Satelitní i kabeloví operátoři obohacují programové nabídky

radiotv-archiv10Závěr roku přináší mnohé změny v programových nabídkách většiny operátorů televizních platforem. Novinky se odehrávají na satelitu, v pozemních multiplexech i kabelových sítích. Diváky by ve většině případů měly potěšit, většinou se nabídka stanic rozšiřuje. Jen z Multiplexu 3 odchází křesťanská TV Noe.
Digitální kabelová televize UPC přichází s menší rošádou. Programový balíček Relax ode dneška nabízí čtvrtý hudební kanál z rodiny MTV – MTV Hits. Nahradí v něm dámský kanál Zone Club, který se přesunuje na jinou pozici. Filmová Nova Cinema byla umístěna do základní nabídky Starter, neboť poté, co v neděli 14.prosince zahájila vysílání na základě platné pozemní digitální licence v DVB-T, jí musí všichni operátoři podle zákona zařadit do základních balíčků. Od poloviny ledna se objeví další nové stanice. Slovenská JOJ plus nabízí starší seriály a filmy, mnoho i českých, takže se dá očekávat příznivé přijetí od abonentů digitální kabelovky UPC. Hokejové a fotbalové příznivce potěší zařazení kanálu Sport 2 (s českým komentářem) a děti pak Jetix Play nabízející především animované příběhy.

Další změnou v digitální kabelovce UPC je příprava na start dvou původních českých stanic. Na samostatné pozici je připraven prostor pro druhý kanál TV Prima (start na jaře) a na další už běží promo klip před zahájením vysílání TV Barrandov (11.ledna 2009). Ta se od prvního dne objeví i v satelitní službě UPC Direct a u IPTV operátorů Telefonica – O2TV a Mattes AD – 802.tv.

Dva nové placené programy do svého portfolia zařadila firma Gital coby jeden z providerů k platformě CS Link. Předplatitelé balíčku Géčko si mohou zaktivovat příjem filmového AXN Sci-fi a tématického Fishing and Hunting Channel (kanál pro milovníky rybolovu a myslivosti). Aktivační SMS, která zajistí příjem nové dvojice stanic, přijde na sedm korun. Zkušební vysílání těchto dvou stanic potrvá zatím do 31.ledna 2009. Toto rozšíření programové nabídky není u CS Linku poslední. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vydala registraci i pro sportovní kanál Sport 1. Přesné datum jeho spuštění v CS Linku není ještě oficiálně potvrzeno.

Příjemnou zprávou pro milovníky zvířat je zajištění české zvukové stopy pro kanál Animal Planet v satelitní službě Digi TV. Doposud byla k dipozici jen maďarská a anglická. Zprávu přinesl server Digizone.cz. Parabola.cz pak informovala o podobném kroku u dvou dokumentárních stanic. Discovery World a Discovery Science rovněž začaly vysílat na satelitu s českým komentářem. Zmíněné stanice jsou součástí platformy Digi TV, tam se zatím česká audio stopa neobjevuje.

Kromě příznivých zpráv o rozšiřování programových nabídek dorazila v uplynulých dnech i informace opačná. V pozemním digitálním Multiplexu 3 (provozovatel Czech Digital Group) ukončuje k 31.prosinci své působení křesťanská televize Noe. Byla k dipozici jen domácnostem v Praze, v ostatních oblastech v Multiplexu 3 nevysílala. Důvodem stažení svého programu z pozemní digitální sítě je finanční situace stanice. TV Noe je závislá jen na finančních darech, nevysílá žádnou reklamu. K dispozici bude i nadále ve volném satelitním vysílání na Astře 23,5 východně i u některých kabelových a IPTV operátorů, vysílá i na internetu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .