Nová slovenská satelitní platforma AntikSAT má ve výhledu vstup i na český trh

Slovenský regionální telekomunikační operátor Antik Telecom z Košic včera představil novinářům novou podobu hybridní satelitní platformy AntikSAT. Slovensko bude primárním trhem nové platformy, ve výhledu je Česká republika a další země.

antiksat-651-noperex

Regionální operátor z východního Slovenska přichází s nadregionální platformou

Košická společnost Antik Telecom je momentálně největším regionálním poskytovatelem telekomunikačních služeb včetně IPTV platformy. Prozatím se orientovala především na východní Slovensko, ale přinesla i produkt televize přes internet pro všechny diváky s vysokorychlostním připojením. Nyní přichází s produktem satelitní platformy, která bude mít celorepublikovou působnost a časem hodlá přesáhnout i hranice Slovenska.

V rámci satelitní televize nabídne 100 kanálů, dalších padesát jich zpřístupní přes internet. Hybridní set top boxy zpřístupní divákům všechny programy, v nabídce však bude i samostatná přístupová karta pro použití v běžném přijímači. Přibližně 30 programů by mělo být dostupných v HD rozlišení. K šíření využije satelit společnosti Eutelsat na pozici 16,0 st. východně.

Základní programy v ceně jednoho eura, univerzální rodinný balík za necelých devět eur

V nabídce je Rodinný balík za 8,80 EUR měsíčně, další prémiové programy k balíku je možno přiobjednat za 7,80 EUR. Filmový balík prémiových kanálů HBO a Cinemax včetně HD verzí vyjde na 9,40 EUR měsíčně, za mobilní televizi HBO GO bude příplatek 1,40 EUR měsíčně. V nabídce je i balík několika programů FilmBox za 4,90 EUR, případně si může divák sestavit vlastní balík pěti kanálů za 5,50 EUR měsíčně. Nabídka kanálů v rámci tohoto balíku je však omezená.

Pokud by měl divák zájem pouze o nejzákladnější nabídku převážně slovenských terestrických stanic, včetně tří kanálů České televize, zaplatí symbolické jedno euro měsíčně. Převedeno do českých korun to znamená, že nejuniverzálnější rodinný balíček vyjde na 250 korun.

Úvodní obrazovka mobilní služby Antik TV Go

Úvodní obrazovka mobilní služby Antik TV Go

Pro příjem je k dispozici satelitní komplet, ale i samostatná karta s modulem

Zařízení pro příjem si bude muset divák zakoupit. Satelitní a IP settopbox vyjde jednorázově na 69 EUR, samostatná dekódovací karta 29 EUR, případně CA modul je k mání za 39 EUR. Satelitní komplet s přijímačem bude k dispozici za 119 EUR, což vychází zhruba na 3600 korun.

Operátor dává k dispozici i mobilní televizi Antik TV GO pro chytré telefony a tablety. Služba je k dispozici i pro abonenty jiných operátorů. Balík 47 programů je možné si předplatit za cenu od 2,50 EUR měsíčně, minimální doba je tři měsíce. Celkově tak klient zaplatí za službu minimálně 7,50 EUR, což činí zhruba 200 korun. Stávající klienti společnosti budou mít mírné slevy do čtyř euro ročně.

Televize pro mobily a tablety postrádá atraktivní kanály, táhnout může značka Playboy

V nabídce mobilní televize ale chybí nejatraktivnější kanály, které známe například ze služby O2 TV Go. Divák bude mít k dispozici základní slovenské programy, dále dokumentární Discovery channel a National Geographic, dětský Disney Channel, filmový Filmbox, několik verzí francouzského zpravodajského kanálu France 24 a čínské CCTV, tři kanály hudební televize Óčko, dva kanály skupiny Pohoda a tucet regionálních televizí ze Slovenska. Společnost v tiskové zprávě avizuje i značku Playboy TV.

Satelitní platforma AntikSAT by v budoucnu měla působit i mimo Slovenska. Celkem logicky se nabízí Česká republika, i další země. Peter Blaas, ředitel rozvoje společnosti Antik serveru RadioTV.cz potvrdil, že cílem expanze by měl být celý region V4, tedy výhledově Česká republika, Maďarsko, případně Polsko. Poslední dva jmenované trhy jsou vysoce konkurenční, zatímco slovenský trh je pro potřeby dalšího rozvoje služby velikostně omezen.

Ukázka mobilní služby Antik TV Go

Ukázka mobilní služby Antik TV Go

Nejlogičtějším trhem pro expanzi je Česká republika, termíny expanze zatím nejsou známy

Z hlediska konkurenčního prostředí přichází v úvahu především Česká republika, kde nyní působí pouze tři satelitní platformy, zatímco na Slovensku bude AntikSAT již pátou službou s vlastní přenosovou kapacitou. Působí zde ještě Skylink, freeSAT, MagioSAT a Digi TV, zatímco na českém trhu bojuje o zákazníky pouze Skylink s freeSATem a Digi TV. Konkrétní termíny expanze ale Business development director Peter Blaas neuvedl.

Koncept hybridní satelitní televize by nicméně mohl být atraktivní i pro českého diváka. Případný vstup nové platformy na zdejší trh by mohl rozčeřit konkurenční vody v oblasti satelitních služeb, jelikož dominantním operátorem je nyní pouze Skylink. Další platformy freeSAT a Digi TV nemají k dispozici úplnou programovou nabídku všech českých kanálů.

Čtvrtým operátorem měl být v posledních letech T-Mobile, ten ale pouze přeprodával služby Skylinku pod svoji značkou a ke konci letošního roku se stahuje z trhu placené satelitní televize.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,