Vyšla nová kolekce „Star Wars: Kultovní plavidla a vozidla„, nabízí kvalitu?

starwars_logoRECENZE – Vydavatelství DeAgostini představilo novou kolekci „Star Wars: Kultovní plavidla a vozidla„. V každém čísle kolekce najdou čtenáři kromě čtyřiadvacetistránkového časopisu též licencované modely nejznámějších vozidel a plavidel ze světa Star Wars. Dnes vám nabízíme kompletní informace o nové kolekci včetně několika hodnotících pohledů, chybět nebudou ani náhledy časopisu.

Ačkoli v pomyslném (odvěkém a nesmiřitelném) souboji mezi fanoušky fenoménů Star Trek a Star Wars stojím na straně prvního kultu, nejsem ortodoxním odpůrcem druhé strany (ač se to o fanoušcích jednotlivých „Star“ traduje). Proto mohu hodnotit nezaujatě pouze jako potenciální fanoušek.

Je kolekce Star Wars skutečně „jedinečná“?

Kolekce „Star Wars: Kultovní plavidla a vozidla“ vsází zejména na obrazové prostředky, textových informací je spíše poskrovnu. Přiložený sešit se člení na 11 částí, konkrétně se jedná o V zápalu boje (bitvy spojené s přiloženým modelem), Vítejte na palubě (představení pilotů či členů posádky lodi / vozidla), Slavné vesmírné lodě (informace o přiloženém modelu), Encyklopedie plavidel a vozidel, V kokpitu, V daleké galaxii,Droidi, cizinci a jiní tvorové„, Revoluce v kině, V zákulisí,Znáte odpovědi?“ a Hvězdné války od A do Z.

STÁLE V PRODEJI: Amercom uvádí Kosmos s DVD od History Channel

Ochrannou známku vlastní společnost Lucasfilm Ltd., edici vydává společnost DeAgostini. Na českém a slovenském trhu se objevuje překlad z polského originálu (podobně jako konkurenční kolekce společnosti Amercom). Troufám si tvrdit, že skalní fanoušek mnoho informací určitě zná, a tak lze tuto kolekci považovat spíše za jakýsi vhled do světa Star Wars. Někomu tak může připadat, že se jedná o jakousi monotematickou „Mateřídoušku“ pro dospělé (tímto nesnižuji kvality dětského časopisu, s nímž jsem vyrůstal… jen děti předškolního a školního věku nepotřebují toliko čtení).

starwars_jedinecnakolekceJe sběratelská kolekce Star Wars skutečně jedinečná? Posuďte sami. Zdroj: internetová prezentace DeAgostini, screenshot: RadioTV

Texty velmi často popisují právě známé věci z filmů (čest výjimkám) a na atraktivnosti ztrácí rovněž proto, že je celý text psán v minulém času (jako učebnice dějepisu, nikoli encyklopedie). Pro větší zaujetí by nebylo na škodu naopak psát v čase přítomném, zvýšilo by to dynamiku a zejména by na fenomén Star Wars nahlíželo jako na stále živý (což je, protože stále vychází nová knižní díla). Pokud se však už rozhodly tvůrčí osobnosti pro čas minulý, měly by u něj setrvat. V sekci zákulisí se totiž píše: „První etapa: vzniká dřevěná kostra lodi ve skutečné velikosti.“ Paní češtinářka ze základní školy by jistě potvrdila, že je třeba setrvat u jednoho stylu.

SEKCE TISK: Extra Publishing: Speciály, novinka o historii a rozvoj Extra Reader

Gramatická stránka naštěstí netrpí. V prvním čísle jsem narazil jen na dvě hrubé chyby, i korektorce někdy vypadne nějaká drobnost. První byla patrně snahou o správnost, nakonec se nepodařilo: „Dvěmi střeleckými věžemi...“ V českém jazyce se ovšem vyskytuje tzv. „duál“, resp. „dvojné číslo“, u podstatných jmen se používá u vybraných párových částí těla (ruce, nohy,…), u číslovky „dvě“ se používá vždy, správně je tedy  „dvěma“. Na druhou stranu dodávám, že na závěrečné straně je už uvedeno „dvěma“. Druhá chyba se týká čárky před spojkou „a“: „(…) pokud by se dodržovala dvě pravidla: droidi museli zůstat venku, a ten, kdo se chtěl (…)“. Ano, i před touto spojkou lze napsat čárku, ne však v případě slučovacího poměru. To jsou ovšem jen drobnosti, které jsou rozhodně výjimkou.

starwars_chybyTexty by byly čtivější, kdyby je autoři psali v přítomném čase. Gramaticky jsou texty v pořádku, přesto se tam drobná chyba najde. Zdroj: Kolekce Star Wars (DeAgostini), screenshot: RadioTV. Pro zvětšení klikněte myší.

Zajímavé technické nákresy, kvalita vybraných snímků pokulhává

Jak už jsem několikrát podotknul, kolekce Star Wars vsází na obrazovou ilustraci. Velkou předností jsou technické nákresy plavidel a vozidel, které jsou součástí kolekce. Fanoušci jistě ocení. Vydavatelství dále láká na „panoramaticky rozkládací stránky„. Ano, fotografie a snímky by byly dokonalé. U větších formátů však působí dojmem, jako by si polští autoři stáhli pirátskou kopii filmu nevalné kvality, obraz nemaximalizovali na celou obrazovku, použili klávesu „Print Screen“ a až poté snímek zvětšili. Většina velkoformátových obrázků je neostrá (u menších ilustrací tento dojem odpadává). Plakát v prvním čísle lze ale bez výhrad ocenit pro velmi dobrou kvalitu.

starwars_nahledyFotografie a ilustrace jsou dominantní součástí každého čísla. Kvalita některých snímků však pokulhává. Zdroj: Kolekce Star Wars (DeAgostini), screenshot: RadioTV. Pro zvětšení klikněte myší.

Přiložený model nejsilnější stránkou kolekce

Prvotřídní kovové modely byly vyrobeny ve spolupráci se společností Lucasfilm podle originálů využívaných v jednotlivých epizodách Hvězdných válek. Celou kolekci díky pečlivému provedení charakterizuje přesnost až do těch nejmenších detailů,“ tímto popisem se chlubí vydavatelství DeAgostini v příloze prvního čísla. Model je bezesporu nejsilnější stránkou.

PSALI JSME: Star Trek zaujal i po letech, Prima Cool nyní vsází na Krajní meze

Model je přikládán v miniaturní vitríně. Poněkud bych se stranil silným vyjádřením, že pozadí vitríny „zdobí pohled na vesmír z Hvězdných válek„. Ač opakuji, že model je skutečně kvalitní a vyvedený, pozadí poněkud kazí dojem, protože i v programu „Malování“ by leckdo zvládnul zplodit něco příjemnějšího.

starwars_modelyPřikládané modely jsou bezesporu nejsilnější stránkou každého čísla kolekce, kvalitní modely jsou vyroběy z kovu. Zdroj: Kolekce Star Wars (DeAgostini), screenshot: RadioTV. Pro zvětšení klikněte myší.

Koupit či nekoupit? Objednat či neobjednat? To je oč tu běží!

Klišé, ale právě takto jsem přemýšlel při koupi. Nakonec mne přesvědčila cena (za zaváděcích 99 Kč mi peněženka nekrvácela). Koupě prvního čísla edice Star Wars mě nemrzí. Další vydání už budou ve volném prodeji za 249 Kč, objednáte-li si čtrnáctideník, vyjde vás jedno číslo na 199 Kč. S první zásilkou získáte pořadač, při třetí pouzdro na mobil a s pátou model stíhačky TIE. Příští týden bude k dostání druhé číslo, jehož přílohou bude model stíhačky „X-wing“, které vládnul Luke Skywalker.

AKTUÁLNĚ: Filmag s postavičkou Šmouly, monotematický Filmag Extra celý o Harry Potterovi

V Polsku vychází licencovaná kolekce Star Wars od konce února letošního roku. Kompletní přehled již vydaných a chystaných modelů hledejte na oficiálním webu DeAgostiniPolsku i České republiky. Skalní fanoušci nechť otestují, ostatní příznivci ať své rozhodnutí zváží. Ve srovnání s jinými srovnatelnými kolekcemi se jedná spíše lepší průměr. Nutno podotknout, že forma předplatného je poměrně nepříjemná, aspoň pro mě. Zásilku vám zašlou zdarma, vy se musíte rozhodnout, zda ji chce. Pokud ji chcete, zaplatíte a za měsíc vám opět přijdou dvě čísla kolekce. Jestliže ale další zásilky nechcete, musíte vyčkat, až vám přijde zásilka a poslat ji zpět.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .