Dokumentární Prima ZOOM dostala od RRTV zelenou – co nabídne?

primazoom_logo

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila společnosti FTV Prima licenci k novému programu Prima ZOOM. Jak vyplývá z jeho základní programové specifikace, jednat se bude o tematický dokumentární program, jehož hlavní náplní budou dokumentární seriály, dokumentární filmy, magazíny a jiné typy pořadů. Z počátku bude nový okruh vysílat pravděpodobně jen 15 hodin denně, licenční podmínky však umožňují rozšířit časový rozsah na celých 24 hodin denně. Jaké programy by se zde mohly objevit?

Švédská společnost MTG (Modern Times Group) vlastní 50% GES Media Holding od listopadu 2005, po sedmi letech od převzetí se dočkají tuzemští diváci nového dokumentárního programu – Prima ZOOM. MTG vlastní velmi známé dokumentární kanály Viasat Explorer, Viasat History a Viasat Nature. Novinka ovšem nabídne s velkou pravděpodobností dokumenty jiných stanic. Kde se může inspirovat?

Původně měla Prima ZOOM vysílat od podzimu

Čtvrtý kanál z rodiny FTV Prima měl původně odstartovat už letos na podzim, společnost se nakonec rozhodla přípravy projektu odložit kvůli situaci na finančních trzích. V srpnu si přitom nechala patentovat čtyři ochranné známky: Prima 4, Prima life, Prima Clever a Prima ZOOM. Už z těchto názvů bylo patrné, k jakému zaměření bude nový okruh směřovat.

Generální ředitel FTV Prima Marek Singer na konci srpna pro ekonomický deník E15 uvedl, že nový program by se měl zaměřit na mladší diváky a nabídnout by chtěl filmy, sport, dokumenty a magazíny. Sport ale evidentně z plánů zmizel, v tiskové zprávě RRTV se o tomto žánru nemluvilo. Náklady na spuštění budou nižší než při zahájení vysílání Primy COOL, lehce tak přesáhnou 200 milionů korun. Spuštění Primy ZOOM je naplánováno na konci letošního roku, resp. na začátku roku příštího (toto období je pravděpodobnější).

Licenci udělila RRTV společnosti FTV Prima na dobu 12 let, program Prima ZOOM může šířit jak v DVB-T (očekává se, že se objeví v multiplexu 3), tak i prostřednictvím satelitu. „Když sledujeme, jaké sledovanosti mohou dosahovat dokumenty na ČT2, považujeme to za zajímavé. Takový kanál nám v portfoliu chybí,“ uvedl Marek Singer pro Mediaguru.cz.

primazoom_banner

MTG provozuje mimo jiné dokumentární kanály Viasat

Viasat Explorer odstartoval v severských zemích už v lednu 2002, do České a Slovenské republiky se dostal až v červnu 2005. V první polovině 2012 expandovala stanice do Afriky. Dokumenty se zaměřují na dobrodružné žánry, programy o cestování, extrémním počasí či známých kriminálních příbězích. O něco starší je sesterský program Viasat Nature, stanice s dokumenty o přírodě začala psát svou historii v roce 1998 pod názvem TV6 Nature World, současný název používá od roku 2002.

V květnu 2004 spustila společnost Viasat History, placený program se zaměřuje na dokumentární programy z dávné i moderní doby a u nás je dostupný od června 2005. O tři roky později mohou přijímat signál diváci v téměř 30 zemích, dokonce v roce 2011 byl signál rozšířen poprvé mimo hranice Evropy – přímo do Afriky, v říjnu 2011 dostal kanál povolení vysílat v Číně.

radiotv_face_n05

Prima ZOOM by se mohla inspirovat britským Channel 4

Dokumentární filmy a seriály se na tuzemských obrazovkách těší nadprůměrných výsledkům sledovanosti – důkazem budiž například ČT2. Pozitivní výsledky ale pozoruje též samotná skupina FTV Prima, zájem vykazují diváci o historické dokumenty na Primě COOL. Na Primě LOVE letos příliš nefungují akviziční seriály, pozitivní trend vykazují různé docu-soap, reality-show a podobné formáty.

Ty přebírá televizní rodina Prima z větší části od britské komerční větve veřejnoprávní televize Channel 4, v hlavním vysílacím čase najdeme cykly jako Grand Designs (bytové přestavby), Supersize vs Superskinny (Zhubni nebo přiber) či Šokující dokumenty. Na samostatném programu mohou být tyto série tahákem, své místo si ale patrně udrží na Primě LOVE, bez nich by se totiž jen stěží našla solidní náhrada s uspokojivou sledovaností.

Stanice Channel 4 má v zásobě řadu dalších podobných projektů – Food Unwrapped (série o jídle, v němž vědci zjišťují například to, kolik smetany obsahuje zmrzlina), 999: What’s Your Emergency (o zbytečných hovorech na linku,…), Meet My Parents (nic netušící muži si musí vydobýt respekt u fiktivní rodiny jeho přítelkyně), resp. Get Your House In Order (o nápravě životní rovnováhy, obklopování se věcmi, které nepotřebuji).

FTV Prima si uvědomila sílu britské produkce, zářným příkladem jsou Misfits: Zmetci. Ty vysílá sesterská stanice Channel 4 – s názvem E4. Nechme se překvapit, jakým směrem se dokumentární Prima ZOOM bude pohybovat. Věřme, že doplní stávající portfolio televizních kanálů kvalitním a sledovatelným programem.

channel4website

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .