Multiplex 2 z Ještědu nabízí programy postupně, stále chybí Barrandov

jestedNezvykle – totiž postupně a s relativně dlouhými prodlevami se za diváky v severních Čechách vydávají komerční stanice prostřednictvím druhého multiplexu ze zdejšího zásadního vysílače na Ještědu. Prvním překvapením byl předčasný požadavek TV Prima na zahájení vysílání jejího hlavního programu i doplňkového Prima Cool k 31. březnu letošního roku. Původním řádným termínem spuštění MUXu 2 přitom byl srpen.

TV Prima svým březnovým krokem chtěla minimalizovat možné rušení svého analogového signálu na 60. kanálu. Na něm je naplánován v srpnu start třetí digitální sítě z trutnovské Černé hory. Prima tak chtěla mít v regionu severních Čech zajištěn dominantní pozemní vysílač (DVB-T), na který si diváci včas zvyknou. Náklady na provoz druhého multiplexu z Ještědu musela Českým Radiokomunikacím po dobu tří měsíců hradit zcela sama.

Tuzemský lídr TV Nova se k digitálnímu vysílání z vrchu nad Libercem připojil až začátkem tohoto měsíce a doplnil tak v tomto regionu programovou nabídku MUXu 2 o hlavní Novu a kanál Nova Cinema. I tak ještědský multiplex vykazuje neobvyklou anomálii, protože na žádném jiném místě v republice ještě nezačal vysílat nekompletní program. I po třech měsících od startu v něm chybí signál páté stanice TV Barrandov.

Ta prozatím přesný datum zahájení svého digitálního vysílání z Ještědu neoznámila. V letní nedůležité sezoně zřejmě nepovažuje předpokládané vynaložené náklady v kombinaci s obecně slabou sledovaností a mizivými reklamními příjmy za rentabilní a vyčká proto na co nejbližší termín k tomu řádnému srpnovému, který vychází z Technického plánu přechodu.

Multiplex 2 vysílá na 52. kanálu výkonem 50 kW. Obsahuje prozatím čtyři televizní stanice. Stejný počet nabízí divákům MUX 1, který zahájil svůj provoz na 43. kanálu 31. července loňského roku. Kromě kvarteta stanic České televize v něm posluchači najdou i sedm kanálů Českého rozhlasu.

Ještě loni v říjnu se hovořilo o variantě předčasného spuštění všech pěti kanálů druhého multiplexu k 1. únoru 2010.

Autor článku:

Komentáře (4)

 1. ONDREJ K

  DOBRY DEN ! TAK TOTO JE Z JINEHO WEBU ALE POBAVILO MNE TO! :

  Podle technického ředitele Barrandova pro České Radiokomunikace není problém, aby připojení Barrandova provedly v podstatě kdykoliv. „“Jsou dost flexibilní, takže bychom tam teoreticky mohli být klidně zítra,““ uvedl Kratochvíl. Prakticky ale záleží na dvou věcech, financích a skutečnosti, zdali bude Barrandov v dané lokalitě sledovat v současné době dostatek diváků. Právě dnes totiž začaly dvouměsíční letní prázdniny. Nejpozději se Barrandov objeví v multiplexu 2 na 52. kanálu na začátku září.

  PROTO SE PTAM , TO JAKO KAZDY ROK PRES PRAZDNINY BUDOU NA BARRANDOVE ASI PREMYSLET O VYPNUTI A V ZARI ZAPNUTI NA JESTEDU?

  1. Jose

   Ale no jo. Vždyť je celé DVB-T pro legraci. To bylo propagandistických keců, jak to bude plné TV, ale kde ty televize vezmou a z čeho ty televize to své vysílání budou platit, to už raději neřekl nikdo… Hlavně když si spousta pofidérních firmiček vydělalo na různé propagaci, seminářích a školeních atd. A o nic jiného v podstatě ani nešlo. Jen stát zase trošku podojit. Když se to tak vezme, tak takový Noe vesílá jen v Praze a do celé sítě ho pouští, jen, když přijede papež na návštěvu. Óčko to vyřešilo tak, že si honem přelezlo do Mux 4 k Telefonice O2. TV7 bulí, kudy chodí, nedodržují celoplošnou licenci a chtějí vysílat jen v Brně.
   A ještě chtějí aby jim regionální odpojováky platil stát a i jiné zhovadilosti se snaží drze prosadit. Z1 a Public TV by z toho také nejraději utekli, když by mohli. Tedy Z1 tvrdě přeorganizovávala, tj. ořezala, co šlo. A Public TV usilovně hledá investora, který by to předražené DVB-T za ně zacvakal. Kecalové typu Lagardere, které žvanilo o 4 kanálech / zpravodajském, dětském, pro ženy a hudebním/ ani vysílat nezačali. A další žvanil Pařízek s TV Pohoda taky ne. Takže ono je celé DVB-T taková národní fraška. Nehledě na to, že i když jsou v Muxu 3 Z1 a Public TV. Tak na Ještědu není Mux 3 plánován a nikdy tam nebude. Takže se něco změní až začne vysílat Černá hora. Ale Ještěd v podstatě končí s DVB-T zařazaním Barrandova. To jest 9 stanicemi. Slovy DEVÍTI ! To už i ta nejjednoduší satelitní nabídka nabízí dvojnásobek. Tedy Sky Link a CS Link, neplaceně, zdarma 21 kusů. Takže, když na to přijde, pro mne, za mne. Mohou tu taškařici nazvanou DVB-T, klidně zítra celou zase vypnout.

 2. APiK

  A furt dokolečka dokola :( Já už nevím jak to veřejně kde napsat, že 60k z Ještědu se vypne 31.8.2010 ať se to komu líbí nebo ne. Takže žádné rušení. A pokud to nechají v provozu zároveň tak to nebude „rušení“ ale MASAKR!!! Jako když proti sobě postaví dvě silná auta, bourací rámy do sebe a obě plnou parou vpřed.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .