Oblasti rušené digitálním signálem ze Saska čeká přeladění

Celkem v deseti tuzemských lokalitách ruší nově spuštěné saské digitální vysílání analogový příjem domácích stanic ČT1 a TV Nova. Vyplývá to z výsledku aktuálního měření Českých radiokomunikací a Českého telekomunikačního úřadu. Zanedlouho bude analogový signál v první oblasti přeladěn na jinou volnou frekvenci. Podobné řešení pro další místa technici Radiokomunikací usilovně hledají.
Přesně před dvěmi týdny bylo spuštěno pozemní digitální vysílání v Sasku. Situační modely předpokládaly, že jeho terénní přesah výrazně zhorší příjem analogového televizního signálu v patnácti oblastech českého příhraničí. „V pěti lokalitách, kde rušení předpokládal matematický model, se neprokázalo,“ shrnul výsledky aktuálního měření v zasažených oblastech Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb Radiokomunikace a.s. Nastínil dále, že ve zbývajících regionech bude nutné najít nový analogový kmitočet, na který budou muset čeští diváci své příjimače přeladit.

První oblastí, kde k této změně dojde, budou Jindřichovice pod Smrkem. „Již nyní jsou zde k dispozici vhodné frekvence,“ uvedl Roztočil. O příjem dvou z hlavních českých stanic přišly domácnosti, které jsou závislé na vysílačích Aš-Háj a Kamenický Šenov. V současnosti jsou postiženy radikálním zhoršením signálu jak Novy, tak ČT1. Na třech dalších místech budou prozatím problémy s naladěním prvního programu České televize (Kraslice-Sněžná,Stříbrná a Velký Šenov). Zhoršený analogový signál Novy zaznamenalo oficiální měření ještě u vysílačů Kopaniny a Prysk.


Problémům bohužel nešlo předejít, protože až do okamžiku spuštění digitálního vysílání v Německu nebyl znám skutečný dopad rušení na našem území,“ dodal ředitel Roztočil. Upozornil i na to, že se problémy mohou postupně projevit i jinde v závislosti na spuštění digitálního vysílání u dalších našich sousedů.


Aktuální měření analogového signálu v česko-saském pohraničí pečlivě sledovali technici České televize. „Šlo nám o to, aby diváci v daných lokalitách nepřišli o možnost příjmu našeho vysílání, proto jsme iniciovali spolupráci ČT a Radiokomunikací na urychleném řešení situace,“ vysvětlil Rudolf Pop, ředitel techniky České televize.


Saské digitální multiplexy jsou šířeny z vysílačů v Chemnitz, Drážďan, Schönecku a Löbau. Dvanáct televizních kanálů z nich mohou naladit i diváci v severozápadních Čechách, kteří jsou vybaveni na příjem digitální televize (mají set-top-box či televizor s DVB-T tunerem). Zachytí tak stanice ARD, ZDF, 3sat, Arte, EinsFestival, Phoenix, ZDFdoku, KiKa a čtyři regionální televize MDR, RBB, BR3 a WDR.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .