Slovenský deník SME vstupuje do posledního týdne, nového šéfa zatím nehledá

Část redakce včetně vedení opustí nejčtenější slovenský seriózní deník SME ke konci října. Šéf vydavatelství prozatím nehledá nového šéfredaktora. Udělá tak pouze, pokud odcházející redakce spustí konkurenční projekt.

Karikatura v dnešním vydání deníku SME, autor: Martin "Shooty" Šútovec

Karikatura v dnešním vydání deníku SME, autor: Martin „Shooty“ Šútovec

Nový projekt začne vycházet v průběhu týdnů

Po týdnu relativního klidu u našich sousedů se zdá, že na slovenském mediálním trhu bude za několik dní znovu dusno. Koncem října opustí vydavatelství Petit Press vedení redakce deníku SME. Symbolicky jde o poslední týden, kdy redakci vedou její dlouholetí členové. Ti avizují založení nového portálu v průběhu listopadu. Následovat by mohla i tištěná verze. Zda se tak přece jen stane, je prozatím nejasné.

Ke konci října však deník SME opustí celé dosavadní vedení redakce, včetně nynějších zástupců šéfredaktora. Ten se svého postu vzdal už v polovině října. Všichni odcházející velitelé redakce nicméně avizují založení nového internetového deníku s pracovním názvem Projekt N.

Ředitel vydavatelství Petit Press Alexej Fulmek uvedl, že prozatím nehledá nového šéfredaktora. Pokud by ale odcházející členové redakce spustili nový projekt, bude muset za jejich odchodem udělat tečku a začne hledat nového šéfredaktora.

Vstup Penty do vydavatelství je zřejmě neodvratný

Ke konci října má odejít i menší část redakce. Zatím není jasné, kolik lidí to bude. Zřejmě ale půjde o novináře, kteří se budou podílet na novém projektu. S deníkem SME se mezitím rozloučili i všichni pravidelní sloupkaři.

Hromadný odchod vyvolal ohlášený vstup finanční skupiny Penta prostřednictvím tiskové agentury SITA do vlastnické struktury vydavatelství. Vedení redakce označuje tento vstup za nepřátelské převzetí, byť formálně o podobné převzetí nejde. Penta sice uvedla, že se může stáhnout do minority. Její historie a pověst je pro značnou část redakce nepřijatelná.

Paradoxně, vedení redakce odchází v situaci, kdy ještě finanční skupina nevlastní v deníku SME ani jednu akci. Ředitel vydavatelství Alexej Fulmek považuje odchody redaktorů za předčasné, byť vstup Penty je v tuto chvíli zřejmě neodvratný.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: