Letní formát Desert Forges v zimních měsících na France 2 neuspěl, v zahraničí se dařilo

desert_forges

CELÉ EPIZODY UVNITŘ – Soutěžní formát „Les Forges du desert“ se rodí ve Francii, kdo jiný než stanice France 2 jej vysílá. Jenže jedná se ovšem o takový propadák, že ze šesti natočených epizod se odvysílají pouhé tři. Co stojí za neúspěchem v domovině? Lokální verze ve Velké Británii rovněž nenadchla, v Německu, Švédsku a Kanadě je situace jiná.

O tom, že se ne vždy všechno vydaří, může mnohé vyprávět francouzský formát „Les Forges du desert„, v zahraničí uváděný pod známějším názvem „The Desert Forges“ (volně přeloženo jako „Pouštní kovárna“). Úspěchu a slávy si ovšem soutěž mnoho neužije… Přinášíme další díl velkého seriálu RadioTV.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ DÍLY VELKÉHO SERIÁLU RadioTV:
Legenda Klíče od pevnosti Boyard stále žije, ve Francii už 22. rokem

Pátrejte s námi „Po stopách Xapatanu”
Aréna národů, pramáti Her bez hranic, se chystá na obrazovky TV Prima

Křišťálové bludiště aneb tak trochu bláznivá Pevnost Boyard

Survivor – reality show o přežití je v USA již 22. sezóny

Trezor Pago Pago otevíráme v 90. letech. Kvůli vážným zraněním soutěžících však záhy ukončena!

Kdo bojuje naposled, aneb „Poslední bojovník“

The Amazing Race aneb na cestě kolem světa, natáčelo se i v České republice!

desert_forges_004Kandidáti se představují…

Francouzi formát nepřijali

Průvodci formátu „The Desert Forges“ Jean-Luc Reichmann a Karine Lemarchand se na obrazovkách France 2 představí jen třikrát v hlavním vysílacím čase, soutěž se vysílá v zimě 1999-200, natočeno přitom je šest epizod (ano, i tak je to skutečně málo). Důvodem jsou divácké ohlasy, sledovanost pod dva miliony je skutečně velmi špatná. První díl se 2,6 miliony diváků při podílu na trhu 12% nevěstí nic dobrého, druhé vydání na Vánoce dosahuje jen 1,9 milionu a share 10,4%. Zbylé části se dostávají do vysílání sestříhané a navíc v neatraktivním odpoledním čase. Soutěž „The Desert Forges“ se odehrává ve dvou částech, první zavede soutěžící na poušť, druhá do paláce.

France 2 přitom má možnost těžit z úspěchů Fort Boyard. Jak už ale ukázala předchozí soutěž „La Piste de Xapatan“ či „Le Tresor de Pago Pago“, ne všechny soutěžní formáty u diváků uspějí (leč v zahraničí se jim daří více než obstojně a i po letech diváky přitahují k obrazovkám, dokonce i jejich zpracování je velmi dobré). Autorem soutěže je Pierre Sportolaro. Náplastí mu mohou být úspěchy ve Švédsku a Kanadě, kde se vysílá soutěž s velkým úspěchem. Český divák mohl zhlédnout například německou verzi na soukromé stanici ProSieben.

desert_forges_003Kandidátům dochází dech…

Hra „The Desert Forges“ se představuje

V každé epizodě proti sobě nastoupí dva týmy, každé družstvo zastupuje jeden muž a jedna žena. Týmy jsou odlišeny barvou oblečení (oranžová a zelená), většinou se jedná o pár, přátele či rodinné příslušníky. Oba prochází sérií soutěžních úkolů, za každou výhru získá tým „zlatý ingot“, který jim poslouží při vstupu do závěrečné místnosti.

Soutěžní část „The Desert Forges“ je rozdělena na tři části. První se odehrává na poušti („The Desert Duels“), skládá se ze čtyř výzev (soutěžních úkolů), do některých disciplín se zapojí všichni čtyři soutěžící, jiné úkoly vyžadují aktivní účast dvou. V první hře soutěží týmy o to, kdo získá kontrolu nad dýkou. Vítěz nastavuje pravidla pro druhý tým. Získat musí hráči též oheň, využijí jej ve druhé části.

desert_forges_002Závěrečná místnost v soutěži Desert Forges.

Druhá etapa v paláci a se svíčkou v ruce

V druhé etapě zamíří hra do paláce („The Palace“), jedná se o několik stanů a budov postavených uprostřed pouště. Soutěžící přijíždí do nové lokace na velbloudu. Zápěstí kolegů z týmu jsou spoutána a následně jsou odvedeni do místnosti, kde plní první úkol, druhý tým prozatím čeká v jednom ze stanů. Na začátku každé disciplíny je zapálena svíčka, která značí časový limit soutěže. V případě, že nesplní výzvu ve stanoveném čase, nezískají body. Zároveň ovšem nesmí svíčku sfouknout či shodit do vody, celou dobu ji musí pevně držet v ruce. Během etapy získávají písmena, z nichž mají sestavit větu Postava se jménem „Poetess“ jim před každým ze tří úkolu rozdá tato písmena

Formát „The Desert Forges“ spěje do závěru v části „The Forges Room“, zde mají soutěžící šanci vybojovat si finanční odměnu. Mají čtyři minuty na to, aby se dostali tunelem na místo určené. Strážci pevnosti musí sdělit správné heslo, poté je uvolněn závit a uvolní se zlato. V opačném případě není ještě nic ztraceno, otevřít pokladnici musí ručně, stojí je to ovšem 30 sekund času.

desert_forges_001Mapa, která dovede soutěžící k cíli.

Soutěžní disciplíny pod drobnohledem

POUŠŤ: Duely na poušti jsou velmi náročné, zejména co se týče fyzické stránky. Namátkou zmiňme několik disciplín. Jednou z nich je „The 7 Pillars“ (Sedm pilířů / sloupů), muž z prvního týmu musí skákat z jednoho sloupu na druhý, během jedné minuty jich musí zdolat 7. Jeho partnerka ukryje dýku. Druhým tým následně vyrazí, aby ji našel během minuty (muž je zavěšen na lanu a ponořuje se do krabic s vodou, v níž buď je či není hledaný předmět). Najdou-li jej v časovém limitu, vyhrávají disciplínu. V jiné výzvě sbírají během improvizovaného závodu náhrdelníky, překonat provazový most, potýkat se s těžkými vodními kanystry.

PALÁC: V následující části „The Desert Forges“ se soutěžící prodírají labyrintem, přičemž musí chránit svou svíčku před různými nástrahami (náhle se může spustit proud vody či mouky). Úkoly, jak už bylo řečeno, mají společné pojítko – svíčku. Velmi často se potýkají hráči s lanem. Před každým úkolem soutěžící musí plnit logické či matematické úkoly, vždy s číselnou odpovědí. Součást není samoúčelná, za každou správnou odpověď získají soutěžící čas navíc, který budou trávit v „Forges Room“. Po čtyřech disciplínách dostanou závěrečnou úlohu, ta jim umožní přeskočit jednu časově náročnou disciplínu, po třech číslech, které uhodli, musí zjistit, které číslo následuje. V případě, že oběma týmům zhasnou jejich čtyři svíčky (maximum), rozhoduje se o tom, kdo postoupí dále. Jeden hráč z každého týmu je umístěn do „krabice“ s velkým množstvím hadů. Úkolem je zůstat absolutně nehybným, nepodaří-li se to, rozsvítí se varovné světlo žárovky a naděje na výhru končí.

Tímto končí dnešní díl velkého seriálu RadioTV. Už nyní připravujeme následující část, v níž se podíváme na zoubek dvěma japonským soutěžím – „Takešiho hrad“ a „Ninja faktor“. Jelikož jsou českému divákovi poměrně známé, podíváme se na ně i z trochu jiné stránky. Znáte nějakou jinou zajímavou hru? Napište nám prosím buď v diskuzi pod článek nebo na e-mail petera@radiotv.cz. Děkujeme za vaši přízeň a nyní videa s celou epizodou.

Podívejte se na celou epizodu soutěže Desert Forges. Zdroj: ProSieben

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Jihomoravak

    Co takhle zavpomínat na reality show typu „Big Brother“ či jiných verzí a nebo i třeba na soutěže, kde se vyhrávají velké peníze (např. „Chcete být milionářem“). Jen mne to tak napadlo …

    1. Martin Petera Autor příspěvku

      Děkuji za tip a nápad. Vzhledem k tomu, že se tento seriál mapující velké soutěžní hry setkal s kladnými ohlasy, volné pokračování se bude v nějaké podobě realizovat. A forma, kterou navrhujete, zní zajímavě – mám v hlavě dva projekty (s Vaším už nyní tři) a uvidím, jak to nakonec dopadne… v říjnu bude jasněji.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .