Óčko s licencí, Gympl s potížemi

rrtv-logo.jpgRRTV na svém letošním 18. zasedání udělila licenci pro Óčko na přenosových systémech, rozdílné názory měli radní ohledně filmu Gympl, který odvysílala Česká televize.

Óčko (provozuje společnost Stanice O, a.s.) získalo od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) licenci k provozování televizního vysílání prostřednictvím zvláštních přenosových systémů. Vysílání je umožněno přes internet a to na dobu 12 let. Vysílat smí na adrese www.ocko.cz, resp. http://ocko.idnes.cz/stream.asp.

S Českou televizí zahájila RRTV správní řízení kvůli filmu Gympl od režiséra Tomáše Vorla (vysíláno v neděli 5. září 2010).  Podle RRTV se ČT1 mohla dopustit porušení povinnosti „nezařazovat v době od 6:00 hodin do 22:00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých„.

Kateřina Kalistová, předsedkyně RRTV, ovšem uvedla rozdílný názor, podle ní RRTV nerozhodla správně: „Snímek zachycuje život studentů, jejich učitelů a rodičů, výrazové prostředky jsou uzpůsobeny prostředí, které zachycují, včetně vulgární mluvy a nadávek, které jsou mezi jistou skupinou mladých lidí běžnou realitou.“ Film přitom vychází z knihy Tomáše Houšky, bez užitých jazykových prostředků by pak byl podle ní příběh „nevěrohodný„. „Postihovat jakoukoli konkrétní tematiku je zásahem do umělecké svobody a v konečném důsledku zredukování spektra aktuální dramatické tvorby,“ uvádí v prohlášení Kateřina Kalistová. Jako případný důsledek uvádí fakt, že by takto nemohla být ani dramatizace francouzké literatury pro amorální hrdiny.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,