Co znamená prolomení kódování u rakouských satelitních platforem?

satelitnastresemalyV tomto týdnu se objevila zajímavá zpráva pro satelitní „piráty“, která ale znepokojila provozovatele placené televize i v tuzemsku. Objevily se veřejné přístupové klíče k rakouským satelitním platformám ORF Digital a AustriaSat. Díky nim může kdokoliv v dosahu signálu přijímat vysílání těchto stanic i bez přístupové karty. Co to znamená pro tuzemský trh satelitní televize?

Problémy má ORF a AustriaSat

Prolomení kódovacího systému není v satelitním světě věc ojedinělá. I proto musí provozovatelé placené televize pravidelně přecházet na bezpečnější verze kryptovacích systémů. Nyní se do hledáčku pirátů dostal systém CryptoWorks společnosti Irdeto, který využívají i tuzemské platformy Skylink, CS Link a UPC Direct. Tento systém byl naposledy prolomen před třemi lety, kdy všechny tři platformy nasadily novější verzi, a očekávalo se, že bude fungovat bez problémů až do konce roku 2012.

Vlastník systému společnost Irdeto později oznámila, že končí s vývojem tohoto systému, a nabídla svým partnerům novější řešení pod názvem PISys, který měl končící CryptoWorks zcela nahradit. Jako první ho v našich podmínkách implementovala platforma Skylink. Ostatní účastníci zatím zůstávají u CryptoWorksu. Podobná reakce nastala i v sousedním Rakousku, kde ještě není jasný definitivní termín, kdy dojde k přechodu na nový systém.

CryptoWorks končí, našla se náhrada

Garance bezpečnosti tohoto systému měla trvat až do konce příštího roku 2012. I poté by mohly satelitní platformy nadále používat systém CryptoWorks, ale jeho zabezpečení by se už nezvyšovalo. Bylo ale jen otázkou času, kdy dojde k nalomení tohoto systému. Nakonec k tomu došlo právě u dvou rakouských satelitních platforem.

Zatím není jasné, zda je nalomení trvalé, nebo jde jen o náhodné vypuštění funkčních přístupových klíčů. Jisté je, že platformu rakouské veřejnoprávní televize ORF Digital nyní může sledovat kdokoliv v Evropě, kdo vlastní přijímač s emulací. Spekuluje se i o tom, že přístupové klíče mohla tajně vypustit i samotná společnost Irdeto, aby tak přinutila své klienty a partnery k rychlejšímu přechodu na nový kódovací systém.

platforma-magiosat-velkyPlatformy Magio Sat ani Digi TV se zatím pirátů bát nemusí. Zatím… Ilustrační foto: PR Slovak Telekom

Mezi „kódovacími firmami“ zuří nelítostní konkurenční boj

I když tyto spekulace není možné relevantně potvrdit, trh kryptovacích systémů je plný různých absurdit. Před několika lety se objevila zpráva, že jistá společnost si platila hackery, aby „rozebírali“ systémy konkurence a ona tak mohla satelitním televizím nabídnout svůj vlastní systém jako náhradu. Nalomení kódovacího systému je časově i logisticky náročné. Není tedy celkem reálné, aby se na podobném projektu podílel jednotlivec nebo malá skupina čistě z nadšení. Většinou jde o organizovanou skupinu, která potřebuje nejen techniku ale i finanční zdroje. A je zřejmé, že právě rozklad podobného systému je součástí konkurenčního boje.

Kódování televizních programů s podmíněným přístupem se přitom nepoužívá jen u placené televize. Jde o trh satelitní televize obecně. I když provozujete neplacenou televizi, musíte svůj signál zakódovat, abyste jej zpřístupnili jen na určitém území, a ušetřili tak nemalé peníze za vysílací práva. To je hlavní důvod, proč většina /i neplacených/ televizí kóduje. Pokud ale dojde k prolomení kódování placené televize, má její provozovatel velký problém.

Digi TV měla problémy s piráty téměř tři roky

Nejznámější obětí tohoto postupu se u nás stala platforma Digi TV, kterou bylo možné přijímat načerno několik let. Provozovatel i v důsledku toho utrpěl značné finanční ztráty. Nyní se společnost zajistila modernějším systémem. Se zlepšující se technikou bude ale každý systém jednou prolomen a tak je nutné neustále přecházet na vyšší stupeň zabezpečení. V případě satelitní televize to mnohdy znamená výměnu klientských karet nebo přijímacích modulů. A pokud provozujete satelitní televizi, která má sta tisíce nebo miliony zákazníků, rozhodně nejde o levnou záležitost.

I proto je prolomení rakouských programů nepříjemnou zprávou i pro zdejší trh. Pokud se podařilo rozebrat aktuální verzi systému CryptoWorks, je jen otázkou času, kdy se podaří otevřít i programy slovenských provozovatelů. Platforma Skylink postupně podniká zavádí nový kryptovací systém, zatímco konkurenční CS Link zůstává při starém. Pokud by ale došlo k prolomení, tratily by na tom obě platformy, neboť vysílají na stejné orbitální pozici a část programů dokonce sdílejí.

Sledování kódovaných programů bez přístupové karty je nelegální

V této fázi je předčasné dělat jakékoliv prognózy. Je ale zřejmé, že po dvou letech, kdy byl na frontě klid, se můžou evropští „piráti“ těšit na další úlovky jinak nedostupných satelitních programů. Je ale potřeba zdůraznit, že podobný způsob přijmu je nelegální. V případech, kdy je to možné, se vyžaduje zakoupení standardní přístupové karty. Neautorizovaný příjem lze obhájit pouze tehdy, pokud si z legislativních důvodů nemůžete zakoupit legální kartu. I v tomto případě se ale pohybujete na tenkém ledě a hranice, kterou překročíte, je v mnoha zemích Evropské unie trestná.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .