Za autorádio už nemusíte platit umělcům. Českému rozhlasu ještě ano

ceskyrozhlasvelkyAutorská organizace Intergram, která zastupuje výkonné umělce a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů, už nebude požadovat poplatky za poslech hudby ve firemních vozech. Vůči povinnosti platit za své autorádia se ohradili především živnostníci, na jejichž stranu se přiklonilo i Ministerstvo kultury. Organizace Intergram jim peníze vrátí, i když s tímto rozhodnutím nesouhlasí.

Pokud jste podnikatel nebo máte firmu a ve vašich (firemních) autech je nainstalováno autorádio, musíte za každý přijímač odvádět koncesionářské poplatky i poplatek autorským organizacím, jelikož se dle jejich názoru jedná o veřejnou produkci. Kvůli této povinnosti ale dorazily na ministerstvo kultury stovky stížností od živnostníků. A úřad rozhodl, že se nejedná o veřejné sdělování, tudíž odpadá nutnost platit poplatek za poslech rádia v autě.

Každý podnikatel má totiž povinnost platit za veřejnou produkci hudby, i když se třeba jedná o poslech rádia v restauraci nebo jiné veřejné provozovně. Firemní automobil ale přece jen není firemní provozovna přístupná veřejnosti, i když se o podobný výklad zřejmě ještě povedou různé spory. Na jedné straně stojí autorské organizace, jež mají přirozený zájem získat od firem provozujících veřejnou produkci co největší porci poplatků. Na straně druhé jsou podnikatelé, kteří podobné platby přirozeně považují za zbytečnou šikanu, zvláště v případech, kdy se skutečně nejedná o veřejnou produkci. Tak například – je rozhlasový a televizní přijímač v hotelovém pokoji veřejnou produkcí? I na to mají obě strany různé názory.

Pokud jde o autorádia, povinnost podnikatelů platit za veřejnou produkci prozatím odpadá. „Intergram chce tímto rozhodnutím přispět ke zklidnění situace a reagovat tak na negativní postoj veřejnosti ke kolektivní správě autorských a příbuzných práv,“ uvedl server Lidovky.cz citaci z prohlášení Intergramu. Živnostníci, kteří již této organizaci zaplatili, dostanou peníze zpět. Intergram ale uvedl, že s osvobozením podnikatelů od těchto poplatků nesouhlasí.

Pozor ale na záměnu poplatku umělcům s koncesionářským poplatkem. Český rozhlas včera preventivně vydal tiskovou zprávu, ve které upozorňuje, že povinnost platit koncesionářské poplatky se i nadále vztahuje i na firemní vozidla. „Podle zákona o rozhlasových a televizních poplatcích v platném znění je každé autorádio rozhlasovým přijímačem, ze kterého se platí rozhlasový poplatek 45 Kč měsíčně,“ napsal ve zprávě mluvčí Českého rozhlasu Jakub Čížek. Podle zákona jsou podnikatelé povinní platit za každý rozhlasový přijímač, který jejich společnost vlastní, tudíž i za autorádio.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Honza99

    A ještě by mohly zakázat Intergramu vybírat nehorázný poplatky po internetových rádiích. Teda po těch, co nevysílají reklamu. Nezlobte se na mě, ale 11 500,- měsíčně za jedno rádio je moc. Je to moc ikdyž to člověk platí přes ABradio nebo Play.cz či jinou organizaci. pokud se podíváte na Slovensko, tam autoráky na naše stojí cca 900 až 1100. Pohoda.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .