Slovenská UPC chce zaútočit na pozice Skylinku, po letech zařazuje Novu

upc_corner_night_2Slovenská pobočka panevropského kabelového operátora UPC chce zaútočit na pozice Skylinku na slovenském i českém trhu. Ve své digitální síti hodlá začít „testovací vysílání“ českých programů Nova, Nova Cinema a Prima Cool, které jsou dostupné ve zkušebním provozu i na slovenských satelitních kartách. Důsledek ale může být opačný a může dojít k definitivnímu vyřazení těchto programů z trhu.

UPC bojuje za to, aby mohla mít české programy

Společnost UPC Slovensko má proti satelitním a některým menším kabelovým společnostem handicap. Jelikož je nejviditelnější, nemůže pružně měnit nabídku, aniž by o tom nereferovala všechna relevantní média, včetně serveru RadioTV. I z tohoto důvodu nemá UPC možnost šířit české stanice bez toho, aby na to někdo neupozornil. A pak se objevují problémy – začalo to kdysi českou televizí Nova, dnes to pokračuje Primou.

Společnost UPC síří českou Primu ve své přibližně dvanáct let. Do roku 2002 vysílala celoplošně ve své síti i českou Novu, ta se ale vůči tomu ostře ohradila v čase, když spouštěla na Slovensku svou tehdejší pobočku TV Joj. A právě zde se začal souboj o české programy, které kabeloví operátoři chtěli šířit z důvodu silných diváckých návyků, ale nemohli je zařadit do nabídek protože nedisponovali výslovným souhlasem.

nova-nova-vas-bavi-1993-velkyNova bavila slovenské diváky od roku 1994 do roku 2002. Pak vyklidila pole pro nastupující televizi Joj. Foto: archiv z vysílání TV Nova

Nejprve nechtěla Nova. Teď se už brání i Prima.

V některých případech se podařilo souhlas obejít – například česká TV Prima udělila slovenské asociaci kabelových operátorů podmíněný souhlas, ale jen na vysílání své vlastní tvorby. V praxi to znamenalo, že kabeloví operátoři mohli šířit Primu ve svých sítích, ale měli za úkol přerušovat vysílání v době, kdy Prima přenášela zahraniční pořady. Prakticky se tak nikdy nedělo, nicméně zástupci televize Prima nikdy neintervenovali. Šíření programu Primy dlouhodobě tolerovali protože jim nezpůsobovalo přímé ekonomické škody.

Dnes se situace obrací. Prima má na českém trhu novou konkurenci televizi Barrandov, a diváky ji můžou částečně odlákat i slovenské komerční televize Markíza a Joj, které jsou v nabídkách českých satelitních a kabelových operátorů. Nejde přitom o malé počty – platforma Skylink oficiálně udává přes 1 milion aktivních satelitních karet v ČR i na Slovensku. Ve statisících se pohybují i platformy CS Link a UPC Direct, které rovněž poskytují signál Markízy a Joj, byť jen v „testovacím režimu“ nebo v rámci „přeshraničního přesahu“. Oficiálně ale tyto programy ve svých nabídkách nekomunikují, ani na ně nelákají nové diváky. Diváci však s těmito programy na svých kartách tak nějak počítají. I to je jeden z důvodů významného růstu satelitního přijmu v posledních letech.

Televize si navzájem „vyklízejí“ trh

Aby Prima nepřicházela kvůli slovenským televizím o diváky, dohodla se na vzájemném „vyklizení trhu“. V rámci tohoto kroku se měly české televize stáhnout ze Slovenska, a slovenské měly skončit v Česku. V praxi by to vypadalo tak, že stanice na obou stranách ukončí tichou toleranci k šíření svých programů na území jiného státu.

Provozovatelé satelitních platforem a zejména kabelové televize stály před dilemou. Jak vyřadit české programy a neriskovat ztrátu abonentů? Zvláště v situaci kdy si kterýkoliv Čech nebo Slovák může zakoupit satelitní kartu pro území jiného státu a sledovat tyto programy i nadále bez omezení? Operátoři se nakonec rozhodli pro šalamounské řešení. České a slovenské programy naoko vyřadili, aby je obratem vrátili v testovacím provozu.

prima-carusoshow-velkyPrima úspěšně nahradila Novu v očích slovenských diváků. Nyní bojuje za to, aby ji Slováci nemohli sledovat. Foto: archiv z vysílání TV Prima

UPC vyřadila i nevyřadila Primu ze své nabídky

Slovenská UPC zašla ještě dál – českou Primu oficiálně vyřadila za velké mediální pozornosti z analogové nabídky, kde ji nahradila slovenskou TV DOMA (a tím výrazně naštvala část svých abonentů). V tichosti ale ponechala Primu ve své digitální nabídce, a tím si zajistila růst své digitální kabelové televize. Netrvalo dlouho, a slovenská Rada pro vysílání zahájila s UPC správní řízení pro neoprávněné vysílání Primy na slovenském území. Operátor dostal sankci ve smyslu upozornění na porušení zákona, a celá kauza utichla.

Dnes se regulátor zabývá českou Primou znovu, a hodlá nařídit, aby UPC definitivně stáhla Primu pod hrozbou vysokých sankcí. Operátor reaguje po svém – chce zařadit do nabídky další české programy, především Novu, Novu Cinema a Primu Cool – ale pouze v testovacím provozu. Mluvčí UPC Slovensko Jaroslav Kolár navíc pro server Mediálně.sk zdůvodňuje, že podobným způsobem šíří české programy i satelitní operátor Skylink.

Kabeloví operátoři bojují o konkurenční výhody

Výsledkem této snahy ale může být fakt, že české programy definitivně zmizí ze slovenského trhu. UPC se o podobný manévr kdysi pokusila, tehdy s českou Novou. V roce 2004 totiž začal konkurenční operátor Satro nabízet Novu ve své základní nabídce, a tuto praxi vzala regulační rada na vědomí. UPC pak obratem nasadila Novu, a vyvolala hrozbu právních kroků ze strany největší české televize. Po třech týdnech pak oba operátoři Novu stáhli. Společnost Satro se obávala žaloby od Novy, a společnost UPC tímto krokem zbavila svého konkurenta dočasné výhody.

Od té doby je Nova na Slovensku tabu, a do podobné pozice se může dostat i Prima. Zda hrozí podobný scénář i ohledně televizí Markíza a Joj v České republice zatím není známo. Slovenské programy zde nemají nikterak výrazný tržní podíl, a tlak na jejich vyřazení z nabídek operátorů není tak silný. Pokud ale existují čeští diváci, kteří budou chtít přijímat slovenské programy s absolutní jistotou, budou si zřejmě muset objednat satelitní nabídku ze slovenské platformy, nejlépe na jméno slovenského občana. Totéž platí o divácích na Slovensku, kteří chtějí přijímat české programy.

Tato praxe sice není vůči operátorům korektní, ale nezpůsobuje jim ani žádné přímé škody. Navíc je dlouhodobě tolerována. A pokud budou kabeloví operátoři na obou stranách přistupovat k záměrnému ochuzování svých nabídek o české či slovenské programy, divákům nezbude nic jiného než si pořídit satelitní kartu na jméno občana druhého státu.

Autor článku:

Komentáře (8)

 1. Jose

  To si mluv sám za sebe. Doma alespoň bylo schopno odvysílat serial Colombo, ať tisíckrát viděné a prastaré, svým určitým humorem, se to v klidu nechá. Na Cool jsem ještě jedinou zajímavou a přínosnou věc neviděl a je to stanice úplně na h…. . Celkově jsou všechny slovenské televize lepší, nežli české. Tedy zejména Joj a Joj Plus. Kam se na ně hrabe nějaká Nova. Nova Cinema se občas nechá díky starým, zejména francouzským filmům. Pravda Poláci nejsou špatní a jsou lepší nežli Češi a Slováci dohromady. Tedy třeba TVP Kultura a TVP Hitorie Ale zase jak co. TVP1 a TVP2 jsou zase o dost horší. A zase my Češi máme dobrou ČT2, na tu z nich nemá nikdo. Ale Novu a Primu, to mohou klidně vypnout hned a Cool ihned, to vůbec nemělo vysílat, stanice úplně k ničemu, stejně jako Barrandov.

 2. pevy

  Z „druhých programů“ velkých televizí (tj. Joj+, Doma, N.cinema a P.cool) považuju Joj+ za nejlepší a naopak Doma za nejhorší. Soudím tak podle svého subjektivního vkusu – Joj+ je podle mne svou rozmanitostí a pestrostí u mne jednička. Znám i některé jedince, ktří v ČR přešli kvůli tomuto jedinému programu od CS linku (který jej dlouho neměl v nabídce) ke Skylinku. Na P.cool mi vadí hlavně to, že koukatelné filmy tam běží zásadně až od 22. hodin a před touto hodinou tam není co sledovat.

 3. Jose

  Já bych to pořadí měl:
  Joj Plus
  Nova Cinema
  Doma
  Prima Cool
  Je tedy pravda, že po 22 hodině jsem asi Cool nikdy neskoušel, ale rozhodně je pravda, že do 22 tam vůbec nikdy nic ještě nebylo, takže jsem tak nějak neměl důvod, někdy večer skoušet s tím, že když tam nic není celý den asi tam není nic ani večer. Podle mne je zcela nejhorší Cool. Samozřejmě Joj+ je zcela nejlepší a dává na zadek i těm ,,prvním programům od soukromníků“ tedy např. Nově a Primě, Markíze. V podstatěpokud bych měl vyjmenovat dvě nejsledovanější stanice v domácnosti, tak to je Joj Plus a Hallmark.

 4. pevy

  Tak já osobně jsem mimo Colomba ještě na TV Doma neviděl jediný koukatelný pořad. V tom případě by (kdyby aspoň 1x za týden dali na Coolu koukatelný film) u mne určitě Cool předčil TV Doma (i když běžné denní schéma Coolu mi taky nic neříká). Pokud můžu subjektivně zhodnotit Hallmark, nevyjde tedy vůbec lichotivě. Tam jsem snad ještě nikdy neviděl nic, u čeho bych vydržel déle, než nějakých deset minut.

 5. Jose

  Ale tak ona na to kouká manželka, na Hallmark, jinak je to naprosto pod úrovní, pokud bych to srovnával s Direktama, Taquillama apod. Ale asi je to lepší, nežli HBO. Ona tam kouká na takové ty detektivky jako Vraždy v Midsomeru apod. To tam dávají dost často. Například zítra, jak tak koukám do programu. Pozítří taky. No, právě, já to porovnávám taky podle sebe tedy Doma versus Cool. A neboť na Doma jsem viděl asi 5x Colomba a na Cool jen 1x jeden film. Tak doma zhruba 2x vede.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .