za scénář si Elsu mohou odnést Tomáš Baldýnský a kolektiv (Comeback, TV Nova), Josef Klíma (Svědomí Denisy Klánové) a Martin Ryšavý (Aljona, oba ČT). V loňském roce si ocenění odnesl Marek Epstein za scénář k filmu BrainStorm.

Mezi herečkami se do nejužší nominace dostaly Eliška Balzerová (postava MarcelyRiskantním interview), Tereza Brodská (postava HankyExmanželkou snadno a rychle; oboje ze série TV Nova Soukromé pasti) a Dagmar Havlová (za roli matky v Kanadské noci; ČT). Loni si cenu odnesla Vilma Cibulková za roli StárovéHodině klavíru (ČT).

Mezi herci se rozhodne mezi Martinem Dejdarem (role Ozzáka, Comeback), Miroslavem Etzlerem (role otce v Tatínkově holčičce ze série Soukromé pasti; oboje TV Nova) a Viktorem Preissem (role otce v Kanadské noci; ČT). Loni cenu získal Ivan Trojan za roli Jakuba Holce ve filmu BrainStorm. Viktor Preiss má doma již dvě Elsy (za roky 2005 a 2003).

Předávání televizních cen Elsa vysílá v přímém přenosu první program České televize v sobotu 12. prosince.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Maxx

    Tohle jsou šílené nominace trapných pořadů pod taktovkou ČT, proto se o ceny Elsa kromě přečtení nominací nezajímám. Např. magazín Artmix, co to je? Kdy to dávají a o čem to je? Pochybuju, že alespoň desetina Čechů má páru o jeho existenci. Proč není nominován například nejlepší pořad posledních let Ano, šéfe s perfektním Zdeňkem Pohlreichem?

    1. p.polif

      Váš příspěvek mě docela rozesmutnil. Artmix je (překvapivě) přehled o tom, co se děje v umění, je to celkem logicke: art-mix. A i když není asi tolik diváků které umění zajímá,asi ani ta desetina o které píšete, nemyslím si,že by jím byli z televize nějak zahlceni, takže myslím není důvod se rozhořčovat.Pokud by neměly existovat pořady o umění, můžem opravdu za chvíli jen koukat na fotbal, na seriály s pivem v ruce.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .