Průvodce digitálním světem: Co je to mobilní televize DVB-H ?

radiotv-archiv17Nejmladším členem rodiny možností jak příjímat televizní vysílání je služba DVB-H. Zkratka vznikla z anglického termínu Digital Video Broadcasting – Handheld (příruční digitální video vysílání). Zjednodušeně řečeno se jedná o způsob kterak sledovat své oblíbené pořady v mobilu či přístrojích PDA a MDA. Této oblasti budeme věnovat dnešní díl volného seriálu Průvodce digitálním světem.

Poté co Česká republika dokončí přechod na pozemní digitální vysílání DVB-T, dostane větší prostor prosazování další technologické novinky – mobilní televize DVB-H. Tato služba přinese televizní program přímo na dispeje mobilních telefonů či přístrojů smart phone (PDA, MDA). O rozšíření této technologické novinky se zasazují hlavně mobilní operátoři, pro které je zájem zákazníků o mobilní televizi vítaným impulsem pro poskytnutí nových zpoplatněných služeb. Samotný signál pracuje s nižším rozlišením než DVB-T, to ale pro užití v malých přístrojích postačuje.

Prvním významným testem DVB-H bylo v listopadu 2006 vydání zkušební licence pro mobilní televizi, kterou pro území hlavního města tehdy získal mobilní operátor T-Mobile. Spolupracoval tehdy se společností Radiokomunikace a do zkoušky zapojil zhruba 250 lidí. Mezi oslovenými byli studenti, novináři i prominentní klienti společnosti. Měli možnost sledovat deset televizních stanic, včetně prémiových kanálů (např. Óčko, Filmbox, Euronews či ČT24).

Výsledkem bylo poměrně pozitivní zjištění, že služba poskytuje kvalitní obraz. Prvotní načtení trvalo od zhruba pěti sekund do půlminuty, záleželo na kvalitě připojení v konkrétní lokalitě (centrální oblast jako Vinohrady vykazovala rychlý přístup, okrajové čtvrti – Letňany či Stodůlky měly delší nástup). Je otázkou nakolik by se podařilo stejnou kvalitu zachovat i v síti, ke které by se připojovaly stovky a později tisíce klientů.

Po téměř dvou letech nabírá zavádění DVB-H v tuzemsku nový vítr. Jak informoval deník E15, trojice českých mobilních operátorů T-Mobile, O2 a Vodafone podniká tajné kroky k získání potřebných kmitočtů, na kterých by mobilní televize vysílala. Český telekomunikační úřad zatím výběrové řízení na DVB-H nevypsal, nicméně silná mobilní trojka připravuje vytvoření dceřinné společnosti, která se o licenci bude ucházet. Firmu by vlastnila Asociace provozovatelů mobilních sítí, jejímiž členy zmínění operátoři jsou. Plánem je, že by provozovala multimediální digitální síť. Do ní by se měla vejít data každého z operátorů, který by pro své klienty vytvářil svoji programovou nabídku podle dosažených dohod s provozovateli jednotlivých stanic. Podle informací E15 by síť měl provozovat telekomunikační operátor, který s Asociací uzavře smlouvu. Mobilní operátoři totiž nechtějí službou DVB-H zahlcovat svoje vysílače.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .