Exprezident Václav Havel zemřel dnes ve věku 75 let; ČT nasazuje filmové Odcházení

havelAKTUALIZACE 18:00 – Disident, dramatik a politik Václav Havel dnes ráno zemřel, bylo mu 75 let. Stalo se tak po těžké nemoci ve spánku. Proti komunistickému režimu se stavěl již od poloviny 60. let, v lednu 1977 se stal jedním ze zakladatelů a mluvčím občanské iniciativy Charta 77. Do politického života naplno vstoupil 17. listopadu 1989. Dva dny před koncem revolučního roku se stal československým prezidentem.

Václav Havel si toužil ještě splnit jedno přání: „Chtěl bych napsat ještě jednu divadelní hru, trochu na ni myslím, a tím bych nejraději skončil. Mým snem nicméně je, že už nebudu mít před sebou žádnou práci, budu jen tak sedět na dvoře Hrádečku, dívat se do keřů a přemítat,“ řekl bývalý prezident. Po těžké a dlouhé nemoci se mu již toto přání nesplní. Na svém kontě má i tak řadu divadelních her.

Vzpomínají rádia i televize

DOPLNĚNO: V souvislosti s úmrtím exprezidenta, spisovatele a dramatika Václava Havla se TV Nova rozhodla k mimořádné programové změně. Jako poctu jednomu z nejvýznamnějších Čechů bude dnes od 20:05 vysílat dokument Občan Havel, na jehož výrobě se TV Nova také podílela. Od 22:20 pak bude následovat speciální vydání pořadu Střepiny. Tým Televizních novin pak samozřejmě chystá mimořádné zpravodajství od obvyklých 19.30 hodin,“ uvedl Vladimír Mužík, ředitel PR TV Nova.

O úmrtí Václava Havla informovala jak česká, tak i řada zahraničních médií. ČT24 zahájila mimořádné vysílání vztahující se k úmrtí bývalého prezidenta. Od 14.00 se očekává mimořádný brífink prezidenta České republiky Václava Klause, přenášet jej bude i ČRo 1 – Radiožurnál.

Program ovšem mění také rozhlasové stanice. Například Rádio Impuls zařazuje do playlistu skladby, které měl Václav Havel rád – za všechny zmiňme Rolling Stones. Moderátoři zprostředkovávají telefonické rozhovory s různými významnými osobnostmi. Na exprezidenta vzpomínají také posluchači, kteří do studia zasílají krátké vzkazy.

Program samozřejmě mění i další regionální stanice. Rádio Haná vzpomíná spolu s posluchači, v pondělí 19. prosince od 9.00 odvysílá zvláštní monotematické vydání Procházky pamětí. Do vysílání Hitrádií se posluchači mohou zapojit prostřednictvím telefonických vzkazů. Mimořádné vysílání připravuje také Rádio Blaník s informacemi o aktuálních pietních akcích a vzpomínkách významných osobností.

MF Dnes speciál: Slzy pro Václava Havla

Mladá fronta DNES vydala zvláštní číslo k úmrtí prvního prezidenta ČR. Šestistránkové vydání s titulkem Slzy pro Havla“ vyšlo v 17 hodin. Kolportéři ho od 18 hodin zdarma rozdávají v Praze a od osmé večer i v centru Brna. Součástí je velký životopis Václava Havla, fotografie klíčových momentů jeho života, vzpomínky světových i českých osobností. Dočtete se, co o Havlovi říkali Margharet Thatcherová, Bill Clinton, Michail Gorbačov, Václav Klaus, Miloš Zeman nebo dalajláma. Součástí je též velký rozhovor. Zvláštní vydání k mimořádné události vychází podruhé za deset let, minulé vyšlo 11. září 2001 po útocích na newyorská dvojčata,“ informoval server iDnes.cz.

mf_mimoradna

Česká televize mění program

Před malou chvílí upozornil tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha na změny v programu prvního a druhého programu. Oba veřejnoprávní kanály od 18 hodin zahájí mimořádné vysílání. Do vysílání ČT1 se podařilo zajistit premiéru jediného filmu, který Václav Havel nejen napsal ale i režíroval – Odcházení,“ sdělil tiskový útvar ČT. Premiéru Odcházení zařazuje ČT1 od 20.00. Filmový debut Václava Havla představí Vlastu Chramostovou, Dagmar Havlovou, Josefa Abrháma a další. Dokument z cyklu Gen Václav Havel očima Ondřeje Trojana následuje ve 21.30. Záznam koncertu pořádaného z iniciativy Václava Havla k dvacátému výročí politických změn v Československu a pádu železné opony z prostor Pražské křižovatky odvysílá ČT1 v 21.45 pod názvem Už je to tady. Zamyšlení Jednou budem dál zhlédnete ve 23.50.

Mimořádný program zařazuje též ČT2 – v 18.00 Largo desolato (záznam divadelní inscenace světoznámé hry Václava Havla v nastudování Divadla Na zábradlí v Praze z roku 1991). Dokument Václav Havel, Praha – Hrad (20.00), ve 21.00 Fenomén Hrádeček aneb duchové pod Břečtejnem (úvaha o historii jednoho z koutů Podkrkonoší, kterým procházely dějiny, o polorozpadlém hradu, o starých stromech, o divadle, které se tam hrálo a dodnes hraje a o muži s velkou hlavou, který to všechno zpovzdálí pozoruje). V průběhu večera nesmí chybět Audience (22.00 – záznam divadelní hry) a ve 23.20 Třistatřicettři (zábavná literární revue z roku 2003, v níž si moderátoři Jan Lukeš a Jan Schmid povídali s Václavem Havlem).

TV Prima: Speciální pořad s Kocábem, Pánkem a jinými

Zvláštní vysílání chystá na 19.30 také TV Prima, z vysílání odpadají Krimi zprávy a VIP zprávy, hlavní film King Kong začne až v cca. 20.30. Program Pocta Václavu Havlovi“ se sestává z diskuze, kterou moderuje Roman Pech. Pozvání do studia přijmou mimo jiné Michael Kocáb (zpěvák, skladatel a politik), Šimon Pánek (Člověk v tísni) a mnoho dalších.

ČRo 1 – Radiožurnál prodlužuje speciální vysílání

ČRo 1 – Radiožurnál zahájil speciální vysílání, moderátor Jan Pokorný servíruje telefonické rozhovory s osobami, jež jsou nějak spojeny s prvním českým prezidentem – Ladislav Špaček, Magda Vašáryová. Úpravou prochází také playlist, hudební dramaturgie zařazuje Martu Kubišovou, Rolling Stones a jiné.

Speciální vysílání Radiožurnálu k úmrtí bývalého českého a československého prezidenta Václava Havla bude vysílat až do dnešní půlnoci. Upraven byl program i ostatních celoplošných a regionálních stanic, týká se to též programu Regionální noc, společného nočního vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu. Mimořádný program nabídne ukázky z dřívějších rozhlasových rozhovorů s Václavem Havlem, zahraniční reakce na jeho úmrtí či vzpomínky přátel a jeho kolegů.

Po „Zprávách o šesté“, tedy po 18. hodině, odvysílá Radiožurnál dokument Marka Janáče „Deset tváří Václava Havla“. Změněn byl i hudební playlist stanice. Po celou dobu speciálního vysílání Radiožurnálu zaznívají skladby interpretů, které měl Václav Havel rád,“ informuje René Zavoral, náměstek generálního ředitele pro strategický rozvoj a pověřený ředitel Odboru komunikace a vnějších vztahů Český rozhlas.

ČRo 3 – Vltava nasazuje od 20.00 besedu s kritiky a publicisty věnovanou literární a dramatické činnosti Václava Havla. ČRo 6 po 18. hodině uvede hodinové speciální vysílání moderované Radkem Kubičkem, po 20. hodině pak reprízu pořadu „Portréty“ věnovaného Václavu Havlovi.

Rádia upravují internetové stránky

Radio City 93,7 FM změnilo svou domovskou stránku, hlavička je šedo-černá a nápisem „Václav Havel 1936-2011“, tímto vzpomíná na osobu prvního českého prezident. Expresradio upravilo profilovou fotografii na sociální síti Facebook – černý obdélník vyjadřující soustrast nad úmrtím Václava Havla.

city_havelRadio City vzpomíná na Václava Havla i na svých stránkách

Zdroj fotografie perex: Respekt

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: