Budějovicko týden před vypnutím analogové ČT2: Zájem o set top boxy stoupá

radiotv-archiv20Za osm dní dojde k zásadní změně v pozemním příjmu televizního vysílání ve dvou oblastech Česka. Vysílače Cukrák (Střední Čechy) a Kleť (Českobudějovicko) přestanou 30. září distribuovat analogový signál druhého programu České televize a na stejných kmitočtech ho nahradí digitálním Multiplexem 1. Prostřednictvím set top boxu se tak k divákům dostanou čtyři stanice ČT a sedm programů Českého rozhlasu.

Jižní Čechy začne v poslední zářijový den pokrývat digitální signál veřejnoprávního multiplexu z 49. kanálu vysílač Kleť. Tedy ze stejné frekvence, odkud je dosud dostupný analogový příjem programu ČT2. Diváci, kteří jsou závislí pouze na pozemním příjmu (nemají kabelovou přípojku, satelit či službu IPTV) a kteří nechtějí přijít o možnost sledování druhého programu, jsou nuceni si pořídit televizor s digitálním tunerem či set top box.

Sami jsme se přímo v krajské metropoli přesvědčili, že zájem o tyto důležitá zařízení v posledních dnech stoupá. Nabídka je v různých obchodech rozdílná.

 

Největší zájem je o přístroje v ceně okolo tisícikoruny. Prodejci nabízejí set top boxy v relacích od šesti set do zhruba dvou tisíc korun. „V tomto týdnu nám přišlo dvacet kusů modelu Gogen 930T, který máme v akční nabídce a během chvíle byly pryč,“ konstatoval prodavač v českobudějovické prodejně Elektro Havlíček a zároveň upozornil, že další desítky kusů jsou objednány na tento týden. Zde i v dalších obchodech se připravují na náročný závěr září. Spolu s blížícím se datem změny očekávají prodejci výrazně silnější zájem zákazníků.

 

 

 

 

Ti jsou o nutnosti zajistit si potřebné náležitosti k příjmu digitálního vysílání informováni v místním tisku i regionálních rádiích. Při sledování ČT2 z vysílače Kleť si musí všimnout výrazně viditelného piktogramu ze čtyř čtverců v pravém dolním rohu obrazovky. Velmi často se pak v dolní části objevuje lišta s rotujícími informacemi o nutnosti připravit se na technologickou změnu příjmu oblíbené stanice. Také obchodníci dávají najevo že se děje cosi významného prostřednictvím akčních nabídek a výrazným zviditelněním DVB-T přístrojů na prodejních plochách.

 

Veřejnoprávní Multiplex 1 zahájí svůj provoz v brzké době i na dalších místech. Po Kleti a Cukráku (53. kanál) se ho během měsíce dočkají i diváci v okolí dalších vysílačů. Poslední říjnový den odstartuje v těchto oblastech: Praha – Žižkov (53. kanál), Brno – Hády (25. kanál), Brno – město – Barvičova (25. kanál), Ostrava – Slezská Ostrava (54. kanál), Ústí nad Labem – Buková hora (33. kanál) Cheb – Zelená hora (36. kanál , Sušice – Svatobor (49. kanál), Domažlice – Vraní vrch (34. kanál). V Domažlicích, Ústí nad Labem, Praze, Brně a Ostravě nahradí přechodný Multiplex A, kde nyní kromě čtyř programů ČT vysílá i TV Nova. V ostatních zmíněných místech nahradí současné analogové vysílání ČT2.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .