Česká televize posbírala Trilobity

radiotv-archiv27Každoročně je udělována cena Českého filmového a televizního svazu (FITES) Trilobit. Po obnovení fungování tohoto svazu je tato cena udělována již od roku 1991. Hlavní ceny tradičně posbíraly dokumenty a dokumentární série z dílny České televize. Z filmů uspěli například Karamazovi Petra Zelenky, které Česká televize uvede v květnu nebo autorský film Bohdana Slámy Venkovský učitel, s jehož nasazením počítá ČT na podzim.

Český filmový a televizní svaz pravidelně uděluje ceny pro původní televizní a filmová díla domácí produkce. FITES vznikl v roce 1965, za normalizace byl zakázán a svou činnost obnovil v roce 1990. Od roku 1991 uděluje ceny Trilobit, od roku 1995 se k tomu přidala Cena Vladislava Vančury za dlouhodobé či celoživotní dílo filmovým a televizním tvůrcům.  V čele FITESu stojí v současnosti herec a moderátor Jan Kraus. Ceny za loňský rok se předávaly tuto sobotu v berounském kině Mír.

Prvního Trilobita dostal režisér Pavel Štingl za autorské dokumenty Ghetto jménem Baluty a Suchá hora na cestě do Evropy. První celovečerní dokument  se odehrává v Lodži a zobrazuje tisíce lidských osudů spjatých s ghettem Litzmanstadt. Toto místo je bráno pohledem českých Židů, unikátních archivních fotografií a dnešních obyvatel. Česká televize jej odvysílala 17. prosince loňského roku. Suchou horu na cestě do Evropy mohli diváci vidět 28. února 2008. Tento středometrážní dokument je rodinnou ságou z jedné vsi ve slovenských Roháčích a vznikal časosběrnou metodou v letech 2005 až 2007. Podle poroty tyto dokumenty, každý jinak a v jiném historickém kontextu, sahají ke kořenům osudů, existence a emocí lidí.

Za kameramanskou práci na dvou výše zmiňovaných dokumentech dostal Trilobita také režisér a kameraman Miroslav Janek. Toto ocenění bylo nejen za kameru, ale i za režii středometrážního dokumentárního filmu Zpověď Kateryny K., který běžel na obrazovkách České televize 7. prosince 2008. Miroslav Janek ukazuje v tomto snímku příběh mladé ženy, která kvůli své národnosti a zrakovému postižení musí dokazovat, že je skvělá máma a vynikající zpěvačka.

Třetího Trilobita získal Marián Polák za středometrážní dokument Živý obraz lepšího světa. Tento film je sondou do života na samotě v zapomenutém koutě Orlických hor, kde žije více než čtyřicet let tajemný pan Mertlík. Režiséru Mariánu Polákovi se po několikaletém pravidelném navštěvování podařilo získat souhlas pana Mertlíka s natáčením dokumentárního filmu. Porota ocenila tento snímek jako svědectví o hlubokém sepětí člověka a přírody a o schopnosti neotřele a svobodně reflektovat minulý i současný svět.

Porota v sobotu udělovala i čestná uznání. Jedno z nich dostal Bohdan Sláma za námět, scénář a režii filmu Venkovský učitel. Podle porotců potvrdil Bohdan Sláma tímto snímkem svůj dar osobitého vidění světa a jeho filmové interpretace. Film Venkovský učitel Česká televize předběžně nasadila na 18. října 2009. Další čestné uznání bylo uděleno Jaroslavě Havettové, Jaromíru Galovi a Báře Dlouhé za výtvarně nápadité a vtipné animované večerníčky Gogo a Figi, které otevírají prostor dětské fantazii. Tento večerníček mohou diváci vidět od 13. dubna tohoto roku. Režisér Petr Jančárek a hudební skladatel a protagonista filmu Pan Parkinson Petr Šibilev také obdrželi čestné uznání. Film Pan Parkinson, který Česká televize uvedla 31. ledna loňského roku, byl již oceněn na loňském festivalu Academia Film Olomouc (AFO), kde dostal Cenu diváků a Cenu za nejlepší český vědecko-populární dokumentární film. Porotce Marcel Grün tehdy zdůvodnil ocenění: „Na filmu nás přesvědčil zejména mimořádně otevřený přístup k citlivému tématu lidského onemocnění, ironický hudební komentář, a také odborný i lidský vhled do současné problematiky nemoci a možnostech jejího léčení.“ Čestné uznání také dostalo ostravské studio České televize za koncepční dokumentární tvorbu, cílevědomě akcentující tematiku osudů a příběhů lidí v mezních situacích, zejména za nacistické a komunistické represe, ale i dnes. A zkrátka nepřišla ani TV Nova, která si toto ocenění odnesla za filmovou sérii Soukromé pasti a za popularizaci studentské tvorby v pořadu Noc filmových nadějí.

Zvláštní cenu poroty si odnesl film Petra Zelenky Karamazovi, respektive herecký kolektiv tohoto snímku, a to za sugestivní ztvárnění Dostojevského postav. Tento film budou moci diváci vidět na obrazovkách ČT letos 31. května. Film Karamazovi byl mimo jiné neúspěšně nominován na Českou republiku na Oscara.

Cenu Vladislava Vančury za celoživotní tvůrčí a mravní přínos české kinematografii obdržel režisér Ladislav Helge, jenž se nesmazatelně zapsal do dějin československé kinematografie snímky Škola otců, Velká samota a Stud. Toto čestné ocenění v minulosti již získali například Pavel Koutecký, Jan Švankmajer, Jiří Menzel, František Vláčil, Jiří Krejčík, Věra Chytilová nebo Arnošt Lustig.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .