Český televizní trh je blíže odblokování procesu digitalizace

Prozatím patová situace v procesu digitalizace českého televizního éteru nabrala v uplynulých dnech obrat, který by za souhry mnoha okolností mohl znamenat, že se tuzemský mediální trh dočká v dohledné době světla na konci prozatím temného digitalizačního tunelu. Přispělo k tomu soudní rozhodnutí i dva návrhy na legislativní opatření, která by měla pomoci.

První velmi významnou událostí posledních dní v procesu odblokování patu v televizní digitalizaci je výrok Nejvyššího správního soudu v Brně (NSS). Ten zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, kterým vloni na podzim zneplatnil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o udělení licencí šesti žadatelům o provozování digitální televize. Na Městský soud se postupně obrátilo pět neúspěšných zájemců o licence, kteří napadli výsledky výběrového řízení Rady.


NSS nyní zrušil první ze šesti rozsudků Městského soudu, který v něm vyhověl žalobě Galaxie sport. Kromě ní u Městskéhosoudu ještě uspěly CET 21 (TV Nova), FTV Prima (televize Prima), Step Public Relations, TV Lyra a se dvěma žalobami i společnost Minority. Proti zmíněné první žalobě Galaxie sport podaly kasační stížnost k NSS TV Óčko, Febio TV a RRTV. Uspěly s ní a spor se tedy znovu vrací k pražskému Městskému soudu, kde proběhne v záležitosti žaloby Galaxie sport nové řízení.


Optimismus do žil šesti subjektům úspěšných v původním licenčním řízení, které sdružuje Asociace digitálních televizí (ADT), přilil i návrh ministerstva vnitra ČR na odblokování digitalizace televizního trhu. Jeho realizace by umožnila naladit v roce 2009 v tuzemsku až 20 digitálních televizních stanic s původním českým obsahem. Návrh ve čtvrtek na zasedání ADT představili náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, informatiku, legislativu a archivnictví Zdeněk Zajíček a národní koordinátor pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva.


„Členové asociace považují návrh ministerstva za první opravdu komplexní řešení, které může odblokovat současný stav,“ uvádí v tiskové zprávě ADT Martin Mrnka a pokračuje: „Vychází vstříc potřebám diváků a zároveň umožňuje, aby byly uspokojeny všechny rozumné nároky stávajících i budoucích vysílatelů, provozovatelů sítí i inzerentů i výrobců spotřební elektroniky.“ Pokud by byl návrh ministerstva realizován, přinesl by členům ADT nejen radost z toho, že mohou konečně zúročit již vložené investice a začít vysílat, ale i zostřil konkurenci na trhu díky vyššímu počtu vysílatelů.


Třetím impulsem do řešení zablokované digitalizace je návrh Jiřího Chvojky, který stojí v čele společnosti Minority, jež neuspěla v souboji o licence. „Sešel jsem se s několika poslanci a senátory za ODS a navrhl jim, jak tuhle patovou situaci řešit. Můj nápad se jim líbil, ale upozornili mě, že jeho realizace vyžaduje změnu zákona,“ prohlásil v Hospodářských novinách Chvojka. Podstatou řešení je podle něj změna podmínek licenčního řízení. „Navrhujeme, aby Rada přidělila licenci všem žadatelům. Skutečně vysílat by ale měla jenom ta televize, které to umožní provozovatel digitální sítě,“ popsal šéf Minority. V příštím týdnu se touto záležitostí bude zabývat poslanecký klub ODS. HN upozornily na možnou spojitost mezi lobováním za změnu zákona a šesti miliony korun, které Jiří Chvojka loni zprostředkoval jako sponzorský dar do pokladny ODS. Obnos straně poskytla rodina předsedy dozorčí rady společnosti Minotity Miroslava Sovy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .