Dvojí komentář sportovních přenosů může přinést zajímavý impuls pro české sportovní televize

Provozovatel sportovních kanálů Sport 1 a Sport 2 se rozhodl jít zajímavou inovativní cestou, pokud jde o komentování sportovních přenosů. Brzy začne u vybraných přenosů zařazovat český i slovenský komentář souběžně v oddělených zvukových stopách. Co může tato novinka znamenat pro diváka?

Efektivnější Sparta? Může být, pokud upřednostníte komentář pro domácí... Ilustrační karikatura - RadioTV.cz

Efektivnější Sparta? Může být, pokud upřednostníte komentář pro domácí… Na snímku dlouholetý „sporťák“ TV Nova PavelPoulíček. Ilustrace – RadioTV.cz

U Formule 1 můžete volit mezi češtinou a slovenštinou

Stanice Sport 1 a Sport 2 pro nadcházející sezonu Formule 1 angažovaly jak české, tak slovenské komentátory. Na tom by nebylo nic zvláštního – společný česko-slovenský komentár nabízí skupina SportTV jak u hokejových, tak i mezinárodních fotbalových přenosů. V případě Formule 1 by ale měl divák mít možnost přepínat mezi jednotlivými komentátory.

SportTV zavede u svých programů dvě zvukové stopy, z nichž každá by měla být vyhrazena pro jednoho komentátora. Pochopitelně, v tomto případě není důležité, zda bude komentovat Čech nebo Slovák. Podstatné je, jak tato novinka může změnit trh sportovních přenosů u nás.

V Americe jsou běžně dostupné komentáře pro domácí i hostující týmy

Zástupci SportTV se patrně inspirovali americkým trhem, kde sportovní televize běžně poskytují dvojí komentář. Když na americké televizi sledujete jakýkoliv přenos z tamních soutěží, podle vaší lokality máte k dispozici buďto domácího nebo hostujícího komentátora. Příznivci konkrétního sportovního klubu tak mohou poslouchat komentátora, který je nakloněn jejich týmu.

Pokud si předplácíte některou ze streamovacích služeb amerického sportu, můžete se dokonce sami rozhodnout, který komentář chcete poslouchat. O podobný styl se zatím žádná z tuzemských televizí nepokusila. SportTV tedy bude v této oblasti průkopníkem.

Straní komentátor Spartě nebo Plzni? Spory odpadnou

Pro diváky to může být přínosné zejména u domácích ligových přenosů, uplatní se to ale i v mezinárodním měřítku. Mnozí si ještě určitě vzpomenou na přenos kvalifikačního fotbalového utkání o MS 2010 mezi Českem a Slovenskem. Přenos tehdy na Nově komentovala česko-slovenská dvojice. Slováci tehdy vyhráli na české půdě 2:1 a slovenský komentátor Slavomír Jurko až příliš oslavoval vítězství „svého“ týmu. Tím popudil české diváky natolik, že na Novu tehdy směřovalo přes 6000 stížností.

Právě dvojí komentář by mohl zamezit podobným událostem. Mnohem větší využití by ale toto provedení mělo u ligových přenosů. Například u zápasů mezi Spartou a Plzní, nebo mezi českými a moravskými celky by odpadly spory o to, komu komentátor straní. Čeští diváci by si pustili svůj komentář, fanoušci na Moravě zase příznivce svého klubu.

Česká televize by se mohla inspirovat

Samozřejmě, nikde není řečeno, že se duální komentář bude ubírat právě tímto směrem, ale může jít o zajímavý námět jak využít již mnoho let dostupnou technologii. Pro komerční televize sice může jít o zbytečné náklady navíc, nicméně veřejnoprávní Česká televize by se mohla postupem placené sportovní televize inspirovat.

Autor článku:

Komentáře (2)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .