Nova uvažuje o návratu ke Gambrinus lize

novasport-icon.jpgTelevize Nova otevírá úvahy o možném návratu nejvyšší fotbalové soutěže na její obrazovku. Gambrinus liga se v posledních třech sezonách vysílá na veřejnoprávní České televizi, která má však platnou smlouvu pouze do konce letošní sezony.

Fotbalový svaz však žádá za vysílací práva výrazně vyšší částku než dosud, a navíc Nova může mít od příští sezony problém s vysíláním anglické fotbalové Premier League, o kterou možná přijde. Proto hledá programovou alternativu, což Hospodářským novinám potvrdil i ředitel kanálu Nova sport Marek Kindernay.

Ta jednání jsou otevřená, nic není hotového. Nicméně připouštím, že jako jedna z alternativ by pro nás v případě, že o anglickou ligu přijdeme, přicházela do úvahy česká Gambrinus liga. Česká televize má každopádně na vysílání tuzemské ligy ještě rok opci, takže pokud by se měla Gambrinus liga stěhovat k nám, nebude to dřív než v roce 2011,“ řekl Kindernay pro HN.

Podle informací listu chce fotbalový svaz za vysílací práva na jednu sezonu přibližně 100 milionů korun. O stejné částce se mluvilo i před několika lety kdy Nova fotbalovou soutěž pouštěla. Česká televize nyní platí za jednu sezonu 40 milionů korun. Nižší platbu za práva kompenzuje tím, že partnerům svazu poskytuje větší prostor na mediální prezentaci a vysílá i víc přenosů než měla kdysi Nova. Pokud by ale mělo dojít k razantnímu navýšení sumy za vysílací práva, bylo by to jak pro ČT tak pro Novu neakceptovatelné.

Fotbalovou ligu ale může vysílat i víc subjektů. Před několika lety se o práva na Gambrinus ligu dělily Nova s Primou, nyní funguje podobný model v hokejové O2 Extralize, kterou vysílá Česká televize i Nova sport. Zda se podobný model dá uplatit znovu i ve fotbalové soutěži ukáže nejbližší čas.

Další informace o konci Premier League na Nově a budoucnosti vysílání Gambrinus ligy v ČT přineseme v pondělním článku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .