Osobnosti protestují vůči diskriminaci slovenského Deníku N tamní vládou

Ministři slovenské vlády v čele s předsedou Robertem Ficem odmítají odpovídat na otázky redaktorů celostátního Deníku N. Podobné manýry měl kdysi i bývalý český premiér Jiří Paroubek, jež se zlobil na některé novinaře.

Samolepková příloha slovenského Deníku N

Samolepková příloha slovenského Deníku N

Zlodějské samolempky urazily premiéra

Slovenský premiér Robert Fico se urazil kvůli samolepkám, které Deník N v minulém týdnu přiložil do jednoho čísla. Ty premiéra zobrazují jako zloděje s lupem, který křičí „chyťte zloděje“ a poukazují na to, jak shání peníze „vlastní hlavou“, což je narážka na dávnou kauzu nejasného financování strany SMER. Premiér Fico ale v samolepkách nadsázku neviděl a zakázal svým ministrům jakkoliv komunikovat s Deníkem N. Tiskový odbor vlády tvrdí, že šlo o kolektivní rozhodnutí všech ministrů, nicméně panuje přesvědčení, že většina ministrů pouze následuje přání premiéra.

Na stranu Deníku N se postavila většina šéfredaktorů ostatních novin. Nejhlasitěji vůči kroku vlády vystoupil šéfredaktor týdeníku .týždeň Štefan Hríb, který vyzval své kolegy, aby na tiskových konferencích pokládali stejné dotazy jako reportéři Deníku N. Na stranu poškozené redakce se postavila i Nora Slišková, šéfredaktora jinak provládně orientovaného deníku Pravda. A nesouhlas s rozhodnutím vlády vyslovilo i několik veřejně známých osobností.

Parlamentní volby se blíží, přehodnotí premiér svůj postoj?

Lze tedy předpokládat, že mlčení vlády Roberta Fica nebude mít dlouhého trvání. Za necelý rok jsou na Slovensku parlamentní volby a dominantní vládnoucí strana SMER-SD nemůže riskovat snížené mediální pokrytí v důsledku solidarity s redakcí Deníku N.

Odmítat odpovědi na otázky konkrétní redakce nicméně není jen specialitou slovenských politiků. K podobným krokům se před lety uchýlil i tehdejší český premiér Jiří Paroubek, který nekomunikoval dokonce s několika celostátními deníky. Jejich dotazy na tiskových konferencích tehdy solidárně pokládali reportéři veřejnoprávních médií.

Karikaturista Deníku N dráždí premiéra Roberta Fica

Podívejte se na výběr některých karikatur Deníku N, které rozzlobily premiéra Fica.

shooty-fico-01

shooty-fico-02

shooty-fico-03

Autorem karikatur je Martin Shooty Šútovec, autorská práva patří vydavateli Deníku N

Autorem karikatur je Martin Shooty Šútovec, autorská práva patří vydavateli Deníku N

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: