Rath neuspěl s žalobou na Reflex

reflexmalyStředočeský hejtman David Rath neuspěl s žalobou proti týdeníku Reflex, který jej karikoval s knírem typickým pro diktátora Adolfa Hitlera. Rath žádal omluvu, ale podle soudu byla karikatura přiměřená a týdeník se za ní omlouvat nemusí.


Koláž na titulní straně Reflexu zobrazuje Davida Ratha s hitlerovským knírkem a typickou diktátorovou patkou na poštovní známce, jejíž hodnota 30 korun upomíná na Rathem kritizované poplatky ve zdravotnictví. Uvnitř čísla byla také ilustrace, která ho zachycuje v hnědém saku a v chirurgických rukavicích s kladívkem a skalpelem v rukou, uvedl server iDNES.cz.

Šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr se před soudem hájil tím, že vede názorový časopis a karikatura je komentářem. Podle Šafra lze v chování Ratha pozorovat značnou snahu o vlastní zviditelnění a uplatňování moci. Rathův advokát Jan Mach řekl, že se proti rozsudku odvolá a má v plánu případ směřovat až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. „Nelze to označit za karikaturu, ale hanobení,“ uvedl Mach.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .