Mezi Novou a Primou neexistuje konkurence

radiotv22Ačkoli nejsou majetkově propojeny, televize Nova a Prima si nekonkurují. To je u dvou podobně zaměřených komerčních stanic velmi podivné, navíc když v řadě případů spolupracují.

Stále užší spolupráce vzniká mezi dvěma největšími komerčními televizemi v zemi, TV Nova a Prima TV. Spekulace o údajném propojení obou stanic se objevují již několik let, a stejnou dobu se je novináři marně snaží prokázat. Mnohem překvapivější je ale fakt, že si Nova s Primou nekonkurují. Vzniklá situace je nenutí nijak zvlášť pracovat na vlastním programu, vymezují se pouze vůči veřejnoprávní České televizi.

Prima skáče, jak Nova píská

„Propojení Novy a Primy je evidentní. Programové plány obou televizí jsou konzultovány a konstruovány tak, aby si navzájem nekonkurovaly a naopak se doplňovaly,“ tvrdí generální ředitel ČNTS Jan Vávra. Upozorňuje na společný nákup programů a prodej reklamního času. „Dá se skutečně říci, že obě televize jsou řízeny z jednoho centra, ačkoli jsou oficiálně majetkově odděleny,“ upozorňuje bývalý šéfredaktor zpravodajství TV Nova.

Nova a Prima skutečně nakupují zahraniční pořady prostřednictvím stejné firmy AQS. Jde o společnost, kvůli níž se před dvěma a půl lety rozhořel spor mezi Vladimírem Železným a tehdejším investorem TV Nova, firmou CME. Obě televize si spolupráci s AQS nemohou vynachválit. Vždy se dokážou na tom, co si která od AQS koupí, dohodnout. Prima prostě počká, co na ní po Nově zbude.

Společný teletext

Společný je také teletext, který pro obě stanice připravuje společnost N-Text. Znamená to, že už ve dvou programových složkách si televize nekonkurují, ale naopak spolupracují. Během předloňského hokejového šampionátu navíc Nova přenechala některé méně atraktivní přenosy Primě. U prodeje reklamního času se Vávra mýlí: pro Novu pracuje společnost Mag Media 99, zatímco Prima si ho zajišťuje sama prostřednictvím obchodního oddělení licencované společnosti FTV Premiéra.

Vzájemná symbióza dvou celoplošných komerčních stanic, které ovláby si měly logicky spíše konkurovat, nechává Radu pro rozhlasové a televizní vysílání klidnou. Nedochází totiž k porušování zákona, legislativa na podobnou situaci nepamatuje. Dokazování skutečné provázanosti Novy a Primy by bylo složité, o případném ovlivňování zpravodajství nemluvě.

Přísně utajovaná zpráva

Přesto je zajímavé, že když minulou neděli policie zatkla Aleše Rozehnala, právního zástupce ředitele TV Nova Vladimíra Železného, Prima ani Nova tuto informaci nezařadily do svého večerního zpravodajství. K Rozehnalovu zadržení přitom došlo již v dopoledních hodinách, takže problém rozhodně nemohl být v čase. Česká televize a TV3 o zadržení přinesly poměrně rozsáhlé informace.

Postup redakcí zpravodajství Primy i Novy spíše vysvětluje fakt, že o zadržení se během neděle příliš nevědělo a do povědomí diváků se dostalo až večer. Stanice proto nic netlačilo k tomu, aby nepříjemnou zprávu zveřejnily. V pondělí, kdy se Rozehnalova fotografie objevila na titulních stranách většiny novin, si to už Nova ani Prima nemohly dovolit.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .