Prima slaví 22 let od startu televize Premiéra, přinášíme starší fotky

Vysílání plnoformátové televize Premiéra bylo zkušebně zahájeno 15. května 1993, do ostrého provozu přešlo 20. června 1993. Nejprve vysílání naladili pouze diváci v Praze, o rok později se z regionální stanice stala celoplošná díky úzké spolupráci s regionálními televizemi po celé republice.

Prima jízda, foto: archiv TV Prima

Prima jízda, foto: archiv TV Prima

Premiéra TV předběhla i Novu

Premiéra TV byla tehdy vůbec první soukromou multiregionální televizí v České republice. Konkurenční Nova sice už měla přidělenou licenci, nicméně své vysílání spustila až 9 měsíců po Premiéře. Její první studio bylo umístěno v Paláci kultury na pražském Vyšehradě, v počátečním období vysílání zajišťovalo zhruba 30 zaměstnanců a 15 stálých externích spolupracovníků.

Vzpomínám si, že to bylo hodně pionýrské vysílání. Spousta věcí se řešila za pochodu, ale díky společnému nadšení a nasazení se nic zásadního nepokazilo a Premiéra se postupně začala rozjíždět a být u diváků oblíbená,“ popisuje začátky vysílání služebně nejstarší zaměstnanec Antonín Černý, který podstatnou část své kariéry strávil na odbavovacím pracovišti.

Prvním filmem byl snímek Tři mušketýři

V prvních měsících vysílala Premiéra TV od 8 hodin ráno do půlnoci. Historicky prvním filmem, který Premiéra TV odvysílala, pak byl snímek Tři mušketýři. Stejnojmenný seriál z produkce BBC zařazuje televize Prima už od pondělka 29. června do svého letošního letního schématu. Prvními tvářemi Premiéry TV byli například Patricie Strouhalová, Martin Veselovský, Pavel Anděl, Daniel Takáč či Martin Ondráček.

Mezi vůbec první původní pořady tehdejší Premiéry TV patřil zpravodajský pořad Deník, dnešní Zprávy FTV Prima, a Svět 95, který se vysílá dodnes jako Prima ZOOM Svět. Postupně se do schématu přidalo i živé vysílání pořadů Premiéra klub, Premiéra Magazín a diskusního Jasanu, hudební pořad S.O.S., později Sosákova pětka či Tókšou Mirky Všetečkové. Ze zahraniční tvorby nejvíce utkvěla v paměti diváků romantická telenovela Manuela nebo seriál Edera.

Fotogalerie z historie TV Prima

Moderátoři pořadu Sauna, foto: archiv TV Prima

Moderátoři pořadu Sauna, foto: archiv TV Prima

Za fotografie děkujeme tiskovému oddělení FTV Prima.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,