Nova kasační stížnosti stáhne, Step PR zatím ne

Jednatelé CET 21, spol s. r. o. včera na základě doporučení svého vlastníka rozhodli o stažení kasačních stížností, kterými se TV Nova domáhala práva být účastníkem řízení o žalobách podaných společnostmi FTV Prima, Step PR, TV LYRA a Minority. Stejnou kasační stížnost ovšem podala firma Step PR, která o stažení zatím neuvažuje.

Jednatelé CET 21, spol s. r. o. včera na svém oficiálním zasedání rozhodli o stažení kasačních stížností k Nejvyššímu správnímu soudu a pověřili svou advokátní kancelář zajištěním všech potřebných dokumentů nutných pro tento krok. CET 21, spol s. r. o. se na základě těchto stížností domáhala práva být účastníkem soudního řízení o žalobách podaných společnostmi FTV Prima, Step PR, TV LYRA a Minority proti rozhodnutí RRTV o udělení licencí k provozování digitálního televizního vysílání.
 
Úmysl provést tento krok deklaroval za TV Nova její generální ředitel Petr Dvořák již před několika dny na mediální konferenci v Českém Krumlově v rámci diskuse o budoucnosti digitalizace. „Jsme průběžně obviňováni, že se snažíme zabrzdit digitalizaci v České republice. Věřím, že tento vstřícný krok z naší strany potvrdí, že máme a vždy jsme v minulosti měli zájem sehrát v procesu digitalizace pozitivní roli. Zároveň doufám, že to poslouží i jako signál jak pro státní instituce, tak i pro původní držitele digitálních licencí, aby se i oni pokusili o vstřícná řešení, která ve svém důsledku přinesou prospěch tomu, komu je proces digitalizace prioritně určen, a to běžnému českému divákovi,“ poznamenal generální ředitel TV Nova Petr Dvořák.


Stažení kasačních stížností podle tiskové mluvčí TV Nova Veroniky Šmítkové umožní, že Městský soud v Praze může rozhodnout o dalších žalobách proti RRTV. Pokud by byly všechny kasační stížnosti staženy a Městský soud rozhodl ve všech kauzách, byl by definován finální počet žadatelů o digitální licence, o jejichž žádostech by podle rozhodnutí soudu měla RRTV znovu rozhodnout. Problémem je, že nejen CET 21 podala kasační stížnost, kterou se domáhala práva být účastníkem soudního řízení o žalobách podaných ostatními společnostmi. Stejnou kasační stížnost podala nejen majetkově spřízněná Galaxie Sport, ale podle slov svého jednatele také společnost Step PR, která ji zatím nemá v úmyslu po vzoru Novy stáhnout.


„Společnost Step PR se brání proti Rozhodnutí Rady RRTV vlastní žalobou, naše žaloba má oproti žalobě Novy další minimálně dva důležité žalobní důvody. Kromě toho podala naše společnost cca. před 14 dny vlastní kasační stížnost proti rozsudku Městského soudu. V dané věci je vedeno ještě několik dalších žalob. Z tohoto pohledu je tedy dnešní rozhodnutí o stažení kasační stížnosti TV Nova sice sympatickým gestem, avšak gestem bez jakéhokoliv hlubšího významu, najisto však se nemůže jednat o akt odblokování procesu digitalizace,“ sdělil RadioTV jednatel Step PR Miroslav Pýcha.


Podle Pýchy navíc z rozsudku o zrušení digitálních licencí jasně vyplývá, že se nejedná jen o tzv. formální pochybení Rady, ale o pochybení Rady zcela zásadního charakteru, které najisto nepůjde opravit jednoduše opětovným identickým rozhodnutím, jak Rada v obdobných případech konstatuje a následně tak činí. „Ve snaze zahájit proces digitalizace se navíc v poslední době veřejně zcela úmyslně zaměnují příčiny a následky, a viník současné situace se hledá zcela jinde (většinou je za viníka označována TV Nova, jako by snad ona uplatila soudy, aby ony rozhodly o zručení licencí). Naopak Rada, která v daném případě zcela zásadně pochybila, stojí jakoby stranou, snad proto, aby jí nic nebránilo v dané věci opětovně rozhodnout,“ dodává Pýcha.


Vlastníci zrušených licencí rozhodnutí Novy vesměs vítají, ale souhlasí s tím, že jde jen o malý pokrok na cestě ke znovuudělení licencí. „Bezpochyby vítáme takový krok. Je to první krok k narovnání situace. Sám o sobě nic neřeší, je to však gesto dobré vůle. Díky alespoň za něj,“ řekl ČTK v reakci na oznámení Novy šéf nové zpravodajské stanice Z1 Martin Mrnka. Podle Mrnky je však nutné, aby byly staženy všechny podané kasační stížnosti. Pak by mohl soud o čtyřech žalobách rozhodnout, platily by i původní výroky soudu o zrušených licencích, a pak by vysílací rada mohla znovu licence udělit.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .