Slovenský regulátor začal šetřit televizní soutěže typu Sexy výhra

akcna-vyhra-167Slovenská Rada pro vysílání a retransmisi včera uložila první pokutu ve výši přibližně 400 tisíc korun za vysílání soutěže Sexy výhra na slovenském mužském kanálu DajTo. Program skupiny Nova, který je třetím kanálem slovenské Markízy, pokutoval regulátor z důvodu nečestnosti a neslušnosti vysílané soutěže. Televize se zřejmě obrátí na soud a bude se snažit prokázat, že nešíří závadný obsah.

Slovenský regulátor hodlá prošetřit i vysílání dalších soutěží, které diváci považují za podvodné. Vzhledem k povaze těchto soutěží je Rada posuzuje jako telenákup. Pro tento typ pořadu stanovuje vysílací zákon zvláštní pravidla. Pokud by rozhodnutí regulátora nabylo právní moci, bude muset provozovatel TV Markíza a programu DajTo zaplatit pokutu ve výši 16 000 eur.

Vysílatel především odpovídá za to, že telenákup bude čestný a slušný. Dle názoru regulátora však předmětné soutěže – Sexy výhra a Akční výhra – obsahovaly nejednoznačné, nepřesné a nesprávné instrukce. Za předpokladu dodržení zadání konkrétních příkladů nebylo možné v některých případech dopracovat se k správnému výsledku, jež určil sám vysílatel soutěže.

Máme za to, že existuje vícero relací, které dle našeho názoru nečestným způsobem lákají z lidí peníze. Chceme tímto upozornit diváky na riziko zapojení se do podobných her a soutěží,“ uvedl předseda slovenské Rady pro vysílání Miloš Mistrík.

Regulátor může zkoumat pouze obsahovou stránku soutěží. Nemá však možnost šetřit nebo pokutovat televize za praktiky, které souvisí se selektivním přepojováním telefonujících do studia. Stížnosti na případné neférové jednání posuzuje i Slovenská obchodní inspekce.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: