Fanda dělá chybu, že jej nelze přijímat na běžnou anténu

fandaPOZNÁMKA – Krok Novy, která zařadila svůj nový a v pořadí pátý kanál Fanda pouze do nabídek satelitních a kabelových operátorů je pochopitelný. Terestrické vysílání by stálo obrovské prostředky a program si svou cílovou skupinu najde i v jiných platformách. Jenomže alespoň v prvních měsících mohl Fanda vysílat i přes DVB-T. Mohl by si tak poměrně jednoduše najít své diváky.

Viděli jste už Fandu? Pokud máte satelit nebo kabelovku, zřejmě souhlasně přitakáte. Nicméně diváci odkázaní pouze na příjem přes DVB-T to budou mít těžší. Fandu hned tak neuvidí. Nova se totiž rozhodla jej zpřístupnit pouze mimo terestrickou platformu. Tento krok je pochopitelný, jelikož výrazně sníží náklady na distribuci kanálu k divákům a provoz tak bude výrazně levnější. Na druhou stranu, každý nový program vyvolá přirozenou zvědavost u lidí a přítomnost v terestrické platformě je tedy výrazným předpokladem na cestě k získání nových diváků.

Je totiž potřeba si uvědomit,  že v kabelové a satelitní platformě je přehršel kanálů a najít si zde své publikum může být mnohem obtížnější. Navíc v situaci, kdy programové akvizice zdaleka nepatří k těm nejatraktivnějším. Pokud by ale Nova umístila Fandu do celoplošného DVB-T alespoň na určitý omezený čas, mohla by tak přilákat zejména ty diváky, kteří si jej v kabelové a satelitní distribuci nenaladí. Je totiž rozdíl, zda máte na výběr 12 nebo 120 kanálů.

Někdejší programový ředitel slovenské Markízy Gorazd Slak kdysi vysvětloval zařazení druhého programu TV Doma do DVB-T tím, že přítomnost v terestrické platformě už sama o sobě přitahuje pozornost. Pokud se totiž omezíte pouze na kabel a satelit, po odeznění úvodní PR kampaně si na vás skoro nikdo nevzpomene. Když ale vysíláte v terestrické platformě, investujete tím i do povědomí diváků, kteří by jinak neměli motivaci si vás naladit.

Nedá se jednoznačně určit, nakolik je dané konstatování relevantní, nicméně můžeme předpokládat, že pokud by Prima neumístila svůj kanál Prima Cool do terestrické nabídky, ohlas na tento kvalitní program by byl zřejmě mnohem menší než je dnes. Až úvodní nadšení z Fandy opadne, bude mít tento kanál mnohem náročnější pozici najít si své dlouhodobé diváky než měla Prima Cool. Na druhou stranu  předpokládejme, že na Nově to mají spočítané a přínos nového kanálu v portfoliu skupiny se nemusí projevit jen počtem nových diváků. Důležitý je i celkový podíl na trhu, který Fanda určitě pomůže Nově udržet.

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. vobora

    Dobrý den.Že by za něco stál TV FANDA,to se říct nedá.Je to jako český praštěný MTV,kde se kecá anglicky s českýma titulkama to je k ničemu.
    Víc nemám co bych k těmto programům napsal.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,