Hvězdami diváckých srdcí jsou Šafránková a Menšík

radiotv-archiv19Česká kinematografie oslavila ve čtvrtek 19.června 2008 sto deset let od svého založení. Český zvukový film nám pak dělá společnost již osm desítek let. K této příležitosti vyhlásila Česká televize anketu o nejoblíbenější herecké osobnosti „Hvězda mého srdce“, jejíž vyvrcholení jste mohli v sobotu sledovat. V kategorii hereček zvítězila Libuše Šafránková, v mužské kategorii Vladimír Menšík.

V sobotu uplynulo 110 let od doby, kdy architekt Jan Kříženecký poprvé promítal na Výstavě architektury a inženýrství v pavilónu nazvaném Český kinematograf první snímky, které natočil. A právě k této příležitosti byla zahájena anketa o nejoblíbenějšího herce a herečku historie české kinematografie. Anketu zahájil slavnostní večer vysílaný v sobotu 19.dubna. Každou neděli následoval na prvním programu České televize dokument mapující jednu z osmi dekád českého zvukového filmu (od roku 1928 až po současnost). Diváci mohli hlasovat buď prostřednictvím internetu nebo kupónů v časopisech. V závěrečném devátém dokumentu byla vyhlášena desítka nejoblíbenějších herců a hereček v abecedním pořadí.

O tomto víkendu celá anketa vyvrcholila. Průvodci večera, Ondřej Brzobohatý a Tereza Kostková, zahájili sobotní přímý přenos uvedením kompilace známých českých filmových písní. Písně z filmů Amerika, Saxána či Kristián zazněly v podání Dashi, Dušana Kollára a dalších. V průběhu večera zazpívaly mimo jiné i Ilona Csáková nebo Victoria. V pražském Divadle na Vinohradech, kde se celý přenos konal, se sešlo velké množství českých filmových hvězd, čestnými hosty večera byli Václav a Dagmar Havlovi. Na začátku večera oznámili moderátoři jména tří nejoblíbenějších hereček a herců, o jejichž konečném umístění rozhodovali diváci v průběhu pořadu pomocí SMS hlasů. Plaketu s logem České televize předávaly opět význačné herecké osobnosti, mezi nimi mimo jiné ředitelka divadla Jiřina Jirásková, Miroslav Donutil, Zdeněk Svěrák nebo Jiřina Bohdalová. Plakety osobností, které již zemřely, mohou diváci obdivovat v budově České televize. Kompletní seznam oceněných i předávajících naleznete v přiložené tabulce.

Večer ve Vinohradském divadle patřil také přednímu českému režisérovi Jiřímu Krejčíkovi, ten letos oslaví úctyhodných 90 let. Na svém kontě má takové filmy jako Vyšší princip, Penzion pro svobodné pány nebo například Svatba jako řemen. Sklidil bouřlivý a dlouhotrvající potlesk. Po vyhlášení ankety následoval film s vítězkou Libuší Šafránkovou Svatební cesta do Jiljí, filmový scénář napsal Miroslav Skála, režie se ujal Hynek Bočan. V československém filmu z roku 1983 zazářili mimo jiné Josef Abrhám, Josef Větrovec, Blažena Holišová či Ladislav Smojlak. Film vypráví o dvojici mladých lidí, kteří se potkají u okénka ztrát a nálezů poté, co si vzájemně v kině vymění své tašky. Tomáš Krchňák (Josef Abrhám) se na radu svých rodičů pokusí otestovat svou budoucí manželku Petru (Libuše Šafránková) na předsvatební cestě.

Česká televize bude s výsledky ankety dále pracovat, každou prázdninovou neděli nabídne film s jednou z hereckých osobností umístěných v první desítce. V anketě se celkem objevilo 508 jmen českých herců a hereček, 100 z nich v každé kategorii nabídla televize, zbytek nominovali diváci.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .