Sušicko: Dnes zde startuje Multiplex 1, další dva přibudou v září 2009

radiotv-archiv15Do mozaiky digitálním vysíláním pokrytých tuzemských regionů zapadne od dnes další kamínek. 18.listopadu spouští Česká televize řádný provoz svého Multiplexu 1 v oblasti Sušicka. Z vysílače na vrchu Svatobor bude signál čtyř veřejnoprávních programů a sedmi stanic Českého rozhlasu přenášen na 49.kanálu. Do konce roku se digitální vysílání ČT rozšíří ještě na Chomutovsko.

Jednofrekvenční síť se sousedním českobudějovickým vysílačem Kleť vytvoří na 49.kanálu signál Multiplexu 1 z vrchu Svatobor nad Sušicí, kde oficiálně v úterý 18.listopadu odstartuje svůj řádný provoz digitální síť České televize. Testovací vysílání bylo zachytitelné již o víkendu. Svatobor se tak stává jedenáctým místem, odkud České Radikomunikace šíří signál veřejnoprávního Multiplexu 1. Zároveň se díky tomuto nově zprovozněnému digitálnímu zdroji přehoupne podíl pokrytého území Česka Multiplexem 1 přes padesátiprocentní hranici. Počet diváků, kteří mohou na svých set top boxech či televizorech s digitálním tunerem naladit MUX 1, se dostává nad šedesát procent. Zdejší vysílač má silný výkon, digitální signál dopraví k divákům pomocí 100 kW s horizontální polarizací.

S příchodem nové technologie se zdejší obyvatelé musí připravit na postupné rušení dosavadního analogového způsobu příjmu televizního signálu. Prvním krokem bude vypnutí analogové ČT2 na 52.kanálu. Podle Technického plánu přechodu (TPP – zákon, který stanovuje přesné kroky při přechodu z analogového na digitální vysílání) má k tomu dojít v noci na 30. listopad 2008. „Termín se může ještě o několik dnů zpozdit. Záleží na datu, k němuž bude skutečně nutné uvolnit 52. kanál pro digitální síť 3 s komerčními stanicemi z vysílače Plzeň – Krašov,“ vysvětlil Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize. Podobně jako v předchozích případech i diváci příjímající pomalu končící analogový signál druhého programu ze Svatoboru, jsou na tuto skutečnost upozorněni piktogramem (čtyři bílé čtvrečky) v pravém dolním rohu obrazovky. Rovněž v pravidelné rotaci se objevuje i spodní lišta s textovými informacemi o připravovaných změnách. Další tři analogové programy budou na Svatoboru vypnuty v únoru 2010 (ČT1 – 35.kanál, TV Nova – 9.kanál, TV Prima – 43.kanál).

Diváci z územní oblasti Sušice tak mají nyní k dispozici digitální signál čtyř stanic – ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4. Další k nim přibudou 30. září 2009. Na 50.kanále zahájí svůj provoz Multiplex 2 (operátor České Radiokomunikace), který nabídne pět kanálů: TV Nova, Nova Cinema, TV Prima, Prima Klub a TV Barrandov. Ke stejnému datu by podle TPP měl zdejší programovou nabídku na 52.kanále doplnit i Multiplex 3 (oprátor: Czech Digital Group), který v současnosti obsahuje stanice TV Óčko, Z1, Public TV, TV Noe (tento program prozatím jen v Praze) a Rádio Proglas.

Po jihozápadních Čechách se digitálního signálu Multiplexu 1 dočkají již za necelé dva týdny i obyvatelé za severu. Další oblastí, kde bude veřejnoprávní síť spuštěna, se stane Chomutovsko. Zdejší vysílač Jedlová hora nabídne čtyři programy ČT na 33.kanálu výkonem 32 kW a horizontální polarizací. Do konce roku se k pokrytým oblastem připojí i sousední Jáchymovsko, kde signál přijde z vrchu Klínovec (start 15. prosince). Významné rozšíření pokrytí čeká v prosinci i Multiplex 3, který se nově objeví na vysílačích Brno-Hády, Praha-Cukrák, Praha-Žižkov, Plzeň-Krašov a Ústí nad Labem- Buková hora. Na Silvestra se dočkají Multiplexu 2 obyvatelé Chomutovska. Z Jedlové hory zahájí svůj provoz na 58. kanálu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .