Plzeňsko se stává podruhé v krátké době hlavní tuzemskou oblastí, kde se odehrávají zásadní události posunující proces digitalizace v Česku kupředu. Česká televize oficiálně oznámila datum startu svého multiplexu v této oblasti. Z vysílače Krašov zahájí na 34. kanálu vysílání všech čtyř svých kanálů v digitální formě DVB-T 8. července. V tomto regionu tak doplní nabídku komerčního multiplexu Czech Digital Group, který od minulého víkendu nabízí z vysílače Košutka na 54. kanále signál Primy, Z1 a Óčka.
Červencovému startu veřejnoprávního multiplexu (v budoucnu označovaném číslovkou 1) na Plzeňsku bude předcházet výměna analogových kmitočtů ČT1 a ČT2. Jednička nyní vysílá právě na 34. kanále, který je zapotřebí uvolnit pro digitální vysílání. „Aby ale Plzeňané nepřišli o analogový příjem ČT1, proběhne mezi 9. a 13. červnem na vysílači Krkavec krátká výluka. Během ní se analogové zemské vysílání ČT1 přesune z 34. na 27. kanál,“ informoval mluvčí ČT Ladislav Šticha.
Poté bude zhruba měsíc k dispozici analogový příjem ČT2 na 34. kanále a definitivně ho 8. července nahradí digitální vysílání všech čtyř programů ČT. Diváci, kteří v té době nebudou mít připravený set-top-box a kteří budou chtít přijímat analogově ČT2, budou muset zkusit štěstí přesměrováním antény na vysílač Krašov (48. kanál). Zde bude analogové vysílání zachováno do podzimu roku 2009. O analogovou Dvojku z Krkavce přijde zhruba sedmdesát tisíc lidí. Ti, kterých se to bude týkat, to poznají i podle piktogramu, který bude v pravém dolním rohu obrazovky signalizovat, že diváci příjimají signál z místa, které bude v blízké budoucnosti analogové vysílání vypínat.
Změny na vysílači Krkavec se dotknou i převaděčů, které z něj získávají analogový signál ČT1 a ČT2, který pak transportují dál. Ty jej prozatím budou šířit i nadále, ale získávat jej budou z Krašova. Proto na nich dojde k přelaďování, které se diváků dotkne pouze krátkou výlukou. „Dnes se přelaďuje vysílač na Běšinách, 12. a 13. června budou následovat Plasy, Nemanice, Pocinovice a Švihov,“ konkretizoval na čtvrteční tiskové konferenci v Plzni Pavel Hanuš, šéf digitalizace ČT. Na Domažlicku, kde od loňského září je pozemně vysílán jen digitální signál, se objeví multiplex 1 zřejmě v září. ČT zde opustí současný multiplex A, kde zůstane jen Nova a z ekonomického pohledu bude nutné doplnit pozice v něm dalšími komerčními kanály.
Provoz veřejnoprávního multiplexu 1 bude zajišťovat vítěz výběrového řízení. „Rozhodnutí nezávislé odborné komise se očekává po 17. červnu. Vítěz soutěže a jeho řešení přinesou i přesné termíny, kdy se multiplexu veřejné služby dočkají i diváci z ostatních regionů ČR,“ doplnil Šticha. V komisi jsou přítomni například technický ředitel ČT Rudolf Pop, výše zmíněný Pavel Hanuš, šéf Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák, náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček či národní koordinátor pro přechod k digitálnímu vysílání Zdeněk Duspiva.
Dalšími vysílači, kde skončí analogové vysílání ČT2 a odkud bude k dispozici veřejnoprávní multiplex, bude Kleť u Českých Budějovic a středočeský Cukrák. Přechod na nový systém nastane 10. září. Mohlo by tomu být i o něco dříve, ale srpnový termín koliduje s olympijskými hrami, které bude Česká televize přenášet na druhém programu. Některým sportovním fanouškům by tak ČT mohla významnými změnami těsně před vypuknutím sportovního svátku způsobit starosti s dostupností ČT2 a tak raději kmitočtovými kartami zamíchá až v září. K 30. září pak skončí současná podoba multiplexu A v Brně, kde nyní vysílají ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport a TV Nova. Veřejnoprávní televize ho opustí a spustí zde svůj vlastní. V polovině října bude následovat oblast Severních Čech (Buková hora) a o měsíc později sušický Svatobor.