Formát Na vlastní oči definitivně končí. Tentokrát na Slovensku

porad-na-vlastni-oci-velkyKOMENTÁŘ – Nova se investigativního pořadu Na vlastní oči zbavila před rokem. Nyní ji následuje slovenská sestra Markíza, která zastavuje magazín Paľba inspirovaný právě očima Novy. Televize argumentuje ekonomickými důvody, nicméně v případě Novy bylo zrušení relace motivováno víc politicky. Právě z politických důvodů se Nově rozpadla valná část redakce, která investigativu zastřešovala.

Paľba vydržela 14 let…

Televize Markíza přinášela investigativní publicistickou relaci Paľba prakticky od svého vzniku v roce 1996. První vydání odvysílala 2. září před čtrnácti lety, a inspirovala se úspěchem formátu Na vlastní oči na Nově. Za tuto dobu odkryla nespočet kriminálních i politických kauz. Nedávno se proslavila v kauze nepravdivého obvinění některých bratislavských řeholníků z pedofilie, a odvysílala i několik reportáží zpochybňujících policejní vyšetřování v případu Hedviga Malinová, který neslavně odstartoval vládnutí slovenského populistu Roberta Fica v roce 2006.

Relace Paľba byla posledním prvkem investigativní žurnalistiky ve slovenských televizích. Soukromá zpravodajská TA3 zrušila svou publicistickou relaci Čierny Peter, kterou zakládal známý český moderátor Petr Bohuš. Důvodem byla ztráta respektovaných redaktorů, z nichž někteří odešli z televize na protest proti tematické cenzuře. Podobný scénář se odehrál i v případě Slovenské televize, která měla vybudovaný investigativní pořad Reportéri STV. Redakci v roce 2004 budoval Eugen Korda, známý zejména českým divákům coby mnohaletý bratislavský reportér televize Nova.

Rozhodly ekonomické důvody

Redakce slovenských reportérů veřejnoprávní televize se po personálním exodu přeorientovala na občanskou publicistiku, a markizácká Paľba tak byla jediným projektem, který se specializoval na investigatívu. Televize ale nedokázala nahradit původní redaktory, kteří se z nejrůznějších důvodů rozhodli odejít. A pořad nakonec zrušila z ekonomických důvodů, protože byl vzhledem ke sledovanosti moc drahý.

I televize Nova argumentovala podobně při zrušení pořadu Na vlastní oči. Ten doplatil na přílišnou tvrdost vůči některým politickým proudům. Pamětná byla zejména reportáž o kauze „pět v českých na stole“, a rovněž labutí píseň nově založeného pořadu Natvrdo, který skončil poté, co odvysílal reportáž o politikovi Vladimíru Tlustém ve vířivce, která zlomila vaz mladému poslanci ODS Janu Moravovi.

porad-na-vlastni-oci-velkyLogo pořadu Na vlastní oči. Grafika: TV Nova

Televize Nova nechtěla zbytečně dráždit politiky

Odhalování nečestných praktik v české politice nedělalo televizi Nova dobré jméno v politických kruzích. Případná politická podpora ekonomických zájmů televize mohla být v budoucnu ohrožena, pokud by televize nadále přinášela podobné kauzy. I to mohl být jeden z faktorů, který podnítil odchod mnohaletých tvůrců a ikon pořadu Na vlastní oči. Redakci postupně opustili Janek Kroupa, Josef Klíma i Radek John, kteří v neoficiální rovině uváděli i politické nebo lobbistické tlaky.

Konec pořadu Na vlastní oči na Nově byl zahalen tajemstvím. Postupný odchod respektovaných redaktorů nedokázala televize dostatečně vysvětlit, a ani se je nesnažila nahradit. Pořad byl zrušen bez náhrady, a Nova se později ani nepokusila nasadit nový investigativní formát.

Nová šance pro zpravodajské televize?

Naproti tomu Markíza zvažuje obnovení investigativní publicistiky v některém novém bloku. V jejím případě nebyly politické tlaky na publicistickou redakci natolik viditelné. Po červnových slovenských volbách se navíc politické klima na Slovensku změnilo, a média dostala nový prostor pro svou činnost. Chronického nepřítele Roberta Fica nahradila v premiérském křesle umírněná Iveta Radičová. I proto lze víc věřit argumentaci vedení Markízy, že pořad Paľba skončil skutečně jen z ekonomických důvodů.

Nicméně bude zajímavé sledovat, zda se Markíza pokusí vrátit investigativní publicistiku do vysílání v pozměněné podobě. Nova se k podobnému kroku neodvážila. Je přitom paradoxní, že o uvolněný prostor na poli investigativní televizní reportáže neprojevily zájem soukromé zpravodajské televize. Podobný pořad je totiž významným zdrojem citací a společenské prestiže. Jenže v poslední době nahrazuje snahu o prestiž spíše politická korektnost. Markíza má v nejbližší budoucnosti šanci ukázat, že to s investigativou i nadále myslí vážně.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .