Když lobbing zvítězí nad rozumem, přichází na řadu pokuty za češtinu

GLOSA – Slovenská televize Joj bude mít tu čest zaplatit vůbec první pokutu za český dabing ve vysílání. Po několika letech tak regulátor televizím připomněl, že čeština už na Slovensku není v kurzu. I slovenští herci si přece chtějí přivydělat dabingem.

tv-ilustrace-651

Český dabing má zejména u sitcomů své stálé místo

Slovenské televize se přitom češtinou „živí“ prakticky od rozdělení federace před 20 lety. Pořízení českého dabingu je pro ně levnější než když celé dílo předabují do slovenštiny. Mimo to si některá díla dokonce přímo nechávají dabovat u českých dabingových studií, aby tak zachovaly pro diváky nutnou kontinuitu. Pak přichází na scénu regulátor, aby jim mohl udělit pokutu za porušení zákona o státním jazyku. Ten totiž český dabing nepřipouští u děl, která byla uvedena po roce 2008.

Taky vám to přijde absurdní? Jenomže regulátorovi nic jiného ani nezbývá. Musí se řídit zákonem a ten zní v tomto případě jasně. V případě slovenské Rady pro vysílání je alespoň sympatické, že k první pokutě za český dabing sáhla až po šesti letech. Sama totiž porušování jazykového zákona nekontroluje. Udělá tak pouze, když dostane od diváků podnět nebo stížnost.

Cílem není vymýtit češtinu, jen dát práci i slovenským hercům

Pokud jde o samotnou pokutu, prozatím se drží u spodní hranice stanovené v zákoně. I proto televize Joj za svůj opakovaný prohřešek vůči jazykovému zákonu dostala pokutu jen 200 eur, což je v kontextu nákladů spojených s vysíláním skutečně zanedbatelná částka.

Celá kauza ovšem poukazuje na absurdní rozměry slovenské právní úpravy. Cílem zákonů totiž nebylo vymýtit češtinu z vysílání slovenských médií, ale zajistit slovenským dabingovým hercům dostatek práce. Televize jsou tak nuceny jít proti diváckým zvyklostem a dabovat nejnovější díla do slovenštiny, i když třeba předchozí série některých děl byly odvysílány v češtině. Takhle nějak to vypadá, když herecká lobby zvítězí nad zdravým rozumem.

Na druhou stranu, české televize mohou být v klidu, podobné sankce jim nehrozí. Ve svém programu by totiž jiný než český zvuk ani nedopustily.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. LuboTS

    Chyba sa stala a v televízii to vedia. Podľa mňa pokuta oprávnená. Ide o program novší ako z roku tuším 2007, nie je čo riešiť. Treba úprimne povedať, že podobný program by nijaká česká televízia v slovenčine nepustila

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: