Ředitel České televize Petr Dvořák uvažuje o archivním kanálu, mohl by se jmenovat ČT Klasik

Foto: ČT 24

Foto: ČT 24

Česká televize by mohla v nejbližších letech spustit archivní kanál s pracovním názvem ČT Klasik. Připustil to její šéf Petr Dvořák, který ale zároveň uvedl, že se nejedná o projekt pro nejbližší období.

Kanál ČT Klasik by fungoval patrně na podobném principu jako novácký kanál Telka, jen s tím rozdílem, že Česká televize má mnohem širší archiv, a tak může kombinovat daleko více původní tvorby. Nejedná se však o kanál, který by mohl vzniknout v nejbližší době. Spíš jde o program pro delší období. V podobném duchu citovala generálního ředitele agentura ČTK.

Nápad postavit archivní kanál není Novy. Důkazem toho je ostatně i zmíněný projekt Telka skupiny Nova. Otázkou pouze je, zda kanál tohoto typu patří do klasického vysílání nebo pouze na internet. Vzhledem k tomu, že cílovou skupinou jsou převážně starší diváci, může mít podobný obsah i v rámci klasického televizního vysílání smysl.

Výrazným problémem, s nímž se televize potýkají, je poměr stran obrazu. Většina obsahu staršího data je natočena v poměru 4:3 místo nynějšího standardu 16:9. V praxi tak dochází buďto k nežádoucím deformacím obrazu, nebo k vysílání v původním poměru stran, které ale nevypadá příliš dobře na moderních televizních přijímačích.

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. xsc

    Dvořák již stihnul vytvořit archivní kanál z ČT1, i na ČT2 se snaží. K čemu pak potřebuje ještě Klasik? Asi aby vykázal činnost.
    4:3 není žádný problém, i Nova ho na Telce nijak nedeformuje. Problém je to jen u malých TV typu KinoSvět, jejichž odbavení nezvládá práci s příznakem 4:3/16:9. V dobách CRT se filmy taky vysílaly v 16:9 s černými pruhy a nikdo si nestěžoval. To jen pár bláznů a manažment firmy Panasonic má dojem, že když si koupili novou TV, musí být obraz vždy přes celou obrazovku.

    1. juko

      V dobách CRT se sice filmy vysílaly v 16:9 s černými pruhy, jenomže v té době se ty pruhy objevovaly skutečně jen občas, řekněme u dvou-tří filmů týdně a většina filmů se převáděla na 4:3, kde se na to ještě pořád dalo koukat. Jenomže dnes pokud postavíte archivní kanál, budete muset 90 procent obsahu vysílat s černými pruhy po stranách… tedy nejen několik věci týdně…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .