Nova zkouší, co všechno jí divák ještě skousne

nova-primaNÁZOR – Televize Nova s Primou by měly zítra odhalit své programové novinky pro letošní rok. Už teď je však jasné, že program Novy nebude zdaleka tak nablýskaný jak je tomu zvykem. Česká komerční jednička totiž šetří na každém kroku. Letos bude její program v rovině experimentu s tím, co všechno jí divák ještě skousne.

Trhová jednička na konci s dechem?

Nova byla vždycky absolutní jedničkou českého televizního trhu. Dnes je však víc než kdykoliv jindy blíže k tomu, aby o tuto pozici přišla. Jindy sebevědomá televize totiž výrazně šetří ve všech sférách provozu. Program není výjimkou. Server Digizone.cz v pátek informoval o drastických škrtech, které proběhly nebo se chystají. A podzimní program Novy nebude ani zdaleka tak bohatý jak by se ze struktury mohlo zdát. Televize výrazně omezuje vlastní tvorbu a nabídne především akvizice. Večerní prime-time zaplní pětkrát v týdnu turecká telenovela Tisíc a jedna noc, což je v dnešní době unikát.

Z vlastní tvorby bude muset divák oželet nové tituly. V programu zatím zůstává nekonečný seriál Ulice i úspěšná Ordinace v růžové zahradě, diváci uvidí i několik nových dílů seriálu Comeback. O dlouhodobě avizované druhé řade Soukromých pastí nebo další původní tvorbě si ale zatím můžou nechat jenom zdát.

Místo dramatické tvorby akvizice

Místo dramatické tvorby vyplní Nova značnou část programu akvizicemi a zpravodajstvím nebo publicistikou. K dispozici budou další dvě porce hlavní zpravodajské relace Televizní noviny, která bude mít pevné vysílací časy ve 12:00, 17:30, 19:30 a 22:30. Ze zpravodajských a publicistických pořadů ještě bude běžet Víkend, Občanské judo, Rady ptáka Loskutáka, Koření nebo Babicovy dobroty. Zůstává i formát 112 ale jenom jednou za 14 dní.

Na první pohled se tedy zdá, že program bude poměrně bohatý. Jenže ve skutečnosti Nova jen zachovává status quo a nepřidává téměř žádné nové tituly vlastní tvorby. Jediným opravdu nákladným projektem bude druhá řada soutěže Česko Slovenská SuperStar, kterou Nova uvede společně s Markízou. A právě do tohoto projektu půjde většina investic v následujících měsících.

nova-nova-vas-bavi-1993-velkySlogan Nova vás baví už dávno neplatí. A v období drastických škrtů zřejmě ani platit nebude. Ilustrace: vysílání TV Nova (archiv RadioTV)

Drastické šetření

Web Digizone.cz ale zároveň informoval o drastickém snižování rozpočtu probíhajících projektů. Tvůrci nekonečného seriálu Ulice prý dostali zadání snížit rozpočet minimálně o jednu čtvrtinu. Snižování by se mělo dotknout i dalších projektů dramatické tvorby. Z druhé série jinak úspěšných Soukromých pastí jsou prý hotové pouze čtyři díly a nad některými pořady visí hrozba jejich zrušení. Může se to dotknout dokonce i úspěšného denního seriálu Ulice, u kterého by mohla Nova zkrátit vysílací čas nebo omezit vysílání na čtyři díly týdně.

Z tohoto pohledu se tedy zdá, že Nova zkouší, co její divák ještě skousne. Historickou pozici má natolik silnou, že si podobné experimenty (zatím) může dovolit. Jenže je pouze otázkou času, kdy si i významnější část diváků uvědomí rozdíl mezi low-costovým programem komerční jedničky a investičně a obsahově podstatně více nabitým programem konkurenční Primy.

Chopí se šance Prima?

Jenže ani prvenství Novy nemusí být nekonečné. Její trhový podíl v lednu klesl pod hranici 30 procent, což v reklamně slabším období není žádná tragedie. Z dlouhodobého hlediska by ale podobný podíl výrazně snižoval hodnotu reklamních časů, které si inzerenti koupí nebo předplatí na nejsledovanější české televizi.

Kromě toho lze očekávat, že televize Prima se chopí šance a začne tvrdě programově útočit na svého největšího konkurenta. Už nějaký čas se o to pokouší. Nakonec se může na českém trhu strhnout podobně ostrý souboj jako na Slovensku, kde trhová dvojka televize Joj výrazně znepříjemňuje život novácké televizi Markíza. Nova se zatím podobného souboje obávat nemusela protože měla všechny trumfy v rukách. Nyní se o ně sama připravuje a zdá se, že vyklízí pole svým největším komerčním konkurentům – Primě a Barrandovu.

Autor článku:

Komentáře (6)

 1. gringoAD

  Nejenom Prime a Barrandovu. Vyznamnou pozici take muze dostat Prima Cool, coz je sice take prima, ale je to nejspise jedina televize, na kterou se da divat kazdy vecer, uz od 18.30. Pokud nechcete sledovat zpravy, je Cool skvelou televizi na vecer. Na Prime si mozna jeste potencial Coolu neuvedomuji, ale kdyby na Coolu nebyl dabing tak obrovskym problemem jako je ted, uz daaavno by mel vyssi sledovanost.

  1. Ivo Rottenberg

   Souhlasím a podepisuji:-)

 2. kulisara

  v NOVE se šetří na každým kroku?? proč?? dyt přeci všichni melou že tzv.Ekonomická krize už je za námi??? ;-) No možná v NOVE to viděj jinak a tak šetřej :-)))
  Nicméně – myslím si že likvidací úspěšných pořadů si zrovna přízen diváků moc nezískaj…(na druhou stranu takový kraviny jako Stahovák apod. si tam nechávaj)

  Apropo..když už jsme u pořadů – kdepak je třeba to oblíbené Občanské Judo??? Mám dojem že od vánoc o něm není ani vidu/slechu…No nevadí – ještě že máme alepon tu Jílkovou na CT1, nebo krimiZprávy na PRIMA ;-)

 3. nikelbac

  Já bych takový problém s dabingem neviděl, co se týče např. Faktoru Strachu a podobně, tak mě osobně to vůbec nevadí. Navíc minimálně já cítím vzestup Primy a pokles Novy a jen to vítám, protože na Nově nedávaj vůbec nic, tak sbohem namyšlení vocasové.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,