Senát podpořil zvýšení poplatků, zákon je v rukou prezidenta

radiotv221Horní komora parlamentu podpořila novelu zákona o koncesionářských poplatcích, kterou před měsícem schválila poslanecká sněmovna. Pokud zákon podepíše také prezident republiky, budeme pravděpodobně již na podzim platit za Českou televizi 100 a za Český rozhlas 45 korun měsíčně.

Zatímco v případě veřejnoprávního rozhlasu jde o pevnou částku, poplatky za televizi se budou dále zvedat na 120 korun v roce 2007 a 135 korun v roce 2008. Naproti tomu Česká televize postupně příjde o možnost příjmů z reklamy, ta bude od roku 2008 přípustná pouze u kulturních a sportovních pořadů, které jsou prodávány pouze se sponzorskými vzkazy.

Senát dnes v hlasování vyjádřil vůli novelou se nezabývat, což má v praxi stejné dopady jako její schválení. K tomu, v jaké podobě novelu schválila sněmovna, měli výhrady zástupci Potravinářské komory, České sdružení pro značkové výrobky, ale také řada senátorů. V horní komoře ale převážil názor, že momentálně jde o křehký kompromis, který je lepší podpořit. Poslancecká sněmovna v červnu schválila novelu jen s velkým počtem pozměňovacích návrhů a velmi těsnou většinou. Kdyby Senát předlohu vrátil, muselo by ji znovu schválit plných 101 poslanců. „Pokud to Senát zamítne, nebo vrátí, tak ve sněmovně těch 101 hlasů (nutných pro přehlasování Senátu) není,“ upozornil senátory místopředseda mediální komise a duchovní otec konečné verze novely Ladislav Skopal.

„Pro vedení České televize je dnešní schválení nového zákona o rozhlasových a televizních poplatcích Senátem Parlamentu ČR po osmi letech pozitivním krokem, který ČT výrazně pomůže ve střednědobém výhledu v dalším rozvoji. Jde také o významný krok směrem k řádnému pozemnímu digitálnímu televiznímu vysílání v České republice,“ reagoval na rozhodnutí senátu mluvčí ČT Martin Krafl.

„Pokud rozhodnutí poslanců a senátorů schválí prezident republiky, použije Česká televize získané finanční prostředky nejen na přípravu digitalizace vysílání, ale také na výrobu nových původních pořadů, a to zejména dramatických, vzdělávacích, dokumentárních a pořadů pro děti a mládež, které tvoří pilíř její tvorby. Bude také investovat do rozvoje technického a technologického,“ říká generální ředitel televize veřejné služby Jiří Janeček.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .