Znáte nejznámější hit tohoto léta?

icon-spektrum.jpgVIDEO UVNITŘ – Letní hity jsou koloritem nové doby. V posledních deseti letech jich rádia vyprodukovala několik, od památné Macareny po Mambo number 5 a další. Jenže letos se zatím žádná skladba celosvětově neprosadila natolik, aby ji bylo možno považovat za letní hit. Sezónní písně tak dostávají spíše regionální význam.

Macarena, Mambo No. 5 a další…

Psal se rok 1996, a všechna rádia po celém světě hrála jednu a tutéž písničku. Anglickou verzi skladby Macarena od Los del Rio. Původní španělská verze sice byla rovněž známá, ale klip se po celém světě vysílal jen k anglické verzi, která se prosadila i díky modelkám, které ji propagovaly. Rok nato se celý svět upnul na další skladbu v populárním rytmu – Lou Bega a Mambo No. 5.

Od té doby se ale jednotlivé hity začaly regionalizovat. I nadále zde máme sice celosvětové hvězdy typu Britney Spears, jenže jeden hit, který by ve stejné době poslouchal celý svět, se jen tak nezrodí. Přestože je hudební průmysl do značné míry globalizovaný. Dnes je tedy situace taková, že v jedné části světa tancují lidé na Shakiru, jinde vede třeba Shaun Baker, jako tomu bylo před dvěma lety i v Česku.

Značnou šancí být letošním letním hitem měla Shakira, která nazpívala oficiální píseň k Mistrovství světa ve fotbale 2010. Jenže skladba Waka Waka zatím nepatří k top hitům mezi českými posluchači. Ovlivnit to do jisté míry mohla i neúčast českého národního týmu na MS v Africe.

Zpěvačka Shakira nahrála titulní píseň k MS 2010 v Jižní Africe.

Český hit 2010 – Ruda z Ostravy?

Pokud bychom se chtěli podívat na letošní hit v českých rádiích, lze pozorovat značný výskyt DJ Edwarda Mayi a jeho do značné míry iritujíci skladby Stereo Love, nebo rappera Jay Z společně se zpěvačkou Aliciou Keys a jejich písní Empire State of Mind. Popularitu jim ale nezajistilo letošní léto, tato skladba byla spíše hitem podzimu. Jenže internetová televize Stream.cz natočila českou parodii a senzace byla na světě. Song Ostrava tak byl jedním z nejhranějších v českých rádiích v červnu a červenci, dokud rádia tuto hranost nezarazila.

Zajímavostí je letní šílenství v severní Americe. Tam překvapivě boduje mladý Kanaďan Justin Bieber. Ten se stal slavný díky portálu YouTube, kam jeho matka posílala nahrávky svého syna. Mladý talent se dostal do pozornosti jednoho z hudebních producentů, a ve třinácti letech podepsal nahrávací smlouvu. Nyní boduje se svým albumem My World 2.0 a hitem Baby, který je nyní nejsledovanějším videem na YouTube, a předstihl dokonce Lady Gaga.

Českým hitem léta je parodie na píseň Empire State of Mind.

U českých posluchačů Justin Bieber zatím nezanechal výraznější stopu. Jenže u nás se hity etablují se značným zpožděním, a tak se můžeme dočkat tohoto talentu o něco později. Je ale celkem jisté, že doby, kdy jsme se na celém světě nevyhnuly třeba Macareně nebo Mambo No. 5, jsou nenávratně pryč.

Může za to zejména segmentizace jednotlivých trhů, kdy dochází k rozmělnéní nadnárodních hudebních stanic a vytváření lokálních mutací. Před třinácti lety se Macarena rozšířila do celého světa i díky tomu, že hudební stanice MTV měla jen několik kontinentálních mutací. Dneska vysílá samostatná MTV téměř pro každý menší region, a navíc už nemá u diváků monopol na vkus, jako tomu bylo v devadesátých letech.

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. Jenda

    Pouze k Rudově písni Ostrava!!!: Nezarazila ji rádia, ale OSA. Pochopitelně ze zcela logického důvodu, protože vlastníci autorských práv k původnímu dílu Empire State of Mind nedali souhlas k provozování této coververze. Pokud se mého názoru týká; dílko je po akustické stránce, tedy jako píseň, vtipné a podařené. Pobaví to a potěší. Tím ale posvícení končí. Videoklip, přesněji obrazová složka je už totální průser. Je to totální obtah původního klipu Empire State of Mind, zdela bez jakékoliv invence a vložené vlastní myšlenky. Pak to dopadá, jak to dopadá…

    1. Jose

      Tak až po Vaší recenzi jsem si to prvně v životě poslechl, do té doby jsem to nikdy ani 1x neslyšel ani kousek /naštěstí/, no musím říci, že mi ta opičárnička neuchvátila. To bych ani snad nenazval průměrným textem, na tož, dobrým. Nějako jsem v tom vtipu a zábavy moc nenašel. Takový otravný nesmysl. Zklamalo mě to. Myslel jsem si, že to tedy bude o dost lepší. Jinak samozřejmě, za situace, kdy si kde jaká, zábavová kapelka mejluje s tvůrci a žádá svolení ač ten cover hraje někde v dolní/horní tak arogance a drzost těhle disco-pop šášulů je neuvěřitelná. OSA by měla dbát a hlídat přesně tohle. Ale gauneři z OSA zatím honí spíše hospodské zda mají zaplaceno a netová rádia zda mají zaplaceno a štvou proti kopírování CD pro vlastní potřebu. Zatím co takovéto daleko závažnější a ty podstatné zlodějny, k vůli kterým existují a které by měli především hlídat. S přimouřeným očima, tolerují. Toto je první případ, kdy se uráčili zvednout zadek a konečně taky vyrazili po tom, po čem jít mají a co dělat mají. Asi už to přesáhlo i jejich toleranční mez. Doufám, že to nebude ojedinělý případ a že se podívají na zoubek i ostatním tzv. ,,českým popařům“. Aby se vědělo, co ze z toho tolik nenáviděného a stále zavrhovaného západu, ve velkém, stále krade.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .