Pokondr Live jako chudí příbuzní Jana Krause

ct_pokondr_live__1RECENZE – Červená pohovka, tři hosté, sem tam nějaké to hudební vystoupení, zhruba čtyřiceti minutová stopáž. Taky vám to něco připomíná? Jistě, to je klasické schéma talk show, jejímž typickým představitelem se u nás stal Jan Kraus. Ten se ale už před rokem přestěhoval z České televize na Primu a veřejnoprávní obrazovka si za něj po téměř dvanácti měsících našla kýženou náhradu. Po zhlédnutí několika dílů pořadu Pokondr Live se ale nabízí spíš slovo náhražku.

Konečně grafika a velké studio

Vždy si říkám, že bych měl recenzi začínat pozitivně. Chce to sice občas trochu zatlačit, ale pokusím se. Rozhodně se mi tukové polštáře radostí zatřásly nad vizuálním zpracováním pořadu. Konečně mám pocit, že si Česká televize našla schopné grafiky, výtvarníky a architekty a co víc, začala být ochotná je dokonce i používat. Pokondr Live se tak může pyšnit nejen dobře zpracovanou znělkou, ale dokonce i celkem pěkně zpracovaným a především relativně velkým studiem.

GLOSA: Wipeout: Promiňte, že se nudím

Snad právě velikost studia mě potěšila úplně nejvíc. Myslím, že už jsem několikrát psal, jak moc mi lezou na nervy malá studia, která, byť mají dobrou dekoraci, vždy ve výsledku vypadají jako obýváková televize Pepíka ze Lhoty. Pokondr Live je tedy jedním z mála pořadů, u nichž netrpím klaustrofobií.

PŘEČTĚTE SI: Na podzim zaplaví ČT talk-show – Cibulka, Donutil, Šíp a Těžkej Pokondr

Snad aby mi chybějící klaustrofobii autoři a protagonisté pořadu vynahradili, poskytují ovšem k utrpení celou řadu dalších možností. Dobrá, pravdou je, že dvojici Miloš Pokorný, Roman Ondráček nemám rád, respektive jejich humor mi nikdy bránicí nezahýbal. Jenže pokud mohu soudit podle reakcí publika ve studiu, nejsem sám.  Při sledování pořadu Pokondr Live se zkrátka cítím tak trochu jako bych se vrátil na druhý stupeň základní školy a poslouchal rané pubertální fórky těch nejblbějších spolužáků. Je mi stejně trapně a možná ještě trapněji, když sleduji oba moderátory, kteří sice vysypou fórek z rukávu, jenže jsou téměř jediní, kdo se mu zasměje.

ct_pokondr_live__2Tak tady bude ta dnešní velká show. Dokonce i kapela bude…

A teď okopírujeme Krause

Oproti konkurenčnímu Janu Krausovi mi u Pokondr Live ale chybí ještě jedna věc. Alespoň náznak zdání vyrovnané inteligence mezi hosty a moderátory. Například v situaci, kdy byl hostem obou pánů Michal Horáček, zdál se rozdíl mezi moderátory a hostem natolik propastný, že Macocha oproti tomu vypadala jako díra v chodníku. Možná je to jen zdání, možná póza obou hlavních protagonistů, je to ale rozhodně dojem, který mě průběžně mlátil palicí do hlavy v průběhu celého pořadu.

ZÁPISNÍK: Nejen na „Kavkách“ to minulý týden žilo, třeba u Jiřího B. v kuchyni

Jak už jsem naznačil, Pokondr Live je v podstatě kopií talk show Jana Krause, respektive kopií klasického formátu talk show, a to se vším všudy. Je až takovou kopií, že se mi dělalo mírně mdlo. Zmínil jsem rudou pohovku, zmínil jsem pódium, na němž vystoupí vždy nějaký hudební host. To jsou drobnosti, které ještě dokážu pochopit. Ale proč musí na začátku jeden z moderátorů vytáhnout noviny a okomentovat vybraný titulek? Nejen že to není originální, ale není to bohužel ani vtipné. Miloš Pokorný, který se ony titulky snaží glosovat, má totiž do Jana Krause opravdu hodně daleko a poloha glosátora mu rozhodně není vlastní. (Poznámka: u nejnovějšího dílu už moderátoři glosování titulku vypustili)

ct_pokondr_live__3…a budeme mít na naší rudé pohovce i skvělé hosty.

Klasický problém, kde najít moderátora

Chápu, že Česká televize chtěla nahradit úspěšnou talk show podobným formátem. Chápu snahu přiblížit se osvědčenému formátu. Jenže jakákoli talk show je závislá především na moderátorech a dobrého moderátora s originálním projevem nenahradí ani hezčí červená pohovka, ani hezčí znělka, dokonce ani velké studio. Česká televize tady paradoxně narazila na klasický český problém, tedy nedostatek kvalitních, respektive z běžné šedi vystupujících a při tom průměrným divákem přijatelných moderátorů.

DOPORUČUJEME: Význam slova veřejnoprávní jsme se stále ještě nenaučili

Ne že by pánové Pokondři byli špatnými moderátory, jenže spadají přesně do oné průměrnosti přehnaně veselého, či chcete-li vytlemeného tuzemského moderátora, kterých je ve většině rozhlasových stanic za korunu tucet. Možná by prostě jen stačilo u příštího podobného pořadu uspořádat regulérní konkurs a najít pár nových, nevytlemených a neokoukaných tváří. A možná by se i z takového konkursu dala udělat docela dobrá show. Nejspíš i zábavnější než je Pokondr Live.

Úvodní znělka talk-show Pokondr Live

Autor článku:

Komentáře (4)

  1. Maxx

    Já se zase u Pokondrů zasměju. V rádiu je rád poslouchám. V televizi jsem si je ale pustil jen 2x. Je těžké dělat živou talk show, i jiní by s tím měli problémy, takže to je největší nevýhoda jejich pořadu. Navíc ten pořad skutečně nepřichází s ničím novým a jedinou talk show, kterou si v televizi rád pustím, je samozřejmě Show perfektního Jana Krause. Jak říkám, já mám humor Pokondrů rád, není usedlý a ustrašený, ale chtělo by to pro ně předem natočený pořad, který by byl kromě zpovídání hostů něčím vylepšený a novátorský.

  2. UPC

    Nojo, když si tam pozvou jako hosta nějakého neznámého fotbalistu, tak ten pořad nemůže být zábavný jako když tam byl prvně hostem třeba hostem herec Jiří Macháček … Mě se líbílo, jak tam byla ta moderátorka Tereza Kostková – protože ona se nevydržela „nesmát“, takže to mělo opravdu nádech živého vysílání, protože jinak by to bylo nutné vystřihnout…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .